Konular

Dreamweaver ile Üyelik Sistemi - Üye Girişi (Login) ve Çıkışı (Logout)

Bu makale dizisi ile Dreamweaver kullanarak sitemiz için bir üyelik sistemini nasıl yapacağımızı inceleyeceğiz. Bu aşamada üyelerimizin sisteme giriş yapabilecekleri bir üye girişi (login) sayfası yapıyoruz
www.dijitalders.com

Önceden belirttiğimiz üzere "login.php" üyelerin giriş yapabileceği bir formun bulunduğu üye giriş sayfamız oluyor. Şimdi bu sayfada bir üye giriş formu yaparak işe başlayabiliriz. Şekildeki bilgiler doğrultusunda bir form yaratıyor ve sayfamızı "login.php" adı ile sitemiz altında uygun bir yere kaydediyoruz.

Üye giriş formu yapısı

Üye giriş formu yapısı

Burada dikkat etmemiz gereken nokta; yarattığımız formun "Action" bilgisinin "login.php" olarak ayarlanmış olması gerektiğidir. Ayrıca "login_parola" metin alanının "Type" bilgisinin de "Password" olarak ayarlanmış olduğuna dikkat ediyoruz.

Böylelikle üye giriş formumuzu yaratmış olduk. Ardından eğer açık değilse Windows / Server Behaviors menüsü ile "Server Behaviors" panelini açıyoruz. (+) işaretine tıklayarak açılan menüden "User Authentication / Log In User" seçeneğine tıklıyoruz.

Server Behaviors menüsünden User Authentication / Log In User seçeneğine tıklıyoruz

Server Behaviors menüsünden User Authentication / Log In User seçeneğine tıklıyoruz

Açılan iletişim penceresinden ilgili ayarları yaparak üye giriş sayfamızı yapılandırıyoruz.

Üye girişi iletişim penceresi

Üye girişi iletişim penceresi

 • Get input from form: Üye giriş için bilgilerin girildiği bilgi formu.
 • Username field: Formda yer alan kullanıcı adı metin alanını seçiyoruz.
 • Password field: Formda yer alan parola metin alanını seçiyoruz.
 • Validate using Connection: Üye giriş işlemleri sırasında giriş bilgilerinin kontrol edileceği üyeler veritabanına erişmek için kullandığımız veritabanı bağlantısını seçiyoruz.
 • Table: Üyelerin bilgilerinin bulunduğu veritabanı tablosunu seçiyoruz.
 • Username column: Kullanıcı adı bilgisinin veritabanında kayıtlı olduğu alanı seçiyoruz.
 • Password coulmn: Parola bilgisinin veritabanında kayıtlı olduğu alanı seçiyoruz.
 • If login succeeds, go to: Üye girişi işlemi başarılı ise üyenin yönlendirileceği sayfanın adını veya adresini giriyoruz. Kullanıcının giriş yaptığı sayfaya geri dönmesini istiyorsak, "Go to previous URL (if it exists)" seçeneğini işaretliyoruz. Bu seçeneğin anlam kazanabilmesi için üyelerin sitenizin her sayfasından üye giriş işlemi yapabilmeleri gerekiyor. Örneğin üye "Makaleler" bölümünü gezerken giriş yaptığında kendisini tekrar bu bölüme göndermek isteyebiliriz. Tabi bu tür bir işlemin olabilmesi için sitemiz tasarımında her sayfada görünen bir üye giriş formu olmak zorunda. Herhangi bir sayfaya eklediğiniz üye giriş formu için "Action" bilgisini "login.php" olarak girerseniz kullanıcılar her sayfadan sisteme giriş yapabileceklerdir.
 • If login fails, go to: Üye giriş işlemi başarılı olmaz ise üyenin yönlendirileceği sayfanın adını veya adresini giriyoruz.
 • Restrict access based on: Üyelik sistemimizde üyelere farklı yetkiler atayarak, bazı sayfaların (yönetim sayfaları gibi) sadece belli yetkilere sahip üyelerin (yöneticiler gibi) görebilmesini sağlayabiliriz. Yetki bazlı bir üyelik sistemi için; "Username, password and Access level" seçeneğini işaretleyip, üyenin yetkisinin veritabanında hangi alanda tutulduğunu "Get level from" menüsünden seçiyoruz. Eğer teki olayına bulaşmadan sadece kullanıcı adı ve şifre ile bir giriş işlemi yaptırmak istiyorsak "Username and password" seçeneğini seçebiliriz.

Bu şekilde yapılandırma işlemini tamamlayıp "OK" diyebiliriz. Artık kayıtlı üyelerimizin giriş yapabileceği bir üye giriş sayfası yapmış olduk.

Üye çıkışı (Logout) sayfası yapımı

Giriş yapmış üyelerin sistemden çıkış yaparak oturumu kapatabilmeleri için bir üye çıkışı sayfası yapmamız gerekmektedir. Bunun için Yeni bir PHP dokümanı yaratıp "logout.php" adı ile sitemiz altında uygun bir yere kaydediyoruz. "Server Behaviors" panelinden (+) işaretine tıklayıp açılan menüden "User Authentication / Log Out User" seçeneğine tıklıyoruz.

Server Behaviors menüsünden User Authentication / Log Out User seçeneğine tıklıyoruz

Server Behaviors menüsünden User Authentication / Log Out User seçeneğine tıklıyoruz

Açılan iletişim penceresinden; Eğer sayfa içerisinde bir linke tıklandığında çıkış yapılmasını istiyorsak "Log out when" seçeneğinden "Link Clicked" seçeneğini seçmeliyiz. Böylece sadece ilgili linke tıklandığında çıkış işlemi yapılacaktır. Fakat biz daha esnek bir uygulama yapmak adına "Page load" seçeneğini seçiyoruz. Böylece bu sayfa her yüklendiğinde başka bir deyişle ziyaretçi bu sayfaya işaret eden bir linke her tıkladığında üye çıkış işlemi gerçekleşecektir.

Üye çıkış işlemi iletişim penceresi

Üye çıkış işlemi iletişim penceresi

Üyenin çıkış yapabilmesi için sadece giriş yapmış üyelerin gördüğü bir sayfada bir link yaratıp bu linki "logout.php" sayfasına yönlendirmeliyiz. Böylece ilgili linke tıklayan kullanıcılar sistemden çıkmış olacaklar ve "When done, go to" bölümüne girdiğimiz adrese yönlendirilecekleridir.

Böylelikle üye çıkış sayfasını da tamamlamış olduk. Sırada giriş yapmış üyelere özel sayfaları ve sayfada belli bir kısmı sadece üyelerin görebileceği nasıl yapacağımız konusu var. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

Kaynak http://www.dw.gen.tr/makale/detay/dreamweaver-uyelik-giris-cikis-login-logout/

Yorumunuzu Ekleyin
Dreamweaver ile Üyelik Sistemi - Üye Girişi (Login) ve Çıkışı (Logout) Yorumları +3 Yorum
 • ömer
  1
  ömer
  rasgele şifre ve parola yazınca giriş yapıyor bu sorunu nasıl halledebilirim.
  21 Şubat 2012 23:44:25, Salı
 • sultan
  1
  sultan
  örneklerle kodları da paylaşırsanız daha iyi olur.
  05 Temmuz 2012 11:28:11, Perşembe
 • Erkan
  1
  Erkan
  Elinize sağlık. Teşekkürler.
  24 Temmuz 2012 05:07:35, Salı

Veri giriş formu yapmak

Bu işlem için DW'da iki seçeneğimiz var; bunlardan ilki formlarımızı kendimiz tasarlayıp daha sonra bu formun hangi veritabanı tablosuna hangi bilgiyi gireceğini belirtmek. İkinci seçenek ise DW'ın içerisindeki bir sihirbaz aracı ile bu form yaratma işlemini de DW'ın üzerine yıkmak. Ben ilk yöntemi yani el ile kayıt girme formları nasıl yapılıyor onun üzerinde duracağım. Diğerinin bundan çok da bir farkı yok zaten. Evet başlıyoruz;

45,993 Okunma Henüz yorum yapılmamış 31/08/2007 03:20:54

Dreamweaver ile Üyelik Sistemi - Şifre Hatırlatma Sayfası

Bu makale dizisi ile Dreamweaver kullanarak sitemiz için bir üyelik sistemini nasıl yapacağımızı inceleyeceğiz. Son olarak şifrelerini unutan üyelerimize nasıl bir hatırlatma mesajı yollatacağımızı inceleyeceğiz

45,036 Okunma Henüz yorum yapılmamış 31/08/2007 14:11:37

Dreamweaver ile Üyelik Sistemi - Üye Kaydı

Bu makale dizisi ile Dreamweaver kullanarak sitemiz için bir üyelik sistemini nasıl yapacağımızı inceleyeceğiz. İlk olarak üye kaydı sayfasını yaparak işe başlıyoruz

32,275 Okunma Henüz yorum yapılmamış 31/08/2007 13:48:25

Dreamweaver ile Üyelik Sistemi - Üyelere Özel Sayfa ve İfadeler

Bu makale dizisi ile Dreamweaver kullanarak sitemiz için bir üyelik sistemini nasıl yapacağımızı inceleyeceğiz. Üyelere özel sayfaları veya sadece üyelerin görebileceği bir objeyi nasıl giriş yapmamış kullanıcılardan gizleyeceğimizi bu makalede inceleyeceğiz

31,336 Okunma 6 Yorum 31/08/2007 13:57:39

Fotoğraf Albümü Oluşturalım

Dreamweaver içinde fotoğraflarımızı web sayfası şeklinde yayınlamaya yarar bir menü barındırır

28,228 Okunma 1 Yorum 06/08/2007 14:33:13

Dreamweaver ile Üyelik Sistemi - Üye bilgileri güncelleme sayfası

Bu makale dizisi ile Dreamweaver kullanarak sitemiz için bir üyelik sistemini nasıl yapacağımızı inceleyeceğiz. Üyelerimizin üye olurken verdiği bazı bilgileri değiştirebileceği ve profillerini güncelleyebilecekleri sayfaları nasıl yapacağımızı bu makalede göreceğiz

24,779 Okunma 3 Yorum 31/08/2007 14:08:21

Show-hide Elements

Show hide elements ile dreamweaver içerisinde kompleks uygulamalar yapmak oldukça kolay, şimdi bunu nasıl yapacağımızı göreceğiz;

23,779 Okunma 2 Yorum 07/08/2007 14:26:47

Map Özelliği

Map özelliği çağrı kasapoğlu

23,721 Okunma Henüz yorum yapılmamış 13/03/2008 14:20:52

Hotspot Eklemek

19,232 Okunma Henüz yorum yapılmamış 27/07/2007 15:01:18

Map Ve İç Pencere Açmak

Dreamweaver behaviors kullanarak bir resim üzerindeki map ile belirlediğiniz alanlara fare gelince o alanla ilgili daha büyültülmüş bir resmi ekrana çıkaran uygulama. Daha büyük resim yeni web sayfası açılmadan gözükmektedir.

18,823 Okunma Henüz yorum yapılmamış 01/05/2008 09:59:41

Image Map

Image map

16,967 Okunma Henüz yorum yapılmamış 13/03/2008 14:20:41

Yükleniyor...