Konular

tar.gz, tar.bz2 uzantili dosyalar ve kaynak koduyla gelen programlarin kurulması

tar.gz veya tar.bz2 uzantılı dosyalar, çeşitli türden dosya ve klasörlerin arşivlenmesi için kullanılan çok yaygın bir arşivleme şeklidir. Kaynak koduyla gelen programlar da bu şekilde arşivlenir.

tar.gz, tar.bz2 uzantili dosyalar ve kaynak koduyla gelen programlarin kurulmasıBir veya birden fazla klasörün "tar" (tape archiever) programı ile arşivlendikten sonra, bu arşivin gzip (gz) veya bzip2 (bz2) ile sıkıştırılmasıyla oluşur.

"tar" kullanılmasındaki amaç, arşivlenen dosyaların tipi, tarihi, kullanıcı bilgileri vs gibi tüm bilgilerinin değiştirilmeden arşivlenmesine olanak sağlamasıdır. Başka bir bilgisayarda tar ile arşivlenmiş bir dosyayı kendi bilgisayarınıza açtığınızda dosyaların tipinin ve diğer özelliklerinin (dosya, klasör, aygıt dosyası, sembolik link, uid, gid, izinler, tarih vs..) aynen korunmuş olduğunu görürsünüz.

Tar, dosya ve klasörleri olduğu gibi arşivleyip tek bir dosya haline getirdiği için, oluşan dosyanın boyutu, arşivlenen tüm dosyaların boyutlarının toplamına eşittir. Bu nedenle tar dosyalarını gzip veya bzip2 ile sıkıştırma gereksinimini duyuyoruz.

tar ile bir veya birden fazla klasör veya dosyayı arşivleyip bunu gz ile sıkıştıralım :
(oluşturulan arşiv dosyası; arsiv.tar.gz 'dir)

 

# tar czvf arsiv.tar.gz klasör1 klasör2 dosya1....

 
veya
 

# tar c klasör1 klasör2 dosya1... | gzip > arsiv.tar.gz

 
oluşturduğumuz arsiv.tar.gz dosyasını açtığımızda klasör ve dosyalar, /usr/share/kde gibi tam yol gösterilerek arşivlenmişse aynen o şekilde açılır.

Dosyayı açalım:
 

# tar zxvf arsiv.tar.gz

 
Klasör ve dosyaları bzip2 ile arşivleyip sıkıştırmak için:
(oluşturulan arşiv dosyası; arsiv.tar.bz2 'dir)

 

# tar cjvf arsiv.tar.bz2 klasör1 klasör2 dosya1...

 
veya
 

# tar c klasör1 klasör2 dosya1... | bzip2 > arsiv.tar.bz2

 
Dosyayı açmak için:
 

# tar jxvf arsiv.tar.bz2

 
sık kullanılan tar komut parametreleri:

z gzip süzgecinden geçirir
j bzip2 süzgecinden geçirir
c create (arşiv oluşturmak için kullanılır)
x extract (dosyaları açıp diske yazmaya başlar)
v verify (işlem gören tüm dosyaları işlem sırasında listeler)
f file (input veya output olarak bir dosya verilecekse dosya ismi f parametresinden sonra kullanılır)
t test (dosyayı açmadan içeriğini "tar tzvf dosya.tar.gz" komutuyla görebilirsiniz. "x" parametresiyle kullanılmaz)


KAYNAK KODUYLA GELEN BİR PAKETİ SİSTEME KURMAK

tar.gz veya veya tar.bz2 uzantılı bir paketi sisteme kurmadan önce doğal olarak paketi açıyoruz. Örnek paketimiz .tar.gz uzantılı olsun. Paketlerin formatı genelde şu şekildedir: Paketİsmi-AsılVersiyon.AltVersiyon-Release.tar.gz

1. Arşivi açalım :

# tar zxvf apache-2.0.49.tar.gz
 
 

Genelde oluşan klasörün ismi, arşivin ".tar.gz" uzantısı dışında kalan kısım ile aynıdır. Eğer bz2 dosyamız olsaydı z yerine j parametresi gelecekti.


Dosyaları listeleyelim:
 

# ls

 
apache-2.0.49 (klasör)
apache-2.0.49.tar.gz (dosya)

Oluşan klasöre geçelim:
 

# cd apache-2.0.49

 
Arşivimiz bir programın kaynak kodunu muhteva ettiğinden, içerik kaynak kodunun kullanıcı tarafından kolayca derlenebileceği şekilde hazırlanmıştır. İçerikte bulunan "README, INSTALL, Changelog, History" gibi dosyalar kullanıcıya önbilgi verme bakımından önemlidir. Gözatmakta fayda var. Derleme için gerekli Makefile betiklerini oluşturacak olan dosya, "configure" betik dosyasıdır.

"configure" betiğinin amacı sistemin tipini, gereklilikleri, kullanıcı tanımlı ön parametreleri belirleyip oluşturduğu "Makefile" dosyalarına yazmaktır.

Makefile dosyaları, derlemeye başlamak için kullanılan "make" komutunun, içeriğini çalıştırmak için kullandığı betik dosyalarıdır.

Derleme ile ilgili, install, uninstall ile ilgili parametreler ve komutlar Makefile dosyalarının içindedir. Konfigurasyon işlemi başarılı olmadıkça Makefile dosyaları oluşturulmaz.

configure betiğine parametre vermek:
 

# ./configure --help

(sayfa sayfa görmek için "./configure --help | less" kullanın)

Yukardaki komut ile derleme öncesi kullanıcı tarafından atanabilecek parametreleri görebilirsiniz. Bu parametrelerin bazıları spesifik, bazıları ise geneldir. Genel parametrelerden en fazla kullanılanı --prefix parametresidir. Bu parametreyle kurulumun hangi klasöre yapılacağını belirtirsiniz. Öntanımlı olarak kurulum "/usr/local" klasörüne yapılır. Kaynak kodundan derlenen tüm programlar istisnalar haricinde ön tanımlı olarak "/usr/local" hiyerarşisine kurulur.

çalıştırılabilir binary ve super-user binary dosyalar:

/usr/local/bin
/usr/local/sbin

bu klasörlerdeki programların çalıştırılabilmesi için bu klasörleri $PATH değişkeninde tanımlanmış olması gerekir. "echo $PATH" komutuyla kontrol edebilirsiniz.

kitaplıklar (library) :

/usr/local/lib

vs..

şeklinde bu düzen içinde kurulur.  "/usr/local/lib" klasörü "/etc/ld.so.conf" dosyası içinde tanımlanmış olmalıdır, yoksa buradaki kitaplıklar programlar tarafından görülemez.

"./configure --prefix=/usr" şeklinde kullanırsanız kurulum düzenini /usr olarak belirtmiş olursunuz.

spesifik parametreler genelde "--enable-...." , "--disable-...." şeklindeki opsiyonlardır. Bu opsiyonları "--help" parametresiyle açıklamalı olarak görebilirsiniz.

2. Öntanımlı opsiyonlarla configurasyona ve derlemeye başlayalım:
 

# ./configure

 
Eğer configure betiği gerekli bir programı bulamadığında veya versiyon uyuşmazlığında Makefile dosyalarını oluşturmadan hata verecektir. Verdiği hataya göre gerekli düzenlemeleri yapmak gerekecektir. İşler yolunda gider ve Makefile dosyaları oluşturulursa "make" komutuyla derleme işlemi başlatılabilir:

3. Derlemeyi Başlatalım:

# make

 
Derleme bitiminde

4. Kurulumu Yapalım

# make install

 
ile kurulum yapılır.

Programı başka parametrelerle veya başka bir nedenden ötürü yeniden derlemek isterseniz
 

# make uninstall

 
ile önceki kurulumu silip tekrardan
 

# ./configure --opsiyon ve parametreler vs...
# make
# make install

 
şeklinde yeniden kurulum yapılabilir.

NOT: "./configure" komutundaki "./" kısmı, bulunduğumuz klasördeki çalıştırılabilir dosyaları çalıştırılabilmek için kullanılır. Komut ve dosya isimlerini verirken TAB ile tamamlama özelliğini kullanmayı unutmayın.

Kaynak

 

Yorumunuzu Ekleyin
Sanal Makine Kurulumu (VirtualBox)

Linux üzerinden windows işletim sisteminide kullanmak istiyorsanız Virtualbox size uygun olabilir.

42,313 Okunma 0 Yorum 26/01/2009 02:10:45

Grub (Boot Loader)

Debianla birlikte kurulabilen Sistem başlatıcı yazılımlardan GRUB hakkında notlar.

32,088 Okunma 0 Yorum 04/01/2009 14:04:00 05/12/2016 16:52:29

Linux Kernel (Çekirdek) nedir?

Linux kernel işletim sisteminin çekirdeğidir. Bütün sistemin kontrolünden sorumludur. Yazılım ile donanım arasındaki bağlantıyı sağlar. Dosya sistemleri, kullanıcılar, uygulamalar, sürücüler vs. hepsi kernel tarafından kontrol edilir.

31,463 Okunma 0 Yorum 27/12/2012 00:37:52 27/12/2012 00:42:26

Linux Altında Programlama Dili Kullanmak

Linux altında programlama yapmak isteyen birçok kişi neyi nasıl yapması gerektiği konusunda hep sıkıntı çekmiştir.Bu birazda win sistemlerde alışılmışların linux ortamlarında farklı algılanması ve daha zor gibi algılanmasından kaynaklanıyor muhtemelen..

31,448 Okunma 1 Yorum 09/10/2009 02:52:59

Debian Depoları

Linux işletim sistemi üzerinde internet üzerinden yapacağınız güncelleme ve yeni program ekleme işlemleri için, linux yazılımlarının olduğu depoları kullanıyoruz.

26,542 Okunma 0 Yorum 27/03/2009 00:37:49 22/04/2018 08:13:22

Temel Linux Komutları Ve Kısayol Tuşları

Bu bölümde linux kullanmak için gerekli olan temel komutları ve tuşlara atanmış komutlarını göreceğiz. Bu komutların hepsi konsol dediğimiz metin ekrandan veya x-windows altındaki bir uçbirimden (xterm, rxvt, aterm gibi) çalışmaktadır. Fakat tuş komutlarının bir kısmı konsola özgüdür ve x altında pencere yöneticinize göre farklı hareket etmektedirler.

26,199 Okunma 0 Yorum 27/04/2008 19:42:42

Linux Minde Virtualbox Ile Windows İşletim Sistemi Kurulumu

Linux kullanıcıları artık linuxta windows kurulumu çok kolay. Virtualbox- oseprogramı sayesinde aynı anda linux ve windows işletim sistemlerini kullana bilirsiniz. Yapmanız gereken aşağıdaki anlatılanları uygulamak.

25,701 Okunma 0 Yorum 03/05/2011 10:51:42

Linux Dosya Arşivleme (tar, gzip)

Linux altında dosya arşivlenmesi ve sıkıştırılması neredeyse belirli ve standartlaşmış birkaç komut ile gerçekleştiriliyor. tar komutu yardımıyla istenilen dosyaları arşivleyebilir, bunların üzerine yenilerini ekleyebilir, istediğiniz zaman da tekrar açıp eski haline getirebilirsiniz. GNU gzip komutu ise dosyaların sıkıştırılması (zip) ve sıkıştırılmış dosyaların açılması (unzip) işlemlerini yapabiliyor. Fazla disk alanınız yoksa bu iki komut her zaman yardımınıza koşacaktır.

25,632 Okunma 0 Yorum 28/10/2009 17:59:22

3D Masa Üstü ve Pencere Efektleri

Compiz Fusion, unix ve türevleri için açık kaynaklı pencere yöneticisi Compiz ve bir grup eklentisini içeren bir yazılımdır. Compiz ve Beryl projelerinin birleşmesinden sonra ortaya çıkan ilk üründür. Henüz beta aşamasındadır. Başta son güncel sürümlerinde Compiz Fusion'u otomatik olarak kurulu sunan Mandriva ve Ubuntu olmak üzere çok sayıda linux dağıtımı projeye destek vermektedir..

25,205 Okunma 1 Yorum 20/01/2009 20:27:13

Linux Mintte Photoshop Cs5 Kurulumu

Değerli linux kullanıcıları sizlere photoshop cs5 programını kurulumu hakkında yardımcı olmak için hazırlananmıştır. Yapmanız gerekenler aşağıda verilmiştir. Br

24,328 Okunma 0 Yorum 03/05/2011 10:39:04

Apache PHP MYSQL Kurmak

LAMP (Linux Apache Mysql PHP) kurulup bazı ayarların yapılması

22,630 Okunma 0 Yorum 30/01/2009 03:51:29

Wine kurulumu

windows tabanlı uygulamaları linux üzerinde çalıştırabilmek için geliştirilmiş bir uygulamadır wine.

22,612 Okunma 0 Yorum 30/11/-0001 08:38:45 18/11/2012 15:06:21

apt-get ve aptitude

Debian'ın vazgeçilmez paket yöneticisi pek çok Linux dağıtımının rüyası olmuştur. Son zamanlarda pek çok Linux dağıtımı apt-get kullanımına destek vermektedir ve de çoğuna kurulabilmektedir.

22,225 Okunma 0 Yorum 09/10/2009 21:28:16 27/07/2019 12:37:39

Paket Yönetimi

Paket kurulumu hakkında birkaç soru ve cevap

22,148 Okunma 0 Yorum 01/06/2011 09:09:53

Linux Mintde Dns Değişimi

Linux mint kullanıcıları aşağıdaki adımları uygulayarak dnsinizi değiştirebilirsiniz.

22,032 Okunma 0 Yorum 03/05/2011 10:43:18

Java Kurulumu

Sun Java yüklemek, yeni adıyla oracle Java yüklemenin yolları

21,613 Okunma 0 Yorum 03/01/2009 11:53:55 18/12/2014 13:37:56

GNOME / KDE Klavye Kısayolları

Hem KDE ve Gnome masaüstü yöneticisinde bir fare ile yapabileceğiniz hemen her şey için klavye kısayolları vardır. Her iki platform için çeşitli klavye kısayolları

21,613 Okunma 0 Yorum 07/07/2009 00:19:07

Linux Partition İşlemleri

Partition kopyalamak ve taşımak için gerekli linux komutları

19,962 Okunma 0 Yorum 04/09/2011 02:34:10

Icon Tasarımı

Debian ve Gnome masaüstü için icon tasarımı

19,380 Okunma 0 Yorum 04/10/2009 22:47:18

Yükleniyor...