Konular

Bitcoin Soğuk Depo Nasıl Kurulur?

Bu rehberde kendi soğuk saklama cüzdanınızı kurma konusunda size rehberlik edeceğiz. Sürece dalmadan önce, soğuk depolamanın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Basit bir ifadeyle, soğuk depolama, Bitcoin'inizi tamamen çevrimdışı tutmak anlamına gelir. Soğuk hava deposu olarak da bilinen soğuk hava deposu, Bitcoin'inizin çevrimiçi tutulduğu sıcak bir cep telefonunun tam tersi. Bitcoin dijital bir varlık olduğundan, çevrimiçi olmalarını sağlamak, bir gözaltı hizmeti kullanarak çevrimiçi tutulduğunda bitcoinin çalınması riskini veya saldırı yüzeyini artırır.Bitcoin'inizi soğuk hava deposunda tutarak saldırı yüzeyiniz büyük ölçüde azalır.

Başlangıç

Bitcoin'inizi soğuk depoya koymanın ilk adımı, çevrimdışı bir Bitcoin adresi oluşturmaktır. Bu adres, hiçbir zaman çevrimiçi olamayan (harcayacağınız ana kadar) genel ve özel bir anahtar çiftine sahip olacaktır. Bu kılavuzda, kâğıt cüzdan yöntemini kullanarak nasıl ücretsiz soğuk saklama cüzdanı yapılacağını göstereceğiz.

Kağit Cüzdani Ayarlama

Soğuk saklama kağıdı cüzdanınızı ayarlamak oldukça basittir ve çok az teknik bilgi gerektirir. İlk adım, burada Bitcoin.com kağıt cüzdan aracına gitmek olacaktır.

Başka bir şey yapmadan önce, bu sayfada yerel olarak bilgisayarınıza kaydetmek isteyeceksiniz. Bir web sayfasını yerel makinenize kaydetmek için, Ctrl-S tuşlarına basın ve dosyayı eksiksiz bir web sayfası olarak kaydedin (örneğin, masaüstünüze). Kaydettikten sonra, açık Bitcoin.com kağıt cüzdan aracı sayfasını kapatmanız yeterlidir. Sonra bilgisayarınızı internetten çıkarın; Endişelenmeyin, bu görev için yalnızca geçici olarak çevrimdışı olarak ihtiyacınız var.

İnternet bağlantısını kestikten sonra, kaydedilen dosyayı açın (masaüstünüzde). Farenizi sayfada hareket ettirin ve / veya fazladan entropi (rastgelelik) oluşturmak için bazı rasgele karakterleri metin kutusuna yazın. Bunu yaparak, hem genel hem de özel anahtar çiftine sahip rastgele bir Bitcoin adresi oluşturursunuz. Dosyayı yerel olarak kaydettiğiniz ve internete bağlı olmadığınızdan, oluşturduğunuz Bitcoin adresi tamamen çevrimdışıydı.

Bitcoin Soğuk Depo Nasıl Kurulur?

Son kağıt cüzdan sayfası bu örnek sayfaya benzemelidir

Sayfayi Yazdirma

Bir sonraki adım, daha sonra tam bir soğuk depolama çözümü için Bitcoin ile yükleyebileceğiniz Bitcoin adresinizin çevrimdışı bir kopyasını yapmak. Yerel olarak kaydedilmiş kağıt cüzdan sayfasındayken, internet bağlantısı hala kesilmişken, Yazdır düğmesine tıklayın. Uyarı: Sayfayı yazdırmadan önce, yazıcınızın da çevrimdışı olduğundan emin olun (örneğin internete wifi ile bağlı değil). Emin olduğunuzda sayfayı yazdırın. Tebrikler, zor kısım bitti! Artık çevrimdışı bir Bitcoin adresi oluşturdunuz ve güvenliğini sağlamak için yerel olarak basılı bir kopyasını yaptınız. Basılı sayfada genel Bitcoin adresi ve ilgili özel anahtar ve QR kodu ile QR kodu olmalıdır. Kağıt cüzdanını, yanmaz kasa gibi güvenli bir yerde saklamanızı önemle öneririz. Artık güvenli bir şekilde internete tekrar bağlanabilirsiniz.

Bu Nasıl Çalışıyor?

Bitcoin.com kağıt cüzdan aracı, tarayıcınız üzerinden yerel olarak herkese açık ve özel Bitcoin anahtar çiftleri üreten bir istemci tarafı adres üreticisidir. Bu tekniğin yararı, JavaScript'i yerel olarak yükleyebilir ve JavaScript'in yüklendikten sonra değişmediğine güvenebilirsiniz. Araç açık kaynakkodudur ve kod her zaman incelenebilir. Ayrıca, özel anahtarınızı asla kimseyle veya çevrimiçi olarak paylaşmadığınızdan emin olun.

Soğuk Depo Cüzdanınıza Para Ekleme

Bir sonraki adım, cüzdanınıza bitcoin eklemek istediğinizdir. Diğer tüm bitcoin işlemlerinde olduğu gibi, çevrimiçi olabileceğiniz bir cüzdanı kullanarak, genel soğuk depo cüzdanını QR kodunu tarayın veya adresi kopyalayın ve soğuk depoya para gönderin. Bir Bitcoin blok gezgini kullanarak fonların durumunu istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.

Bitcoin'i Soğuk Depodan Kurtarmak

Soğuk depo cüzdanınızdan harcamaya hazır olduğunuzda, özel anahtarı çevrimiçi olan bir Bitcoin cüzdanına aktarmanız gerekir. Özel anahtarları almayı destekleyen tüm cüzdanlar çalışır. Örneğin, Bitcoin Sınırsız cüzdanını (tam bir Bitcoin istemcisi olan) indirirseniz, özel anahtarı alabilirsiniz.Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

  • İstemciyi açın ve Yardım'a tıklayın
  • Hata Ayıklama Penceresini seçin ve Konsol sekmesine tıklayın
  • “İmportprivkey <bitcoinprivkey>” alanını girin (<bitcoinprivkey> 'yi özel anahtarınızla değiştirin ve fiyatları kaldırın)
  • Özel anahtarı almak için enter tuşuna basın; bu, senkronize etmek için birkaç dakika sürebilen blok zincirin yeniden taranmasını gerektirir
Bitcoin Soğuk Depo Nasıl Kurulur?

Bu ekranda Konsol'da “importprivkey” komutunu görebilirsiniz. M-cüzdan komutlarının tam listesini görmek için Konsol'da “yardım” yazın.

Özel anahtarların alınmasını destekleyen bir başka alternatif çevrimiçi web cüzdanı Blockchain.info'dur . Özel anahtarınızı bu cüzdana aktarmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

  • Çevrimiçi cüzdanı aç
  • Ayarlar'a ve ardından Adresler'e tıklayın
  • Adresi İçe Aktar'a tıklayın
  • Soğuk hava deposu özel anahtarını kopyalayıp yapıştırın ve İçe Aktar / Aktar'ı tıklayın.
  • Eski adresi güvenle arşivleyebilir ve fonları cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

Soğuk depo fonlarınızı çevrimiçi olarak başarıyla taşıdığınızda, harcamaya hazır olurlar. Not: Soğuk saklama cüzdanlarını asla tekrar kullanmayın. Onları çevrimiçi olarak kullandıktan sonra, gerektiğinde yeni bir tane oluşturmak için yukarıda belirtilen işlemi uygulayın. Bitcoin'i harcamak için harika bir yer ister misiniz? Bitcoin.com mağazasına göz atın !

Kaynak

Yorumunuzu Ekleyin

BlockChain Nedir ?

Blockchain ağı, muhasebedeki mizan defterine benzer, tüm para alışverişlerinin tutulduğu bir zincirdir.

9,727 Okunma Henüz yorum yapılmamış 26/11/2017 09:14:02 26/11/2017 12:15:18

Bitcoin nedir?

Bitcoin (sembolü: ?, kısaltma: BTC), 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı bir kişi veya bir grup tarafından oluşturulan dijital bir varlıktır. Bir grup bitcoin kullanıcıları bu kişinin Avusturalya'lı bilişimci "Craig Steven Wright" olduğunu iddaa etmektedir.

7,799 Okunma Henüz yorum yapılmamış 26/11/2017 09:13:48 26/11/2017 12:15:39

Kripto Para Grafikleri

Bir bakışta belki hiçbir şey ifade etmeyen mum çubuğu dizilimleri dikkatli ve bilinçli gözlerle tekrar izlendiğinde pek çok formasyona ait ipuçları yakalamak mümkün olabilir.

3,753 Okunma Henüz yorum yapılmamış 12/06/2019 23:40:02 08/07/2019 12:57:13

Kripto Para Terimleri

Kripto Para, Bitcoin, Altcoin, Madencilik, Borsa gibi terimlerin açıklamaları

3,414 Okunma Henüz yorum yapılmamış 11/10/2018 21:41:47 12/11/2018 20:10:56

Order Tipleri

Crypto para ticareti ile uğraşmak itiyorsanız bunları bilmeniz şart.

2,776 Okunma Henüz yorum yapılmamış 04/05/2019 11:48:06 19/05/2019 23:28:18

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği , Bitcoin ağındaki işlemlerin gerçekleştirilmesi ve blok zincirinde güvenceye alınmasıdır.

2,594 Okunma Henüz yorum yapılmamış 02/05/2019 01:24:41

Bitcoinin Tarihi Serüveni

2009 dan 2010a kadar ilk altı ayda, bitcoin 14 sentten önceki değere sahip olmayan bir yere bitişikti.

2,362 Okunma Henüz yorum yapılmamış 10/07/2019 22:14:09 10/07/2019 22:15:28

Bitcoin Nedir?

Blockchain Teknolojisinin ilk ürünü olan Bitcoin nedir sorusunun yanıtını veren bir makale.

1,648 Okunma Henüz yorum yapılmamış 12/11/2019 18:23:02 12/11/2019 18:23:40

Yükleniyor...