Konular

Bilgisayar Kullanımında Sağlık ve Güvenlik

Bilgisayar kullanırken dikkat edilmesi gereken sağlık ve güvenlik önlemleri

Sağlık ve Güvenlik

I. Elektrik kablolarının güvenliği
Bilgisayar bağlantılarında kullanılan kabloların güvenliği için başlıca yapılması gerekenler şunlardır:
- Bilgisayar çalışırken kabloları ile oynanmamalıdır.
- Kablolar ayakaltından ya da bilgisayarla çalışan kişiye temas edebilecek yerlerden geçirilmemelidir.
- Bilgisayar ekranına ya da diğer birimlerden birine su veya benzeri bir sıvının dökülmemesine özen gösterilmelidir.
- Kablolar bükülüp ezilmemelidir.
- Bilgisayarın bulunduğu yer ile priz arasındaki mesafe uzun ise kaliteli uzatma kablosu kullanılmalıdır.
- Uzatma kablolarının üzerine basılmamalı ve ezilmemelidir.
- Kablo herhangi bir nedenle ezilmiş veya üzerindeki plastik sıyrılmışsa kullanılmamalıdır.
- Bilgisayarın güç kablosunun takıldığı priz mutlaka topraklanmış olmalıdır.
- Uzatma kablosu kullanılmış ise bunun da topraklı olmasına özen gösterilmelidir.

II. Güç noktalarının (prizlerin) fazla yüklenmesini önleme
Bilgisayarların bağlı olduğu prizlerin mutlaka topraklı olması gerekir. Kırık ya da gevşek prizler hem bilgisayarlar için hem de kullanıcılar için tehlikelidir. Bunun yanında bilgisayarların takılı olduğu prizlere başka elektrikli araçların yük oluşturmaması açısından takılmaması gerekir. Aksi taktirde aşırı yüklenme elektrik kontaklarına yol açabilir.
Bilgisayar Kullanımında Sağlık ve Güvenlik

III. Hatalı kullanıma bağlı ağrılar
Bilgisayarı hatalı kullanmaya bağlı olarak meydana gelen başlıca problemler şunlardır:

- Tekrarlayıcı harekete bağlı bozukluklar
Bilgisayarın yoğun bir şekilde ve hatalı kullanımı sonucu ortaya çıkan el bileği sendromu; elde uyuşukluk ve ağrı, başparmak hareketlerinde ve el sıkma gücünde azalma meydana getirir, el becerisi bozulur, incelik gerektiren el işleri yapmak zorlaşır.

- Boyun kaslarında ağrı ve tutulma
Belli bir duruşta uzun süre kalmakla boyun kasları tutulur. Bu durum boyunda, bazen boyunla beraber başın arka kısımlarında ağrı, sertlik ve uyuşukluğa yol açar. Çalışırken kişinin gergin olması, ekranın baş hizasından yukarıda olması, aynı baş duruşunu değiştirmeksizin uzun süre sürdürmek boyun tutulmasını kolaylaştırır.

- Gözlerde yorulma
Sabit bir noktaya sürekli bakmak gözleri yorar. Değişik yönlere ve uzaklıklara bakmak ile değişik göz kasları çalıştığından göz yorulmaz. Sabit bir noktaya sürekli bakmak ise gözleri yorar. Ayrıca ekrandaki görüntü ve ışık ayarının iyi yapılmamış olması, ekran ışığının titreşimli olması da göz yorgunluğunda etkili olur. Bunlara uykusuzluk da eklenebilir ve böylece uzun süre bilgisayar kullanan kişilerin gözlerinde yorgunluk hissi, kızarıklık ve yanma ortaya çıkar.

IV. Hatalı kullanıma bağlı göz problemleri

Bilgisayar Kullanımında Sağlık ve Güvenlik
Bilgisayar kullanımına bağlı olarak, gözün kendisinde ya da görme kalitesinde birtakım problemlerin meydana gelmesi, göz yorgunluğu hali olarak yorumlanmaktadır. Sıklıkla görülen belirtiler; yorgun ve ağrılı gözler, gözlerde yanma ve batma, bulanık görme, kuruluk hissi, sulanma, kaşıntı, kızarıklık, gözleri kısarak bakmak, odaklama zorluğu, çift görme, yazı karakterlerinin veya grafiklerin etrafında ışık hareleri ya da saçılmalar görmek ve ışığa karşı hassasiyet olarak sıralanabilir.

Bilgisayarlarda ekran özellikleri, gözleri etkileyen diğer bir önemli faktördür. Gözler ekrana baktığında tam bir kilitlenme (yani tam bir ekrana uyum) sağlanamamakta, kristal göz merceği devamlı şekil değiştirmektedir; bunun anlamı gözlerin ekrana tam odaklanamamasıdır, bunun doğal sonucu olarak göz yorgunluğu şikayetleri başlayacaktır. Bu nedenle; göz sağlığı açısından kullanılan ekranları en yüksek çözünürlüğü ve düşük parlaklık özelliği olmalıdır, büyük ve daha gelişmiş teknoloji ürünü ekranlar (LCD ekranlar) kullanılmalıdır.

Gözlerde kuruma hissi, bilgisayar kullanıcılarının en sık karşılaştığı bir başka sorundur. Bu sorun; gözlerde yanma, batma, kaşınma, göz yaşarması ve kızarma ile kendini belli eder. Bu durum kontakt lens kullananlarda daha belirginleşir, Gözdeki kuruma hissinin en büyük sebebi, ekrana bakarken normalin 1/3’ üne inen göz kırpmalarıdır, çünkü insan yakındaki bir objeye dikkatini verdiğinde reşeks olarak daha az göz kırpmaya başlar. Gözkapakları her kırpmada gözyaşını kornea denilen saydam tabakaya yayıp, oksijenlenmesini, nemlenmesini ve beslenmesini sağladıkları için, az kırpıldığında gözler kuru kalacak ve batmaya başlayacaktır. Diğer
bir sebep ekranın göz hizasının üzerinde bulunmasıdır, bu durumda gözler yukarı doğru bakacağından kapaklar daha açılmış kalacak, bu da gözyaşının buharlaşmasını arttırarak kurumaya yol açacaktır. Ayrıca, çalışma ortamındaki havalandırmanın nem oranının yüksek olması ve havalandırmanın doğrudan göze doğru gelmesi de gözlerde kurumaya yol açabilecektir. Bilgisayar kullanırken sayılan bu etkenlerden gözlerin kurumasını önlemek için, göz kırpma sayısını bilinçli olarak arttırmak, belirli aralıklarla uzağa bakarak göz kırpma refleksini normale döndürmek alınacak önlemler arasındadır. Ekranı göz hizasının altına yerleştirmek gerekir,
bunun ayarı ekranın üst kenarının göz seviyesinin biraz altında kalmasını sağlayarak yapılabilir.

Çalışma ortamında direk göze gelen bir ışık kaynağını ortadan kaldırmak gerekir, pencereden sızan ışığın arkaya alınması da gözleri rahatlatacaktır.

Kullanılacak ışık kaynağının, arkadan, omuz hizasından ekrana veya çalışma masasına düşecek şekilde ayarlanması gerekir. Ayrıca ekranın kontrast ve parlaklık ayarının da uygun bir şekilde ayarlanması yerinde olacaktır, ekran zemin renginin açık, yazı karakterlerinin ise koyu renklerde seçilmesi gözlerin zorlanmasını önleyecektir.

V. Duruş bozuklukları
Bilgisayarın yoğun kullanımı sonucu kas, kemik, sinir ve damarların aşırı gerilmesi ve uygun olmayan duruş biçimlerine bağlı olarak şekil bozuklukları baş, bel ve boyun ağrılarına yol açar. Örneğin; bel ağrıları bel kemiğine bağlı şekil bozuklukları nedeniyle oluşabilir. Bu tip ağrılarla karşılaşmamak için bilgisayar karşısında dik oturmak gerekir. Bilgisayar çalışma ortamının düzenlenmesinde ergonominin göz ardı edilmesi yani koltuk, masa ve ekranın seçimi, ayarları ile yerleşiminin, kullanıcının yapı ve boyutlarına uygun olmaması da baş, boyun, omuzlar ve kollar, el ve el bilekleri, bel, sırt ve bacak ağrılarına neden olmaktadır.

Gerekli önlemler alınmaması durumunda şiddetli ağrılar ile kendini gösteren çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

 
 
Yorumunuzu Ekleyin
Bilgisayar Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Yorumları +11 Yorum
 • selinay
  1
  selinay
  bu şey çok işime yaradı
  29 Aralık 2013 15:04:54, Pazar
 • cansu
  1
  cansu
  sağolun işime yaradı ama biraz kısa olsaydı daha iyi olurdu ama yinede teşekkur ederim :
  08 Ocak 2014 14:33:43, Çarşamba
 • Helin Alev
  1
  Helin Alev
  Abi Çok İyi Yaaa teşekkürler ödevimi çok çabuk bitirdim ...
  20 Ocak 2014 18:24:11, Pazartesi
 • dxdiag
  1
  dxdiag
  sağolun abiler beyler tşk
  23 Eylül 2014 15:49:24, Salı
 • sıla
  1
  sıla
  çok teşekkür ederimmm
  24 Eylül 2014 08:19:05, Çarşamba
 • ömer
  1
  ömer
  benim adım ömer 5B ye gidiyorum gerçekten çok işime yaradı öğretmen çok sinirli :D
  26 Eylül 2014 10:43:28, Cuma
 • EREN
  1
  EREN
  teşekkürler
  26 Eylül 2014 13:40:36, Cuma
 • bilişim
  1
  bilişim
  çok yapmışın abi ama yine de okudum ve süper olmuş adım yalnız uyduruk
  08 Ekim 2014 09:01:57, Çarşamba
 • ders vardı yaptım
  1
  ders vardı yaptım
  Teşekkür ederim ödev vardı yaptım sağolun
  12 Ekim 2014 09:32:29, Pazar
 • mert
  1
  mert
  çok sağolun tşk ederim :
  13 Ekim 2014 16:14:09, Pazartesi
 • ALARAA
  1
  ALARAA
  sagolun işime yaradıı
  03 Ekim 2015 11:45:41, Cumartesi

Klavye Üzerindeki Tuşar ve Görevleri

Bilgisayara veri girmekte ve komut vermekte klavyedeki tuşlar kullanılır. Klavye üzerinde alfabe tuşları, sayı tuşları, fonksiyon tuşları (F1- F12), yön tuşları, klavye ışık göstergeleri ve bazı özel görevleri olan tuşlar bulunur. İki çeşit klavye ülkemizde genel olarak kullanılmakadır: F ve Q klavye.

676,625 Okunma 109 Yorum 16/12/2019 14:07:57 25/02/2020 10:32:44

Bilgisayar Donanımlarında Giriş Çıkış Üniteleri

Bir bilgisayar donanımı dış ortamdan bilgisayara veri aktarmak için kullanılıyorsa giriş donanımı veya giriş birimi, bilgisayardan dış ortama veri aktarmak için kullanılıyorsa çıkış birimi olarak adlandırılır

356,706 Okunma 21 Yorum 11/04/2007 22:48:24 11/04/2014 14:48:49

Bilgisayarın Tarihçesi

Bilgisayar tanımının esnekliği ve zaman içerisindeki değişim süreci dolayısıyla İlk Bilgisayarı saptamak güçtür. Geçmişte Bilgisayar olarak bilinen birçok aygıt günümüz ölçütlerine göre bu tanımı hak etmemektedir.

104,489 Okunma Henüz yorum yapılmamış 08/04/2007 16:42:10 12/08/2014 05:06:50

Bilgisayar Çeşitleri

Ana Bilgisayarlar, Mini Bilgisayarlar (Netbook), Ağ Bilgisayarı, Kişisel Bilgisayar (PC), Dizüstü Bilgisayar (Laptop), Tablet Bilgisayar

66,011 Okunma 1 Yorum 31/03/2013 12:40:06 20/02/2017 14:58:06

Bilgisayar ve Sağlık

Bilgisayarın karşısında otururken dikkat edilmesi gerekenler ve iyi bir çalışma ortamı hakkında bilgiler

58,624 Okunma 1 Yorum 01/04/2013 15:21:16 17/10/2019 14:43:02

Bilgisayar Yazılımları

Yazılım kavramı bilgisayardaki özdek (maddi) olmayan tüm bileşenleri tanımlar: programlar, iletişim kuralları ve veriler hepsi yazılımdır

52,879 Okunma Henüz yorum yapılmamış 11/04/2007 16:37:45

Bilgisayar Kasası Üzerindeki Düğmeler ve Bağlantı Kabloları

Her bilgisayar üzerindeki düğmeler, yuvalar (kablo girişleri) ve ışıklar bilgisayardan bilgisayara değişebilir. Ancak, çoğu bilgisayarlarda bazı özellikleri aynıdır.

48,324 Okunma Henüz yorum yapılmamış 28/10/2019 09:54:43 05/11/2019 15:04:29

Bilgisayar Virüsleri

Eger bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa, bu durumda bilgisayarınızda "olağan dışı" bazı durumlar gözlemleyebilirsiniz. Bazi virüsler, isimleri ile ilgili bir mesajı ekranınıza getirebilir.Bazıları makinanızın çalışmasını yavaşlatabilir, ya da kullanılabilir hafızanızı azaltır.Bu son iki sebep sırf virüs yüzünden olmasa da gene de şüphelenmekte fayda var

41,036 Okunma Henüz yorum yapılmamış 17/09/2018 02:50:59 17/09/2018 02:55:01

Dosya Sıkıştırma Ne Demektir?

Dosya sıkıştırma nasıl yapılır? Sıkıştırılan dosyaya nasıl şifre veririz, nasıl emaille yollarız?

40,236 Okunma 1 Yorum 03/06/2013 13:26:28 03/06/2013 13:26:45

Bilgisayar Terimleri

Bilişim Teknolojisinde Sık Kullanılan Kelimeler

39,428 Okunma Henüz yorum yapılmamış 28/10/2007 19:49:59 31/03/2013 11:11:44

WinRAR Sıkıştırma Programı Nasıl Kullanılır?

WinRAR bir veri sıkıştırma programıdır. Sıkıştırma, bir verinin boyutunu küçültme ve kodlamadır. WinRAR bir arşiv yöneticisidir: Sıkıştırır, ciltler, şifreler, kendi kendine açılan modüller yapar, yedekler

35,851 Okunma Henüz yorum yapılmamış 21/10/2007 03:45:45

Windows Kısa Yol Tuşları

Windows İşletim Sisteminde kullanılan bazı tuşlar ve kısa yolları

35,226 Okunma 1 Yorum 21/09/2007 01:28:56 20/05/2014 01:29:13

Klasör Nedir? Ne İşe Yarar.

Klasörler bilgisayarın dosyalara kolay erişmesini sağladığı gibi biz kullanıcıların da dosyaları kategorilememizde yardımcı olur. klasörler olmasaydı tüm resimler, belgeler, filmler, mp3 dosyaları hepsi yan yana olmak zorunda kalırdı.

33,203 Okunma Henüz yorum yapılmamış 28/11/2014 10:07:46 24/02/2020 10:46:40

Windowsta Dosya Sıkıştırmak

Herhangi bir dosyayı çeşitli matematiksel fonksiyonlar ve kodlar kullanarak bilgisayarımızda daha az yer kaplaması için yapmış olduğumuz işlemdir. Mesela 1 MB boyutlara sahip bir dosya sıkıştırılarak 100 KB ( 10'da 1'i kadar küçültülerek) boyutlarına çekilirse bunun gibi 10 adet dosyamız bir adet orjinal dosyamız kadar yer tutacaktır

30,445 Okunma Henüz yorum yapılmamış 21/10/2007 01:42:38

Güç Seçenekleri

Windows XP’nin yeniliklerinden bir tanesi de hazırda beklet fonksiyonudur. Bu fonksiyon sayesinde bilgisayarı çabuk kapatıp çabucak açarız. Kapatmadan önce üzerinde çalıştığımız programları sonlandırmamıza gerek kalmaz ve bu programlar bilgisayarı yeniden açtığımızda eski yerinde, yalışır durumdadırlar

30,427 Okunma Henüz yorum yapılmamış 02/10/2007 18:22:44

Windows XP’deki bir paylaşılan klasörde basit paylaşım nasıl devre dışı bırakılır ve izinler nasıl atanır

Varsayılan olarak, Microsoft Windows XP tabanlı bir bilgisayar bir etki alanının üyesi değilse, basit dosya paylaşımı bu bilgisayarda etkinleştirilmiştir. Basit dosya paylaşımıyla, çalışma grubunuzdaki veya ağınızdaki herkesle klasörleri paylaşabilir ve kullanıcı profilinizdeki klasörleri özel duruma getirebilirsiniz. Ancak, basit dosya paylaşımı etkinleştirilmişse, belirli kullanıcı ve grupların paylaşılan klasörlerinize erişmesini engelleyemezsiniz. Basit dosya paylaşımını kapatırsanız, belirli kullanıcı ve grupların bir paylaşılan klasöre erişmesini engelleyebilirsiniz. Bu kullanıcıların, paylaşılan klasörünüze erişim izni verdiğiniz kullanıcı profillerinin kimlik bilgileriyle oturum açmış olması gerekir

29,741 Okunma 1 Yorum 22/09/2007 17:50:19

Nedir Şu Bilgisayar Dedikleri?

Bilgisayar, belirli komutlara göre veri işleyen ve depolayan bir makinedir

29,645 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/11/2017 19:55:13 14/11/2017 22:57:33

Zamanlanmış Görevler Kullanma

Zamanlanmış Görevler’i açmak için, Başlat’ı tıklatın, Tüm Programlar’ı tıklatın, Donatılar’ın üzerine gelin, Sistem Araçları’nın üzerine gelin ve sonra da Zamanlanmış Görevler’i tıklatın

27,189 Okunma 1 Yorum 05/10/2007 12:14:13

Windows ile Cd Yazmak

Kurulumdan sonra, kendi DVD'lerinizi hazırlamak, video işlemek, CD kapakları tasarlamak gibi birçok farklı dijital medya projesini uygulayabilirsiniz. Ayrıca tüm sisteminizin yedeğini CD veya DVD'ler üzerine alarak, sistemde olabilecek herhangi bir aksamada çalışan sisteminizi yükleyerek sorunlardan kurtulabilirsiniz. Fotoğraf ve videolarınızdan slayt gösterisine dönüştürebileceğiniz gibi, bu gösterilerin geçişlerine müzik eklemenize de olanak sağlıyor

26,662 Okunma Henüz yorum yapılmamış 21/10/2007 02:06:06

Windows Xp Ye Uzaktan ( Remote ) Erişim Rehberi, Herkes ayarlasın; uzaktan evine evinden işine erişsin

Genelde merak edilen ama bir türlü nasıl yapıldığı tam bulunamayan Windows Xp de uzaktan erişim yani remote desktop özelliğini kullanabilmek için neler yapılması gerektiğini sizlere resimli olarak anlatmaya çalışacağım. Şunu belirtmemde yarar var; aşağıdaki ayarlar aksi söylenmedikçe uzaktan erişilmek istenen bilgisayar ve modem tarafında yapılacaktır

25,036 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/10/2007 12:16:21

Bilgi Teknolojisi ve Toplum

Bilimle teknoloji arasında doğal bir döngüsel ilişki vardır.

24,731 Okunma Henüz yorum yapılmamış 07/04/2013 10:44:11 07/04/2013 10:44:28

Tarayıcı (Browser) Nedir?

Dilimize tarayıcı olarak yerleşmiş olan browserlar internette yayınlanan belgelerin kodlarını derleyip sizin ekranınıza yazı, resim, film ve benzeri görüntülerin gelmesini sağlayan programlardır. Yani şu anda bu sayfayı görüntülediğiniz internet explorer, firefox, opera, safari ve benzeri yazılımlardır

19,973 Okunma Henüz yorum yapılmamış 11/04/2014 12:07:02 08/05/2014 12:07:47

Yükleniyor...