Konular

Sensör Ne Demektir? Nerelerde Kullanılır? Otomasyon Sistemlerinde Kullanılan Sensörler Nelerdir?

Sensör Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Sensör
Günümüz teknolojisinde artık sensörleri hayatımızın neredeyse her bölümünde görüyoruz. Varlığımızı algılayarak, oda sıcaklığını ayarlayarak, duman veya yangını algılayarak, lezzetli kahve yapıp, garaj kapıları açarak, ışıkları açarak hayatımızı kolaylaştırıp evlerimizde, ofislerimizde, arabalarımızda vb. Farklı Sensör tipleri bulabilirsiniz.Bütün bunlar ve daha birçok otomasyon görevi Sensörler sayesinde mümkündür.  
Sensör Nerelerde Kullanılır?
Uçaklardaki oto-pilot sistemidir. Neredeyse tüm sivil ve askeri uçaklar Otomatik Uçuş  Kontrol sistemi özelliğine sahiptir veya  Otomatik Pilot olarak adlandırılmaktadır.
Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi, hız kontrolü, yükseklik, konum, kapılar, engel, yakıt, manevra ve daha birçok işlem için çeşitli sensörlerden oluşur. Bilgisayar, tüm bu sensörlerden veri alır ve önceden tasarlanmış değerlerle karşılaştırarak bunları işler.
Bilgisayar daha sonra yumuşak bir uçuşta; yardımcı olan motorlar, kapaklar, dümenler vs. gibi farklı parçalara kontrol sinyali sağlar. Sensörler, Bilgisayarlar ve Mekanik’in kombinasyonu uçağın Otomatik Pilot Modunda çalıştırılmasını mümkün kılar.
Sensör nedir?
Sensör, otomatik kontrol sistemlerinin duyu organlarına verilen addır. İnsanların çevrelerinde olanları duyu organlarıyla algılamasına benzer biçimde, makineler de sıcaklık, basınç, hız ve benzeri değerleri algılayan devre elemanlarıdır. Endüstri için vazgeçilmez yardımcılardır.
Bir sensörün en basit örneği; LDR veya Işık Bağımlı Dirençtir. Direnci maruz kaldığı ışığın yoğunluğuna göre değişen bir cihazdır. Bir LDR’ye düşen ışık daha fazla olduğunda, direnci çok azalır ve ışık daha az olduğunda, LDR’nin direnci çok artar.
Sensörlerin Sınıflandırılması
Aktif ve Pasif sensörler. 
Aktif Sensörler, harici bir uyarma sinyali veya bir güç sinyali gerektirenlerdir.
Pasif Sensörler, harici güç sinyali gerektirmez ve doğrudan çıktı tepkisi oluşturur.
Algılama sensörleri;Tespit araçlarının bazılarında Elektrik, Biyolojik, Kimyasal, Radyoaktif vb. Sinyaller algılar
Girdi ve çıktı sensörleri; Yaygın dönüşüm olaylarından bazıları Fotoelektrik, Termoelektrik, Elektrokimyasal, Elektromanyetik, Termooptik vs. Sinyalleri algılar.
Analog ve Dijital Sensörler; Analog Sensörler, bir analog çıkışı, yani ölçülen miktara göre sürekli bir çıkış sinyali üretir.
Dijital Sensörler; Analog Sensörlerin aksine, ayrı veya dijital verilerle çalışır. Dönüştürme ve aktarma için kullanılan dijital sensörlerdeki veriler, doğada dijitaldir.
Sensör Çeşitleri
Çeşitli uygulamalarda yaygın olarak kullanılan farklı sensör türlerinin listesidir. Tüm bu sensörler Sıcaklık, Direnç, Kapasitans, İletim, Isı Transferi vb. Gibi fiziksel özelliklerden birini ölçmek için kullanılır.
Sıcaklık sensörü
Yakınlık sensörü
İvme ölçer
IR Sensörü (Kızılötesi)
Basınç sensörü
Işık sensörü
Ultrasonik sensör
Duman, Gaz ve Alkol Sensörü
Dokunma sensörü
Renk sensörü
Nem sensörü
Eğim Sensörü
Akış ve Seviye Sensörü
 

Sensör Ne Demektir? Nerelerde Kullanılır? Otomasyon Sistemlerinde Kullanılan Sensörler Nelerdir?

Sensör Ne Demektir? Nerelerde Kullanılır? Otomasyon Sistemlerinde Kullanılan Sensörler Nelerdir?

http://www.elemasyon.com/sensor-nedir-nerelerde-kullanilir/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumunuzu Ekleyin

Ghost Programının Anlatılması

Ghost kurulumu yedek alınması ve yedeğin geri alınması

18,970 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/04/2008 11:35:33 14/01/2021 13:54:01

Deep Freeze

Deep freeze kurulum ve konfigürasyonu resimli anlatım

15,416 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/04/2008 11:36:10 14/01/2021 13:55:39

Açık kaynak kodlu programlama nedir?

Açık kaynak kodlu programlama nedir örnekleriyle birlikte açıkladım.Popüler olan açık kaynak kodlu yazılımları da açıklamalarıyla birlikte yazdım.

752 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:44:59

Bilgisayara giriş güvenliği aşamaları nelerdir? parola güvenliği aşamaları nelerdir?e posta güvenliği aşamaları nelerdir? internet erişim güvenliği aşamaları nelerdir?

Bilgisayara giriş güvenliği aşamaları nelerdir?
bilgisayara giriş güvenliği, bilgisayarın içinde sakladığınız bilgilerin de güvenliği anlamına gelmektedir.Kritik alanlarda bilgisayar sistemlerine ulaşmak için yetkili kişilerin bir çok kimlik doğrulama mekanizmasından geçmesi gerekir.Parola güvenliği aşamaları nelerdir?
parola güvenliğinin güçlü olunmasına özen gösterilmelidir ve sayılar ile harflerden oluşulması daha güvenli olmaktadır.E posta güvenliği aşamaları nelerdir?
e-posta, elektronik ortam üzerinden iletişimi gerçekleştiren teknolojik bir sistemdir.E-posta ile hızlı bir şekilde resim, müzik, video, doküman vb.Dosyalar gönderilebilmektedir.Internet erişim güvenliği aşamaları nelerdir?

681 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:44:48

Bilgi kavramı nedir ? bilgi güvenliği kavramı nedir ?bilgi güvenliği unsurları nelerdir ? bilgi güvenliği yönetim sistemi prensipleri nelerdir ?bilgi güvenliği yönetim sistemi metodolojisi nedir ?

Sözlük anlamıyla bilgi, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür.Bilgi, çok farklı şekillerde tanımlanmaktadır.Bilgi doğruluğu ispatlanmış inançlardır (nonaka ve takeuchi, 1995:58).Bilgi, önceden belirlenen bir dizi sistematik kural ve prosedüre uygun bir biçimde işlenmiş enformasyondur.Bilgi, sosyal varlık olan insanlar arasındaki iletişim sırasında paylaşılan, aktarılan ve yeniden şekillendirilen tecrübe ve enformasyonlardır


bilgi nedir?
sözlük anlamıyla bilgi, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür.Bilgi, çok farklı şekillerde tanımlanmaktadır.Bilgi doğruluğu ispatlanmış inançlardır (nonaka ve takeuchi, 1995:58).Bilgi, önceden belirlenen bir dizi sistematik kural ve prosedüre uygun bir biçimde işlenmiş enformasyondur.Bilgi, sosyal varlık olan insanlar arasındaki iletişim sırasında paylaşılan, aktarılan ve yeniden şekillendirilen tecrübe ve enformasyonlardır (allee, 1997:27).Bilgi, belirli bir durum, sorun, ilişki, teori veya kurala ait veri ve enformasyondan oluşan anlayışlardı

674 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:44:04

Bilgisayara giriş güvenliği aşamaları nelerdir ? parola güvenliği aşamaları nelerdir ? e posta güvenliği aşamaları nelerdir ? internet erişimi güvenliği aşamaları nelerdir ? sosyal mühendislikten korunma yöntemleri nedir ? dosya erişimi ve paylaşım güvenl

Bilgisayara giriş güvenliği, bilgisayarın içinde sakladığınız bilgilerin güvenliği anlamına gelmektedir.Bu nedenle son derece önemlidir.Bu konuda ilk adım fiziksel güvenliktir.En çok karşılaşılan problemlerden birisi dizüstü bilgisayarların çalınmasıdır.Bu nedenle bilgisayarınızın bulunduğu yerin güvenliği sağlanmalıdır.Kritik alanlarda bilgisayar sistemlerine ulaşmak için yetkili kişilerin
bir çok kimlik doğrulama mekanizmasından geçmesi gerekir.

630 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:43:53

Ödev

Bilişim

623 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:41:40

Statik elektrik

Statik elektrik nedir? statik elektriğin zararlari nelerdir? statik elektrik vücuttan nasıl atılır?

564 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:41:51

Etik kavramı nedir? etik ilkeler nelerdir? bilişim etiği kavramı nedir? bilişimde temel etik sorunları nelerdir? bilişimde temel hak ve özgürlükler nelerdir? kod yazımında etik kurallar nelerdir?

1-etik doğru davranışlarda bulunmak, doğru bir insan olmak
2-yetkili makamlara bildirim ,nezaket ve saygı
3-bilişim etiğibilgisayar dünyasnda insanların davranışlarını inceleyen felsefe dalıdır.4-bilginin doğruluğusokrates ve üçlü filtre
5-düşünce, kanaat ve ifade özgürlüğü , basın özgürlüğü
6-etik kod, kurumların çalışanlarına, beraber iş yaptığı kişi ve diğer kurumlara ve kamuya sorumluluklarını özetleyen,

476 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:41:30

Akıllı Ev Nedir?

Akıllı ev nedir?

334 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:09:04

SCRİPTİ DİLİ NE DEMEKTİR?

Betik dili (ingilizce: scripting language veya script language), betik yorumlamak için yazılmış özel çalışma-zamanı sistemlerinin (run-time environment) yorumlayabileceği programlama dilleridir

304 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 14:01:32

İlk Php Kodunun Çalıştırılması

Ilk php kodunun nasıl çalıştırılacağı hakkında görsel destekli bilgi verildi.

296 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 14:21:02

Tümleşik geliştirme ortamlarında olması gerekli en temel özellikler ve avantajlar aşağıdaki gibidir: Programlama diline göre sözdizimi renklendirmesi yapabilen kod yazım editörü. Kod dosyalarının hiyerarşik olarak görülebilmesi amacıyla hazırlanmış gerçek

Tümleşik geliştirme ortamlarında olması gerekli en temel özellikler ve avantajlar aşağıdaki gibidir:
programlama diline göre sözdizimi renklendirmesi yapabilen kod yazım editörü.Kod dosyalarının hiyerarşik olarak görülebilmesi amacıyla hazırlanmış gerçek zamanlı bir dizelge.Tümleşik bir derleyici, yorumlayıcı ve hata ayıklayıcı.Yazılımın derlenmesi, bağlanması, çalışmaya tümüyle hazır hale gelmesi ve daha birçok ek işi otomatik olarak yapabilmek amacıyla küçük inşa araçları.Ide sayesinde çok daha organize bir şekilde kod yazabilir, projenizi kısa bir sürede bitirebilirsiniz.Ide yazılımlarının sunduğu görsel alanın çok olmasından ötürü daha rahat bir ortamda kod yazma şansına sahip olursunuz ve denemelerinizi her adımda kolayca yapabilirsiniz.Ide yazılımları sayesinde geliştirmekte olduğunuz projelerde oluşan debugging, kodlama hatası gibi problemlerin üstesinden kolayca gelebileceğiniz gibi versiyon kontrol ve otomatik tamamlama özelliklerinden de yararlanabilirsiniz.Ide sayesinde harcamış olduğunuz emeğin tam karşılığını alabilir ve içinden çıkılamaz bir projenin üstesinden rahatça gelebilirsiniz.

289 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 14:25:18

Yükleniyor...