Windows XP’deki bir paylaşılan klasörde basit paylaşım nasıl devre dışı bırakılır ve izinler nasıl atanır

Varsayılan olarak, Microsoft Windows XP tabanlı bir bilgisayar bir etki alanının üyesi değilse, basit dosya paylaşımı bu bilgisayarda etkinleştirilmiştir. Basit dosya paylaşımıyla, çalışma grubunuzdaki veya ağınızdaki herkesle klasörleri paylaşabilir ve kullanıcı profilinizdeki klasörleri özel duruma getirebilirsiniz. Ancak, basit dosya paylaşımı etkinleştirilmişse, belirli kullanıcı ve grupların paylaşılan klasörlerinize erişmesini engelleyemezsiniz. Basit dosya paylaşımını kapatırsanız, belirli kullanıcı ve grupların bir paylaşılan klasöre erişmesini engelleyebilirsiniz. Bu kullanıcıların, paylaşılan klasörünüze erişim izni verdiğiniz kullanıcı profillerinin kimlik bilgileriyle oturum açmış olması gerekir
www.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.comwww.dijitalders.com

Basit dosya paylaşımı etkinleştirilmişse, Güvenlik ve Paylaşım sekmeleri yerine, basit dosya paylaşımı kullanıcı arabirimi görüntülenir. Varsayılan olarak, bir çalışma grubunda çalışıyorsanız, bu yeni kullanıcı arabirimi Windows XP Home Edition ve Microsoft Windows XP Professional’da kullanılır. Basit dosya paylaşımını kapatırsanız, klasik Güvenlik ve Paylaşım sekmeleri görüntülenir ve bilgisayarınızdaki paylaşılan klasörlere hangi kullanıcıların ve grupların erişebileceğini belirleyebilirsiniz.

Not Güvenliği, yalnızca NTFS dosya sistemini kullanan bir disk bölümünde ayarlayabilirsiniz. Everyone grubunu NTFS izinlerinden kaldırırsanız, dosya veya klasörü ağ üzerinde kullanamazsınız.

Basit dosya paylaşımı nasıl kapatılır

Basit dosya paylaşımını devre dışı bırakmak için, şu adımları izleyin:

 1. Başlat‘ı ve sonra da Bilgisayarım‘ı tıklatın.
 2. Araçlar menüsünde, Klasör Seçenekleri’ni ve ardından Görünüm sekmesini tıklatın.
 3. Gelişmiş Ayarlar bölümünde, Basit dosya paylaşımı kullan (Önerilen) onay kutusunu temizleyin.
 4. Tamam‘ı tıklatın.

Bir klasör veya sürücü diğer kullanıcılarla nasıl paylaşılır

Paylaşım İçin:
 • Dosya ve Yazıcı Paylaşımı Açık Olmalı
  • Ağ Kurulum Sihirbazı Yolu ile aç
  • Güvenlik duvarından Dosya ve Yazıcı paylaşımını aç
 • Paylaşımı Yap

Bir klasör veya dosyayı diğer kullanıcılarla paylaşmak için, şu adımları izleyin

 1. Dosya ve yazıcı paylaşımı kapalıdır. Öncelikle Dosya ve Yazıcı Paylaşımını açmak gerekir. Bu işlemin bir kez yapılması yeterlidir.
 1. Başlat’ı ve sonra da Bilgisayarım’ı tıklatın, ardından paylaşmak istediğiniz klasör veya sürücüyü bulun.
 2. Klasör veya sürücüyü sağ tıklatın ve Paylaşım ve Güvenlik’i tıklatın.
 3. Paylaşım sekmesinde, Bu klasörü paylaştır’ı tıklatın.
 4. Paylaşılan klasör veya sürücünün paylaşım adını değiştirmek için, Paylaşım adı kutusuna yeni bir ad yazın. Diğer kullanıcılar, bu paylaşılan klasör veya sürücüye bağlandıklarında yeni adı görür. Klasörün veya sürücünün asıl adı değişmez.
 5. Paylaşılan klasör veya sürücü hakkında bir açıklama eklemek için, metni Açıklama kutusuna yazın.
 6. Paylaşılan klasöre veya sürücüye aynı anda erişebilen kişi sayısını kısıtlamak için, Kullanıcı sınırı altında İzin ver’i tıklatıp, kullanıcı sayısını yazın.
 7. Paylaşılan klasör veya sürücüde paylaşılan klasör izinlerini ayarlamak için, İzinler’i tıklatın.
 8. Not Klasör veya sürücüleri paylaştırmak için, aşağıdaki gruplardan birinin üyesi olarak oturum açmalısınız:

  • Administrators
  • Server Operators
  • Power Users
 9. Tamam’ı tıklatın.
Kaynak www.okuldayiz.com/muratguner/index.php/category/microsoft/windows-xp/
Yorumunuzu Ekleyin
Windows XP’deki bir paylaşılan klasörde basit paylaşım nasıl devre dışı bırakılır ve izinler nasıl atanır Yorumları +1 Yorum
 • betül
  1
  betül
  super
  14 Ocak 2011 09:49:19, Cuma


Yükleniyor...
Yükleniyor...