Konular

Gpl Nedir? Açık Kaynak Kod Nedir?

 

Gpl Nedir

Gpl' nin açılımı General Public License yani Genel Kamu Lisansıdır.  Çıkış sebebi açık kaynaklı kodların kapatılıp ticaret için kullanılması durumundan hoşlanmayan Richard Stallman tarafından oluşturulmuştur. Anlıyacagınız üzere Gpl özgür yazılımı koruyan bir belgedir. Size şimdi GPL ' yi daha iyi tanımanız için  birkaç lisans ile ile karşılaştırma  yapılmış bi resmi göstermek istiyorum.

 Gpl Nedir? Açık Kaynak Kod Nedir?

Burda bizi ilgilendiren 2 lisans türü var biri eula digeride gpl

resimdede açıklandıgı gibi gpl de programı 

 1. Kopyalayabilirsiniz
 2. Degiştirebilirsiniz
 3. Dagıtabilirsiniz
 4. Üretebilirsiniz (Patent)
 5. Kullanabilirsiniz (Patent)
 6. Satabilirsiniz (Patent)

Kısa ve öz olarak Gpl özgür yazılımın koruyucusu ve "her şey insanlık için"  felsefesi içinde bulunduran önemli bir lisans anlaşmasıdır

 

Açık Kaynak Kod Nedir ?

Açık kaynak kod istenildigi zaman bir programın hangi kodlardan oluştugu göstereni içinde zararlı yada istemedigimiz bir kodun olup olmadıgını ögrenebilmemiz sağlanan ticari bir durumun gütmeyen kodlara açık kaynak kodu diyoruz . En iyi avantajı ücretsiz olması ve istemedigimiz yada zararlı bir kodu görüp silebilmemiz ve istedigimiz gibi kodları degiştirebilmemizdir  Gpl lisansıyla birlikte açık kaynaklı programlar hızla çoğalmaya başlamıştır. 

Açık kaynak kodları genelde daha güvenlidir daha önce dedigimiz gibi zararlı kodları görüp silme özelligi ile birlikle programı geliştirenler tarafındanda programın açıkları kapatılabilir

 

Açık kaynaklı birkaç program

 • Linux
 • Mozilla Firefox
 • 7-zip
 • Gimp
 • Open Office

 

Kaynaklar

Polat Niyazi Özeken

 

 

 


Yorumunuzu Ekleyin

Lisans Gerektirmeyen Programlar

GNU Özgür Belgeleme Lisansı.Bu lisansın amacı, bir kullanıcı kılavuzuna, bir ders kitabı veya başka işlevsel ve faydalı bir belgeye, herkesin, etkili bir kullanım hakkıyla, ticari veya gayri-ticari, değiştirerek ya da olduğu gibi, almak ve tekrar dağıtmak özgürlüğü anlamında, serbest kullanım hakkı vermektir.İkincil olarak, bu Lisans, yazar ve yayıncının, başkaları tarafından yapılan değişiklikler sebebiyle sorumlu olduklarını düşünmeden, bir bakıma yaptıkları işten saygınlık kazanmalarını da sağlar

99,799 Okunma Henüz yorum yapılmamış 28/04/2007 23:35:14 29/08/2018 04:28:24

Açık Kaynak Kodlu Yazılım

Açık kaynak yazılım (open-source software) veya açık kaynak kodlu yazılım, kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımlardır.

21,723 Okunma Henüz yorum yapılmamış 31/12/2012 08:12:32 31/12/2012 08:12:53

Neden Linux En İyisi?

Bence, insanlar özgür ya da bedava olduğu için değil, Windows'ta olmayan güzel özellikleri sayesinde Linux'a geçecekler. İşte size Linux'un neden daha iyi olduğunun birkaç kanıtı!

21,282 Okunma Henüz yorum yapılmamış 18/04/2009 23:15:19

Genel Kamu Lisansı (GPL)

Piyasaya sürülen her yazılım, üretici şahıs ya da firmanın haklarını ve kullanıcının haklarını korumaya yönelik bir lisans anlaşması içerir.

20,563 Okunma Henüz yorum yapılmamış 31/12/2012 08:18:05

Yükleniyor...