Drop Down Menu

Fireworks'te yeni bir döküman açın: Boyutu 800 x 50 pixel olsun.

Yapacağınız ilk şey ızgraları (grid) açmak olacaktır. Bunun için aşağıdaki yolu izleyin:

View > Grid > Show Grid
View > Grid > Snap to Grid

Şimdi butonları yapma zamanı. Bir kutu çizin ve buton olarak üzerine yazınızı yazın.Sırada diğer butonlar var. Bu butonu 4 kez çoğaltın ve üzerlerine istediğiniz yazıları girin.

Sonra Slice aracını seçin ve herbir butonun etrafında yapacağımız drop down menü için dilimler oluşturun. Ben burada sadece biri için yapacağım.

Aşağıda görüldüğü gibi olacaktır:Şimdi drop down menü eklemek istediğiniz butonun üzerindeki dilimi seçin ve şu yolu izleyin: Modify > Pop-up Menu > Add Pop-up Menu.

Şu şekilde bir form gelecektir. İlgili alanları aşağıdaki şekilde olduğu üzere doldurun. Text kısmına menüde görünecek isimler, link kısmına da buna tıklayınca gideceği adresi yazın. Target kısmından eğer sayfanızın ayrı bir sayfa olarak açılmasını istiyorsanız onu ve diğer seçeneklerden birini belirleyin.Bunu yaptıktan sonra "Next" tıklayın ve ve menünüzün görünmesini istediğiniz ayarları belirleyin. Ben aşağıda göreceğiniz üzere beyaz zemin ve yeşil yazı rengini seçiyorum.Bunu da hallettikten sonra tekrar "Next" deyin. Şimdi menünün açılacağı yeri konumlandıracaksınız. (sağ, sol, aşağı, yukarı) Resimde zaten şekillerden anlayabiliyorsunuz. Ben "aşağı (down)" seçiyorum."DONE" deyin.

Çalışmanız hazır. Şimdiki yapacağımız iş şu olacak: Menüyü kopyalayıp yeni bir Fireworks dökümanına yapıştıracağız. Amacımız hiç boş yer kalmamasını sağlamak olacaktır. Bunun için önce Ctrl + A ile tümü seç yapın, sonra Ctrl + C kopyalayın ve File > New > Ok menüsüne giderek tam kopyaladığımız boyutlarda açılan dosyaya Ctrl+V ile yapıştırın.

Aşağıdaki gibi bir sonuç elde edeceksiniz.Şimdi File > Export menüsüne gidin ve dosyanızı kaydedin, sonra Dreamweaver'ı açın ve sayfanıza ekleyin. Çalışmamızın son görünümü aşağıdaki gibi olacaktır:

Kaynak www.sanalkurs.net/acilir-menu-yapalim-drop-down-menu-820.html
Yorumunuzu Ekleyin
Drop Down Menu Yorumları +2 Yorum
 • GAMZE
  1
  GAMZE
  RESİMLER GÖZÜKMÜYOR YARDIM LTF.
  28 Eylül 2012 16:15:42, Cuma
 • admin
  1
  admin
  Gamze, içeriğin altında Kaynak yazan yerde içeriğin alındığı orjinal sayfa var, aradığın orada olabilir.
  30 Eylül 2012 03:33:38, Pazar

Yükleniyor...