Konular

Windows Xp Ye Uzaktan ( Remote ) Erişim Rehberi, Herkes ayarlasın; uzaktan evine evinden işine erişsin

Genelde merak edilen ama bir türlü nasıl yapıldığı tam bulunamayan Windows Xp de uzaktan erişim yani remote desktop özelliğini kullanabilmek için neler yapılması gerektiğini sizlere resimli olarak anlatmaya çalışacağım. Şunu belirtmemde yarar var; aşağıdaki ayarlar aksi söylenmedikçe uzaktan erişilmek istenen bilgisayar ve modem tarafında yapılacaktır
www.dijitalders.com
>>>Öncelikle sistemimizde kendimize ait hesabımızda bir parola oluşturmamız gerekiyor. Yani bilgisayarınız açıldığında size kullanıcı adınızı soracak ya da otomatik getirecek ve ardından sizden şifre girmenizi isteyecek şekilde ayarlanmış olmalı.Bunun için resim kullanmıyorum ama size nasıl yapacağınızı adım adım anlatacağım:
Başlat menüsüne tıklayın.Ardından Denetim Masası na tıklayın.Denetim Masası karşınıza geldiğinde Kullanıcı Hesapları na girin. Kullanıcı hesaplarında sizin kullandığınız altında yönetici hesabı gibilerinden bir yazı bulunan hesabınızın üzerine mouse unuz ile gelin ve tıklayın. Sol tarafta yeni seçeneklerin çıktığını göreceksiniz.Bu seçeneklerden Parola Oluştur a gelerek tıklayın.Şimdi sizden eski parolanızı ve yeni parolanızı isteyen ekran karşınıza gelecek.Bu ekranın altındaki gizli soru misali olan alanı isterseniz boş bırakabilirsiniz.Parolayı belirledikten sonra tamam diyerek bu ekrandan çıkın.Size bu ekrandan çıkarken dosyalarınızın gizli kalmasını ister misiniz gibilerinden bir soru sorabilir.Eğer bilgisayarınızda tek bir kullanıcı var ise buna hayır diyebilirsiniz. Bu noktadan sonra unutmamanız gereken şey buradaki kullanıcı hesap adınız ve şifrenizdir.

>>>Şimdi sistemimizi uzaktan erişime izinli hale getirelim:
 Küçültme: %50
Eklentili Resim
800 x 640 (29.32k)

Başlat menüsünden ya da masaüstünde simgesi var ise "Bilgisayarım" ikonuna mouse unuz ile sağ klik yapın ve özellikleri seçin.
 Küçültme: %50
Eklentili Resim
800 x 640 (28.34k)

Açılan ekranda "Uzak" sekmesine tıklayın.Bu ekranda iki kutucuk göreceksiniz.İkisinin de işaretli olmasına dikkat edin ve "Tamam" a tıklayın.


>>>Sistemimize sabit bir yerel ağ IP si vermemiz gerekiyor.Bunun için öncelikle bilgisayarınıza modeminizin DHCP si tarafından atanan IP ye ve varsayılan ağ geçidinize bir bakalım.Bunu yapmak için Denetim Masasından Ağ Bağlantılarım a gelin.Burada Yerel Ağ Bağlantısı yazan ikona çift tıklayın ve bu ekrandan Destek yazan sekmeye tıklayın.Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.
 Küçültme: %50
Eklentili Resim
800 x 640 (25.66k)

Yukarıdaki resimdeki gibi görünen IP adresinizi, Ağ Maskenizi ve Varsayılan Ağ geçidinizi bir yere kaydedin. Bu ekranda tekrar Genel sekmesine gelerek Özellikler ya da Ayarlar yazan yere tıklayın.Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.Bu ekranda Internet Protocol (TCP/IP) ye çift tıklayın.
 Küçültme: %50
Eklentili Resim
800 x 640 (39.06k)


Ve şimdi karşımıza aşağıdaki ekran gelecek:

 Küçültme: %50
Eklentili Resim
800 x 640 (35.87k)

Bu ekranda IP adresinizi elle ayarlama yani manuel ayarlamayı seçerek ilgili alanı aktif hale getireceksiniz ve IP adresinizi önceden biryere not edin dediğim IP adresi olarak girin.Diğer not ettiğiniz bilgileri de aynı şekilde girin. Bu ekranda aşağı kısımda DNS i elle ayarlama seçeneğine tıklayın.Buradaki ilk satıra biraz önce belirttiğim Varsayılan Ağ Geçidi adresini girin. Sonrasında Tamam a tıklayarak bu menüden ve diğer karşımızda açık olan tüm ekranlardan yine "tamam" ı seçerek çıkın.Biraz zaman alabilir ekranların kapanması , sadece bekleyin...

>>>Ip adresimizi de ayarladıktan sonra geliyoruz modemimizde gerekli portların açılmasına. Windows Xp nin remote desktop için kullandığı varsayılan port 3389 portudur.İstenildiği vakit bu port registerdan küçük bir ayar ile değiştirilebilir.Ama şu an için gereği yok. Her modemde port yönlendirme menüsü bulunur.Kiminde NAT menüsü altında Virtual Server (Sanal sunucu) olarak bulunurken kiminde Port Forward gibi menülerin altında bulunabilir.Ben şimdilik falanca modemin filanca ekranında size nasıl port açılacağını göstereceğim. Bu menüler tüm modemlerde benzerlik gösterir ama zorlanırsanız bana Özel Mesaj (pm) atın. Öncelikle modemimizin anasayfasına girelim.Bunun için yapacağınız şey çok basit.Daha önce kaydettiğiniz Varsayılan Ağ Geçidi adresini İnternet Explorer da ya da Firefox da herneyse adres satırına yazın ve "Enter" a basın.Karşınıza modeminizin kullanıcı adı ve şifresini isteyen ekran gelecek.Bu ekrana gerekli bilgileri girin.Eğer modeminiz yeni ise bu bilgiler modeminizin kullanma kılavuzunda muhakkak yazar. Bu bilgileri girdikten sonra karşınıza modeminizin ana menüsü gelecek.
 Küçültme: %50
Eklentili Resim
800 x 675 (30.32k)

Bu adımdan sonra size falanca modemden bir resim göstereceğim.Belirttiğim üzere NAT yada Virtual Server ya da Sanal Sunucu sekmesine tıklayın.Bende aşağıdakine benzer bir ekran çıkıyor.(Bu resim alıntıdır):
 Küçültme: %43
Eklentili Resim
700 x 591 (26.35k)

Buradan NAT a tıkladığımızda altında Virtual Server (Sanal Sunucu) sekmesine tıklıyoruz.Resimde de görüldüğü üzere NAT ı etkinleştiri işaretliyoruz ve karşımıza aşağıdaki ekrana benzer bir ekran çıkıyor:

 Küçültme: %43
Eklentili Resim
700 x 591 (34.79k)
Bu ekranda dikkat ederseniz port değerlerini gireceğiniz alanlar mevcut. Soldan ilk değer girilen yer sizin bilgisayarınıza verdiğiniz IP adresiniz yani daha önceden size kaydedin dediğim IP adresi.Zaten önceki adımlarda bunu sisteminize atamıştık. Bu bölüme IP adresinizi girin.Resimde yanlışlık olmasın diye modem tarafından sadece son rakamın girilmesi sağlanmış. Bir yan sekmede Protocol tipini seçiyoruz. Bu nu TCP olarak ayarlayın. UDP genelde voice over IP uygulamalarına benzer uygulamalarda kullanılır.Paket kontrolü yapılmaz ama TCP ye göre hızlıdır.Şuan bunu seçmeye gerek yok.Bir yan tarafta Lan Port ve hemen yanında Gerçek Port yazdığını göreceksiniz.Modemlerde bu yazılar farklı olabilir.Sizin yapmanız gereken bu port alanlarının hepsine 3389 olan Remote Desktop için gerekli port numarasını girmeniz. Tüm bilgileri girdikten sonra Ekle ye tıklıyoruz ama belirttiğim üzere bu sizin modemlerinizde farklı şekilde olabilir.Ardından Değişiklikleri Kaydet diyoruz ve modemimizde port açma işlemini tamamlıyoruz. Yaptığımız ayarların kaydedildiğini görmek için modemimizde tekrar bu menüye giriyoruz ve yazdığımız değerlerin görünüp görünmediğine bakıyoruz.Eğere değerler burada yazılı ise tebrikler port açtınız demektir.

Modemimizin ayar pencerisini artık kapatabiliriz.Şimdi bu sistemin WAN yani genel ağdaki ki bu şuan sizde internet oluyor IP sini öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için www.ipimne.com adresine gidin ve karşınıza çıkan ekranda yazılan IP adresini kaydedin.Bu sizin IP adresiniz.Burada önemli bir nokta şudur.Eğer ki sabit IP niz var ise her ne zaman olursa olsun bu adrese girdiğinizde bu ekranda gördüğünüz IP değişmeyecek ve birazdan bahsedeceğim ekranda bu adresi girerek kolaylıkla uzaktan erişim sağlayacaksanız.Ama IP niz Dinamik yani değişken ise (Modem kapatılıp açıldığında değişiyorsa) o zaman uzaktan bağlanacak kişinin bu bağlanacağı bilgisayarın IP sini teyid etmesi gerekir.Aksi halde Bağlanılacak olan bilgisayarın internet IP si değişebileceğinden uzaktan erişim bu IP yi bilmeden olmayacaktır. Ben bu şekilde bağlanıyorum.Evi arıyorum IP adresini istiyorum ve bilgisyarıma bağlanıyorum.Lakin genelde modemimi kapatıp açmadığımdan IP imde değişmediğinden aynı IP ile sistemime bağlanıyorum.Bu arada benim IP im Dinamik bu nedenle yazmak istedim.Ama hiç yanına gitmediğiniz bir pc var ise bunun için telekomdan ya da ilgili kurumdan statik ip talebinde bulunmanızı şiddetle öneririm.

IP mizi verdiğim adresten öğrendikten sonra artık uzaktan bağlanmak içim kullanacağımız bilgisayarımızın başına gidebiliriz.Bu bilgisayarımızda yapacağımız şey "başlat" menüsünden "çalıştır" a tıklamak ve ardından buraya "mstsc" yazıp "enter" a basmak olacak.Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak:
 Küçültme: %37
Eklentili Resim
627 x 489 (24.44k)


Bu ekrana biraz önce bahsettiğim bağlanacağınız bilgisayarın İnternet Adresini giriyoruz ve "bağlan" diyoruz.Eğer karşı tarafta firewall var ve sizi engelliyor ise ya da sisteminizi doğru yapılandıramadıysanız o zaman bir hata mesajı alırsınız.Ama her türlü yapılandırmamız doğru ve aldığımız IP adresi de doğru ise o zaman karşınıza yeni bir ekran gelecek.Bu ekranda bağlanacağınız bilgisayarda önceden belirlediğimiz hesap adınızı yani kullanıcı adınızı ve şifrenizi gireceksiniz.Sonrasında "Tamam" dedikten sonra bilgisayarınıza bağlantınız gerçekleşmiş olacak.

Hepsi bu kadar...Takıldığınız bir noktada bana mesaj atabilirsiniz.Yalnız unutlmaması gerekenler:
1 ) Bağlanacağınız bilgisayarın İnternet IP si( Aslında bu tabir yanlış ama kolay anlaşılması için yazdım.Normali Modemin aldığı IP adresi olmalı) dinamik ise evinizden çıkmadan önce IP nizi öğrenerek bir yere not edin ve elektriklerin gidip gelmemesi için dua edin smile.gif Aksi halde aldığınız bu IP adresi bir işe yaramayacaktır.

2) Bilgisayarınıza belirleyeceğiniz şifrede rakamlar, semboller ve harfler mutlaka kullanın.IP nizi bilen birisi sonra bağlanmasın sisteminize.

3) Bağlanacağınız ve bağlanmak için kullanacağınız bilgisayarların firewall ayarlarını mutlaka kontrol edin.Eğer bağlantı kuramıyorsanız her iki taraftaki Firewall ları iptal ederek tekrar deneyin.Unutmayın XP ninde kendi firewall u var bunu da etkisiz hale getirmeyi unutmayın.Baktınız sorun Firewall o zaman gerekli izinleri ayarlayın.

Umarım yardımcı olabilmisimdir.Patrondan habersiz kaçak göçek yazılan bir yazı anca bu kadar oluyor.
Kaynak forum.pclabs.gen.tr/index.php
Yorumunuzu Ekleyin

Klavye Üzerindeki Tuşar ve Görevleri

Bilgisayara veri girmekte ve komut vermekte klavyedeki tuşlar kullanılır. Klavye üzerinde alfabe tuşları, sayı tuşları, fonksiyon tuşları (F1- F12), yön tuşları, klavye ışık göstergeleri ve bazı özel görevleri olan tuşlar bulunur. İki çeşit klavye ülkemizde genel olarak kullanılmakadır: F ve Q klavye.

678,555 Okunma 109 Yorum 16/12/2019 14:07:57 25/02/2020 10:32:44

Bilgisayar Donanımlarında Giriş Çıkış Üniteleri

Bir bilgisayar donanımı dış ortamdan bilgisayara veri aktarmak için kullanılıyorsa giriş donanımı veya giriş birimi, bilgisayardan dış ortama veri aktarmak için kullanılıyorsa çıkış birimi olarak adlandırılır

359,193 Okunma 21 Yorum 11/04/2007 22:48:24 11/04/2014 14:48:49

Bilgisayarın Tarihçesi

Bilgisayar tanımının esnekliği ve zaman içerisindeki değişim süreci dolayısıyla İlk Bilgisayarı saptamak güçtür. Geçmişte Bilgisayar olarak bilinen birçok aygıt günümüz ölçütlerine göre bu tanımı hak etmemektedir.

104,783 Okunma Henüz yorum yapılmamış 08/04/2007 16:42:10 12/08/2014 05:06:50

Bilgisayar Çeşitleri

Ana Bilgisayarlar, Mini Bilgisayarlar (Netbook), Ağ Bilgisayarı, Kişisel Bilgisayar (PC), Dizüstü Bilgisayar (Laptop), Tablet Bilgisayar

66,363 Okunma 1 Yorum 31/03/2013 12:40:06 20/02/2017 14:58:06

Bilgisayar ve Sağlık

Bilgisayarın karşısında otururken dikkat edilmesi gerekenler ve iyi bir çalışma ortamı hakkında bilgiler

58,870 Okunma 1 Yorum 01/04/2013 15:21:16 17/10/2019 14:43:02

Bilgisayar Yazılımları

Yazılım kavramı bilgisayardaki özdek (maddi) olmayan tüm bileşenleri tanımlar: programlar, iletişim kuralları ve veriler hepsi yazılımdır

53,078 Okunma Henüz yorum yapılmamış 11/04/2007 16:37:45

Bilgisayar Kasası Üzerindeki Düğmeler ve Bağlantı Kabloları

Her bilgisayar üzerindeki düğmeler, yuvalar (kablo girişleri) ve ışıklar bilgisayardan bilgisayara değişebilir. Ancak, çoğu bilgisayarlarda bazı özellikleri aynıdır.

49,154 Okunma Henüz yorum yapılmamış 28/10/2019 09:54:43 05/11/2019 15:04:29

Bilgisayar Virüsleri

Eger bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa, bu durumda bilgisayarınızda "olağan dışı" bazı durumlar gözlemleyebilirsiniz. Bazi virüsler, isimleri ile ilgili bir mesajı ekranınıza getirebilir.Bazıları makinanızın çalışmasını yavaşlatabilir, ya da kullanılabilir hafızanızı azaltır.Bu son iki sebep sırf virüs yüzünden olmasa da gene de şüphelenmekte fayda var

41,274 Okunma Henüz yorum yapılmamış 17/09/2018 02:50:59 17/09/2018 02:55:01

Dosya Sıkıştırma Ne Demektir?

Dosya sıkıştırma nasıl yapılır? Sıkıştırılan dosyaya nasıl şifre veririz, nasıl emaille yollarız?

40,437 Okunma 1 Yorum 03/06/2013 13:26:28 03/06/2013 13:26:45

Bilgisayar Terimleri

Bilişim Teknolojisinde Sık Kullanılan Kelimeler

39,733 Okunma Henüz yorum yapılmamış 28/10/2007 19:49:59 31/03/2013 11:11:44

WinRAR Sıkıştırma Programı Nasıl Kullanılır?

WinRAR bir veri sıkıştırma programıdır. Sıkıştırma, bir verinin boyutunu küçültme ve kodlamadır. WinRAR bir arşiv yöneticisidir: Sıkıştırır, ciltler, şifreler, kendi kendine açılan modüller yapar, yedekler

35,982 Okunma Henüz yorum yapılmamış 21/10/2007 03:45:45

Windows Kısa Yol Tuşları

Windows İşletim Sisteminde kullanılan bazı tuşlar ve kısa yolları

35,364 Okunma 1 Yorum 21/09/2007 01:28:56 20/05/2014 01:29:13

Klasör Nedir? Ne İşe Yarar.

Klasörler bilgisayarın dosyalara kolay erişmesini sağladığı gibi biz kullanıcıların da dosyaları kategorilememizde yardımcı olur. klasörler olmasaydı tüm resimler, belgeler, filmler, mp3 dosyaları hepsi yan yana olmak zorunda kalırdı.

33,494 Okunma Henüz yorum yapılmamış 28/11/2014 10:07:46 24/02/2020 10:46:40

Güç Seçenekleri

Windows XP’nin yeniliklerinden bir tanesi de hazırda beklet fonksiyonudur. Bu fonksiyon sayesinde bilgisayarı çabuk kapatıp çabucak açarız. Kapatmadan önce üzerinde çalıştığımız programları sonlandırmamıza gerek kalmaz ve bu programlar bilgisayarı yeniden açtığımızda eski yerinde, yalışır durumdadırlar

30,577 Okunma Henüz yorum yapılmamış 02/10/2007 18:22:44

Windowsta Dosya Sıkıştırmak

Herhangi bir dosyayı çeşitli matematiksel fonksiyonlar ve kodlar kullanarak bilgisayarımızda daha az yer kaplaması için yapmış olduğumuz işlemdir. Mesela 1 MB boyutlara sahip bir dosya sıkıştırılarak 100 KB ( 10'da 1'i kadar küçültülerek) boyutlarına çekilirse bunun gibi 10 adet dosyamız bir adet orjinal dosyamız kadar yer tutacaktır

30,569 Okunma Henüz yorum yapılmamış 21/10/2007 01:42:38

Windows XP’deki bir paylaşılan klasörde basit paylaşım nasıl devre dışı bırakılır ve izinler nasıl atanır

Varsayılan olarak, Microsoft Windows XP tabanlı bir bilgisayar bir etki alanının üyesi değilse, basit dosya paylaşımı bu bilgisayarda etkinleştirilmiştir. Basit dosya paylaşımıyla, çalışma grubunuzdaki veya ağınızdaki herkesle klasörleri paylaşabilir ve kullanıcı profilinizdeki klasörleri özel duruma getirebilirsiniz. Ancak, basit dosya paylaşımı etkinleştirilmişse, belirli kullanıcı ve grupların paylaşılan klasörlerinize erişmesini engelleyemezsiniz. Basit dosya paylaşımını kapatırsanız, belirli kullanıcı ve grupların bir paylaşılan klasöre erişmesini engelleyebilirsiniz. Bu kullanıcıların, paylaşılan klasörünüze erişim izni verdiğiniz kullanıcı profillerinin kimlik bilgileriyle oturum açmış olması gerekir

29,860 Okunma 1 Yorum 22/09/2007 17:50:19

Nedir Şu Bilgisayar Dedikleri?

Bilgisayar, belirli komutlara göre veri işleyen ve depolayan bir makinedir

29,775 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/11/2017 19:55:13 14/11/2017 22:57:33

Zamanlanmış Görevler Kullanma

Zamanlanmış Görevler’i açmak için, Başlat’ı tıklatın, Tüm Programlar’ı tıklatın, Donatılar’ın üzerine gelin, Sistem Araçları’nın üzerine gelin ve sonra da Zamanlanmış Görevler’i tıklatın

27,309 Okunma 1 Yorum 05/10/2007 12:14:13

Windows ile Cd Yazmak

Kurulumdan sonra, kendi DVD'lerinizi hazırlamak, video işlemek, CD kapakları tasarlamak gibi birçok farklı dijital medya projesini uygulayabilirsiniz. Ayrıca tüm sisteminizin yedeğini CD veya DVD'ler üzerine alarak, sistemde olabilecek herhangi bir aksamada çalışan sisteminizi yükleyerek sorunlardan kurtulabilirsiniz. Fotoğraf ve videolarınızdan slayt gösterisine dönüştürebileceğiniz gibi, bu gösterilerin geçişlerine müzik eklemenize de olanak sağlıyor

26,765 Okunma Henüz yorum yapılmamış 21/10/2007 02:06:06

Bilgi Teknolojisi ve Toplum

Bilimle teknoloji arasında doğal bir döngüsel ilişki vardır.

24,880 Okunma Henüz yorum yapılmamış 07/04/2013 10:44:11 07/04/2013 10:44:28

Tarayıcı (Browser) Nedir?

Dilimize tarayıcı olarak yerleşmiş olan browserlar internette yayınlanan belgelerin kodlarını derleyip sizin ekranınıza yazı, resim, film ve benzeri görüntülerin gelmesini sağlayan programlardır. Yani şu anda bu sayfayı görüntülediğiniz internet explorer, firefox, opera, safari ve benzeri yazılımlardır

20,270 Okunma Henüz yorum yapılmamış 11/04/2014 12:07:02 08/05/2014 12:07:47

Yükleniyor...