Konular

EBooklar

Çekirdek, bilgisayarda donanım (hardware) ve yazılım (software) arasındaki bağlantıyı sağlayan arabirime verilen isimdir.

İşletim sistemi çalışırken sistemdeki temel işlemler arasındaki iletişimi kurarak işlemci yönetimi, bellek yönetimi ve G/Ç(giris-çıkış)  işlemleri gibi daha pek çok işlemin yürütülmesinde ve işlemlerin paylaşılmasında görev alır. Linux çekirdeği, Finlandiya’li bilgisayar programcısı Linus Torvalds tarafindan oluşturuldu. İlk resmi sürüm olan Linux1.0, 1994 Mart’ında çıkarıldı ama sadece tek işlemcili 386’lar için desteği vardı.

LİNUX ÇEKİRDEĞİ NEDİR?

Bugün insanların dağıtımlarda kullandığı “Linux” adı yalnızca teknik bakımdan çekirdeğin (kernel) adıdır.  Ancak herkesin tartışmasız olarak katılacağı konu, bu çekirdeğin bütün dağıtımlara can verdiğidir.

Linux çekirdeği bundan tam 22 yıl önce Finlandiyalı bilgisayarcı Linus Torvalds tarafından C programlama dili ile tasarlanıp yaratıldı. Kısa süre içerisinde toplanan geliştiriciler ve kullanıcılar diğer Özgür Yazılım Projelerinden (bkz. GNU) derledikleri kodlar ile işletim sistemi oluşturmaya başladılar.

Peki bugün teknolojik aletlerin %75′ inde kullanılan bu çekirdeğin özellikleri nelerdir?

Ne işe yarar ve nasıl çalışır?

Çekirdeğin bir işletim sisteminin kalbi olduğunu söylemiştik. Aslında bu o kadar da abartı bir cümle değil. Çünkü çekirdek en basit açıklamayla yazılım ve donanımı birbirine bağlar ve bir köprü görevi görür.  Linux çekirdeğinin diğer ticari çekirdeklerden ayrılan en önemli özelliği ise tamamen özgür yazılım olmasıdır.

Çekirdeğin bir köprü olması onun en temel görevidir. Bunun dışında CPU soyutlama, IO(giris/ cıkıs)’ları Soyutlama ve diğer çekirdeklerden farklı olarak ünlü olduğu ağ merkezi. Şimdi bu görevlere ve özelliklere kısa kısa değinelim.

CPU Soyutlama

Linux çekirdeği sistemimizde bulunan işlemciye bir soyutlama katmanı katar. Bu sayede bir çok program eş zamanlı çalışıyormuş gibi gözükür. Programların ihtiyacı olduğu kadar işlemciden

yararlanmasını çekirdek sağlar.

Eğer bir linux sistemi üzerindeyseniz iki tür çekirdekten birini kullanıyorsunuzdur. UP ve SMP. UP tek işlemcili SMP ise simetrik çok işlemcili bir çekirdektir.Eğer UP anakarta sahip ve SMP çekirdek kullanıyorsanız. Sisteminiz birçok işlemciden haberdar olmayacaktır. Bu sorunu gidermek için de bir UP çekirdek derlemelisiniz.

IO(giris/cıkıs)’ları Soyutlama

Çekirdek aynı zamanda her türlü dosya girdi çıktı soyutlama görevini de yapar. Disk kontrolorlerinizi değiştirdiğiniz takdirde programlarınız çalışmayacaktır. İşte bu yüzden Linux çekirdeği programların kullanabileceği Unix modüller kullanmaktadırlar.

Ağ Merkezi

Yazının başında da söylediğimiz gibi Linux çekirdeğinin en ünlü ve başarılı olduğu konulardan biri de ağ merkezidir. Güçlü bir ağ yapısı ve TCP/IP desteği vardır. Çekirdek uyumlu, yüksek seviyeli bir arabirim ile ağ üzerinden veri gönderilmesini ve alınmasını sağlar. Ayrıca sizin ethernet karıtınız ile internet iletişimi sağlar. Linux çekirdeği ile evinizdeki bütün ağı modem üzerinden konfigüre edebilirsiniz.

Çekirdeği Yükseltmek

İlk olarak 0.01 versiyonu çıkan Linux çekirdeğinin bugün 3.8.5 sürümü yayınlanmış durumda.

Çekirdeğin güncel sürümlerini;

http://www.kernel.org/pbu/linux/kernel

adresinden elde edebilirsiniz. Birazdan size Linux Mint ortamında, kernelin son sürümüne güncellemeyi anlatacağım fakat bu işleme geçmeden önce bir uyarı yapmakta fayda var. Son yüklenen çekirdek birçok programınızla uyumlu olmayabilir bu yüzden ne yaptığınızdan emin olarak bu işleme başlayın.

İlk olarak CTRL + ALT + T ile terminali açıyoruz.

cd /tmp
wget http://www.dropbox.com/s/hnrrtrocgz16ktz/ubuntu-kernel-3.8.5
chmod +x ubuntu-kernel-3.8.5
sudo sh ubuntu-kernel-3.8.5
sudo reboot

Son işlemden sonra bilgisayarınıza son sürüm kernelinizi yüklemiş bulunuyorsunuz.

uname ­r

kodu ile de kernel versiyonunuzu öğrenebilirsiniz.

Eğer kurulum sonrasında bir sorun ile karşılaşırsanız:

sudo apt-get purge linux-image-3.8.5*

kodu ile son yüklediğiniz çekirdeği silebilir ve eski çekirdeğinizle çalışabilirsiniz.

NOT: Dİkkat edilmesi gereken bir husus da çekirdek sürümünün kararlı veya test olup olmamasıdır. Bunu çekirdek sürümünde yer alan 3.8 rakamları ile anlayabiliriz. Buradaki 8 rakamı çift sayı olup bize sürümün kararlı olduğu söylemektedir. Ama eğer bir tek sayı olsaydı bu sürümün test aşamasında olduğunu ve sıradan kullanıcılar için uygun olmadığını söyler.

 

Kaynak

Yorumunuzu Ekleyin
 • Linux Altında Programlama Dili Kullanmak ~ 25,879

  Linux altında programlama yapmak isteyen birçok kişi neyi nasıl yapması gerektiği konusunda hep sıkıntı çekmiştir.Bu birazda win sistemlerde alışılmışların linux ortamlarında farklı algılanması ve daha zor gibi algılanmasından kaynaklanıyor muhtemelen.. • Grub (Boot Loader)
 • Grub (Boot Loader) ~ 24,615

  Debianla birlikte kurulabilen Sistem başlatıcı yazılımlardan GRUB hakkında notlar. • Linux Kernel (Çekirdek) nedir?
 • Linux Kernel (Çekirdek) nedir? ~ 24,135

  Linux kernel işletim sisteminin çekirdeğidir. Bütün sistemin kontrolünden sorumludur. Yazılım ile donanım arasındaki bağlantıyı sağlar. Dosya sistemleri, kullanıcılar, uygulamalar, sürücüler vs. hepsi kernel tarafından kontrol edilir.
 • Temel Linux Komutları Ve Kısayol Tuşları ~ 21,901

  Bu bölümde linux kullanmak için gerekli olan temel komutları ve tuşlara atanmış komutlarını göreceğiz. Bu komutların hepsi konsol dediğimiz metin ekrandan veya x-windows altındaki bir uçbirimden (xterm, rxvt, aterm gibi) çalışmaktadır. Fakat tuş komutlarının bir kısmı konsola özgüdür ve x altında pencere yöneticinize göre farklı hareket etmektedirler.
 • Debian Depoları
 • Debian Depoları ~ 21,419

  Linux işletim sistemi üzerinde internet üzerinden yapacağınız güncelleme ve yeni program ekleme işlemleri için, linux yazılımlarının olduğu depoları kullanıyoruz. • 3D Masa Üstü ve Pencere Efektleri
 • 3D Masa Üstü ve Pencere Efektleri ~ 20,653

  Compiz Fusion, unix ve türevleri için açık kaynaklı pencere yöneticisi Compiz ve bir grup eklentisini içeren bir yazılımdır. Compiz ve Beryl projelerinin birleşmesinden sonra ortaya çıkan ilk üründür. Henüz beta aşamasındadır. Başta son güncel sürümlerinde Compiz Fusion'u otomatik olarak kurulu sunan Mandriva ve Ubuntu olmak üzere çok sayıda linux dağıtımı projeye destek vermektedir..


 • Linux Mintte Photoshop Cs5 Kurulumu
 • Linux Mintte Photoshop Cs5 Kurulumu ~ 19,580

  Değerli linux kullanıcıları sizlere photoshop cs5 programını kurulumu hakkında yardımcı olmak için hazırlananmıştır. Yapmanız gerekenler aşağıda verilmiştir. Br


 • Linux Dosya Arşivleme (tar, gzip) ~ 19,555

  Linux altında dosya arşivlenmesi ve sıkıştırılması neredeyse belirli ve standartlaşmış birkaç komut ile gerçekleştiriliyor. tar komutu yardımıyla istenilen dosyaları arşivleyebilir, bunların üzerine yenilerini ekleyebilir, istediğiniz zaman da tekrar açıp eski haline getirebilirsiniz. GNU gzip komutu ise dosyaların sıkıştırılması (zip) ve sıkıştırılmış dosyaların açılması (unzip) işlemlerini yapabiliyor. Fazla disk alanınız yoksa bu iki komut her zaman yardımınıza koşacaktır.
 • Wine kurulumu
 • Wine kurulumu ~ 18,217

  windows tabanlı uygulamaları linux üzerinde çalıştırabilmek için geliştirilmiş bir uygulamadır wine.


 • GNOME / KDE Klavye Kısayolları
 • GNOME / KDE Klavye Kısayolları ~ 18,004

  Hem KDE ve Gnome masaüstü yöneticisinde bir fare ile yapabileceğiniz hemen her şey için klavye kısayolları vardır. Her iki platform için çeşitli klavye kısayolları

 • apt-get ve aptitude
 • apt-get ve aptitude ~ 17,833

  Debian'ın vazgeçilmez paket yöneticisi pek çok Linux dağıtımının rüyası olmuştur. Son zamanlarda pek çok Linux dağıtımı apt-get kullanımına destek vermektedir ve de çoğuna kurulabilmektedir.


 • Java Kurulumu
 • Java Kurulumu ~ 17,228

  Sun Java yüklemek, yeni adıyla oracle Java yüklemenin yolları

 • Icon Tasarımı
 • Icon Tasarımı ~ 15,626

  Debian ve Gnome masaüstü için icon tasarımı