Smoothwall URL Filter Kurulumu

Dosya, Kelime, Site, Url, İp bazlı erişim ve yasaklama işlemleri

Merhaba bu yazımızda Smoothwall‘da URL Filter servisini ekleme ve özelliklerinden bahsedeceğiz.

  • URL Filter servisini nasıl eklerim?
  • Kategorilere göre site yasaklama nasıl yapılır?
  • Domain yasaklama (facebook,twitter) nasıl yapılır?
  • URL yasaklama nasıl yapılır?
  • Kelime yasaklama nasıl yapılır?
  • Exe, rar, mp3 yasaklama nasıl yapılır?
  • IP‘ye göre yasaklama veya izin verme işlemleri nasıl yapılır?
Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi Smoothwall ilk kurulduğunda Advenced Proxy ve URL Filterservisleri hazır halde gelmez. Sonradan kendimiz Smoothwall‘ın içine entegre etmeliyiz. URL Filter sayesindeSmoothwall’da belirli kategorilere göre site yasaklayıp izin verebilir, kelime yasaklayabilir, belirlediğiniz uzantıda (exe,rar,mp3) olan dosyaların download edilmesini engelleyebiliriz . Bu servis için aşağıdaki linktenURL Filter setup dosyasını indirip, kurmamız gerekir.
 
 
Dosyayı çektikten sonra Smoothwall‘ın içine kopyalamamız gerekmekte. Bu işlemi WinSCP http://winscp.net/eng/download.php programıyla yapabilirsiniz. Yalnız Smoothwall‘a bağlanmak için önce web arayüzden Services/Remote Access‘in altından SSH bağlantısını aktif hale getirmelisiniz.
Smoothwall URL Filter Kurulumu
WinSCP programının Host Name kısmına  Smoothwall Firewall‘unuzun Green IP‘sini, Port kısmına 222 giriyoruz. User name ve password girdikten sonra login olup indirdiğimiz dosyayı Smoothwall‘a kopyalayacağız.
Smoothwall URL Filter Kurulumu
Smoothwall URL Filter Kurulumu
Çektiğiniz dosyayı WinSCP ile Smoothwall‘ın Root’una kopyaladıktan sonraPutty http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html ile Smoothwall’abağlanarak extract etmelisiniz (windows kullanıcıları).
 
Smoothwall URL Filter Kurulumu
Smoothwall URL Filter Kurulumu
İsterseniz Smoothwall‘ın kurulu olduğu bilgisayarın başından da bu işlemleri yapabilirsiniz.
Extract komutu aşağıdaki gibidir.
 
tar -xzf dosyanızın-adı.tar.gz
 Smoothwall URL Filter Kurulumu
Extract işleminden sonra dosyayı aşağıdaki komut ile çalıştırarak URL Filter servisinin kurulumunu tamamlayabilirsiniz.
 
surum_adi-urlfilter/install
 
Eklentiyi kaldırmak içinse:
 
surum_adi-urlfilter/uninstall
 
 
 
 

Smoothwall URL Filter Kurulumu

         Smoothwall‘ı restart edip Web arayüzden tekrar bağlandığınızda URL Filter servisi kullanıma hazır halde olacaktır.
          Eklediğimiz URL Filter servisi ile internet sitelerini gruplara göre yasaklayabiliriz. Gruplara engel getirmek için Block Categories bölümündeki seçeneklerin yanındaki kutuyu işaretleyip servisi restart etmeniz yeterli.
          Custom Blacklist bölümünde Blocked Domains kısmına domanin isimlerini girerek belirlediğiniz domainlere engel koyabilirsiniz.
           Custom Whitelist bölümünde Allowed Domains kısmına yazdığınız domain isimleri ise interneti kapalı olan kullanıcıların da açabilecekleri izin verilen domainlerdir. Whitelist‘i etkinleştirmek için Advanced Settings bölümündeki Allow custom whitelist for banned clients seçeneğini işaretlememiz gerekir.
        Custom Expression List bölümünde kelime yasaklama yapabiliriz. İçerisinde buradaki her bir satıra yazacağımız kelimelerin bulunduğu siteler Smoothwall engeline takılacaktır. Kelime yasaklamak için Advanced Settings alanından Enable Expression Lists seçeneğini işaretlememiz gerekir.
         File Extension Blocking bölümündeki seçeneklerden exe,rar,mp3 uzantılı dosyaların download edilmesini engelleyebilirsiniz.
         Network Based Access C0ntrol bölümünde IP numaraları girerek kullanıcıları engelleyebilir veya kullanıcılara internet izni verebiliriz. Unfiltered IP Addresses kısmındaki IP‘ler hiçbir engellemeye takılmadan internete çıkarlar. Banned IP Addresses kısmındaki IP‘ler Smoothwall tarafından engellenir ve internete çıkamazlar.
       Block Page Settings bölümünde ise Smoothwall yasak ekranındaki kategori, url ve ip seçeneklerinin hata mesajlarını ayarlayabilir, belirleyeceğiniz bir resmi hata mesajı olarak ekrana yansıtabilirsiniz.
       URL Filter Loglarını tutmak için Advanced Settings bölümünden Enable Log seçeneğini işaretlemeliyiz.

Kaynak

 
 
 
 
 
 

 

Yorumunuzu Ekleyin


Yükleniyor...
    Yükleniyor...