Konular

Web sunucusu nedir? apache ve ııs nedir? diğer web sunucuları nelerdir? apache ve ııs farkları nelerdir? apache web sunucusu nasıl kurulur?

Web sunucusu, apache ve ıss nedir sorularına cevap verildi.Apache ve ıss farkları ve apache web sunucusunun nasıl kurulduğu anlatıldı.

                                                                WEB SUNUCUSU

Web sunucu olarak da adlandırılabilen web server, internet sitelerinin barınmalarını ve yayında kalmalarını sağlar. HTTP protokolünün kullanıldığı teknoloji bütününde dosyalar, ağ üzerinden aktarılır. Örneğin bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde sayfadaki tüm içerikler, bir server üzerinden indirilir. Buradaki kilit görevi web server üstlenir. Komut sistemine dayanan teknoloji, her bir talep isteğini yanıtlar.

APACHE

Apache Yazılım Vakfı tarafından geliştirilen, açık kaynak kodlu bir web sunucu yazılımıdır. 1996 ‘dan beri en çok tercih edilen web sunucu yazılımları arasındadır. World Wide Web ‘in gelişmesinde büyük payı vardır. Netcraft ‘ın 2008 yılında yaptığı araştırmaya göre web sitelerin %50 ‘e yakını Apache kullanmaktadır.

 

Web Sunucusu Nedir? Apache ve IIS Nedir? Diğer Web Sunucuları Nelerdir? Apache ve IIS Farkları Nelerdir? Apache Web Sunucusu Nasıl Kurulur?

 

İSS

İngilizcesi ISP yani Internet Service Provider olan bu sağlayıcı, internetin kullanılmasındaki en önemli faktörlerden bir tanesidir. İnsanlar internet kullanabilmek için servis sağlayıcılarının birisinden hizmet almalıdır. Bu hizmet sayesinde internet erişimi mümkün olur.

 

Web sunucusu nedir? apache ve ııs nedir? diğer web sunucuları nelerdir? apache ve ııs farkları nelerdir? apache web sunucusu nasıl kurulur?

 

Apache ve IIS arasındaki farklar:

 • IIS Microsoft firmasının bir ürünü olup, sadece Windows işletim sistemleri üzerinde çalışmaktadır.
 • Apache ise bir topluluğun olup Windows ve Linux işletim sistemlerinin üzerinde çalışmaktadır.
 • Apache açık kaynak kodludur, IIS ise açık kaynak kodlu değildir.
 • IIS açılımı Internet Information Service’ dir.
 • IIS üzerinde genellikle .net çatısı altında olan ASP.NET sayfaları çalıştırılır. Bunun yanında PHP de çalıştırılmaktadır.
 • Apache de ise PHP çalıştırılır fakat ASP.NET uygulamaları desteklenmez.
 • Apache Java uygulamalarını da sorunsuz çalıştırır.
 • Apache en verimli şekilde Linux işletim sisteminde çalışır.
 • İkisini de gerekli ayarlarını yaptığınızda aynı sunucuda kullanabilirsiniz, tabi sunucunuz Windows olmalı.
 • İkisi de sunucu yazılımıdır.

 

Apache Kurulumu

 1. "webserver" ve "www" adlı iki dizin oluşturulur. Sunucu dosyaları "webserver" , site dosyaları ise "www" altında saklanır. Dizinleri, işletim sisteminin çökmesi, diskin formatlanması gibi sorunlardan kurtulmak için başka bir sürücüde oluşturunuz. Örnek D:/ olabilir.

 2. Apache'nin 32 bit sürümü https://www.apachelounge.com/download/VC11/ adresinden indirilir. Bu yazıda Apache 2.4.29 Win32 VC11 (httpd-2.4.29-win32-VC11.zip) sürümünü anlatıyoruz.
 3. İndirilen sıkıştırılmış dosya (.zip) içindeki "Apache24" klasörü "D:/webserver" dizinine kopyalanır.
 4. "D:/webserver/Apache24/conf" içindeki "httpd.conf" dosyasını "Not Defteri" veya "Notepad++" ile açın. Aşağıdaki satırları belirtilen şekilde düzenleyin.

  ServerRoot "c:/Apache24" sunucu ana dizininin belirtildiği bu satırı 
  ServerRoot "d:/webserver/Apache24" olarak değiştirin. 

  #ServerName www.example.com:80 sunucu adının belirtildiği bu satırı
  ServerName localhost olarak değiştirin.

  DocumentRoot "c:/Apache24/htdocs" site dosyalarının bulunacağı dizinin belirtildiği bu satırı
  DocumentRoot "d:/www" olarak değiştirin.

   satırını
   şeklinde değiştirerek site dosyalarımızın bulunacağı "d:/www" dizinine özel yapılandırmayı belirtin. 

  ScriptAlias /cgi-bin/ "c:/Apache24/cgi-bin/" satırını 
  ScriptAlias /cgi-bin/ "d:/webserver/Apache24/cgi-bin/" şeklinde değiştirerek sunucu cgi dosyalarının bulunduğu dizini belirtin.

   satırını
  bin"> şeklinde değiştirerek sunucu cgi dosyalarının bulunduğu dizine özel yapılandırmayı belirtin.

 

Kaynakça

1)https://www.teknotel.com/blog/web-server-web-sunucu-nedir/

2)https://www.hosting.com.tr/bilgi-bankasi/apache-http-sunucusu-nedir/

3)https://ipekhosting.com/net/iss-nedir-internet-servis-saglayici/

4)https://www.hosting.com.tr/bilgi-bankasi/apache-nedir-iis-nedir-arasindaki-farklar-nelerdir/

5)https://sanal.mobi/tr/Blog/141-windows-icin-apache-web-sunucusu-ve-php-kurulumu

 

 

Yorumunuzu Ekleyin

Ghost Programının Anlatılması

Ghost kurulumu yedek alınması ve yedeğin geri alınması

18,971 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/04/2008 11:35:33 14/01/2021 13:54:01

Deep Freeze

Deep freeze kurulum ve konfigürasyonu resimli anlatım

15,416 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/04/2008 11:36:10 14/01/2021 13:55:39

Açık kaynak kodlu programlama nedir?

Açık kaynak kodlu programlama nedir örnekleriyle birlikte açıkladım.Popüler olan açık kaynak kodlu yazılımları da açıklamalarıyla birlikte yazdım.

752 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:44:59

Bilgisayara giriş güvenliği aşamaları nelerdir? parola güvenliği aşamaları nelerdir?e posta güvenliği aşamaları nelerdir? internet erişim güvenliği aşamaları nelerdir?

Bilgisayara giriş güvenliği aşamaları nelerdir?
bilgisayara giriş güvenliği, bilgisayarın içinde sakladığınız bilgilerin de güvenliği anlamına gelmektedir.Kritik alanlarda bilgisayar sistemlerine ulaşmak için yetkili kişilerin bir çok kimlik doğrulama mekanizmasından geçmesi gerekir.Parola güvenliği aşamaları nelerdir?
parola güvenliğinin güçlü olunmasına özen gösterilmelidir ve sayılar ile harflerden oluşulması daha güvenli olmaktadır.E posta güvenliği aşamaları nelerdir?
e-posta, elektronik ortam üzerinden iletişimi gerçekleştiren teknolojik bir sistemdir.E-posta ile hızlı bir şekilde resim, müzik, video, doküman vb.Dosyalar gönderilebilmektedir.Internet erişim güvenliği aşamaları nelerdir?

681 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:44:48

Bilgi kavramı nedir ? bilgi güvenliği kavramı nedir ?bilgi güvenliği unsurları nelerdir ? bilgi güvenliği yönetim sistemi prensipleri nelerdir ?bilgi güvenliği yönetim sistemi metodolojisi nedir ?

Sözlük anlamıyla bilgi, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür.Bilgi, çok farklı şekillerde tanımlanmaktadır.Bilgi doğruluğu ispatlanmış inançlardır (nonaka ve takeuchi, 1995:58).Bilgi, önceden belirlenen bir dizi sistematik kural ve prosedüre uygun bir biçimde işlenmiş enformasyondur.Bilgi, sosyal varlık olan insanlar arasındaki iletişim sırasında paylaşılan, aktarılan ve yeniden şekillendirilen tecrübe ve enformasyonlardır


bilgi nedir?
sözlük anlamıyla bilgi, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür.Bilgi, çok farklı şekillerde tanımlanmaktadır.Bilgi doğruluğu ispatlanmış inançlardır (nonaka ve takeuchi, 1995:58).Bilgi, önceden belirlenen bir dizi sistematik kural ve prosedüre uygun bir biçimde işlenmiş enformasyondur.Bilgi, sosyal varlık olan insanlar arasındaki iletişim sırasında paylaşılan, aktarılan ve yeniden şekillendirilen tecrübe ve enformasyonlardır (allee, 1997:27).Bilgi, belirli bir durum, sorun, ilişki, teori veya kurala ait veri ve enformasyondan oluşan anlayışlardı

674 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:44:04

Bilgisayara giriş güvenliği aşamaları nelerdir ? parola güvenliği aşamaları nelerdir ? e posta güvenliği aşamaları nelerdir ? internet erişimi güvenliği aşamaları nelerdir ? sosyal mühendislikten korunma yöntemleri nedir ? dosya erişimi ve paylaşım güvenl

Bilgisayara giriş güvenliği, bilgisayarın içinde sakladığınız bilgilerin güvenliği anlamına gelmektedir.Bu nedenle son derece önemlidir.Bu konuda ilk adım fiziksel güvenliktir.En çok karşılaşılan problemlerden birisi dizüstü bilgisayarların çalınmasıdır.Bu nedenle bilgisayarınızın bulunduğu yerin güvenliği sağlanmalıdır.Kritik alanlarda bilgisayar sistemlerine ulaşmak için yetkili kişilerin
bir çok kimlik doğrulama mekanizmasından geçmesi gerekir.

630 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:43:53

Ödev

Bilişim

623 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:41:40

Statik elektrik

Statik elektrik nedir? statik elektriğin zararlari nelerdir? statik elektrik vücuttan nasıl atılır?

564 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:41:51

Etik kavramı nedir? etik ilkeler nelerdir? bilişim etiği kavramı nedir? bilişimde temel etik sorunları nelerdir? bilişimde temel hak ve özgürlükler nelerdir? kod yazımında etik kurallar nelerdir?

1-etik doğru davranışlarda bulunmak, doğru bir insan olmak
2-yetkili makamlara bildirim ,nezaket ve saygı
3-bilişim etiğibilgisayar dünyasnda insanların davranışlarını inceleyen felsefe dalıdır.4-bilginin doğruluğusokrates ve üçlü filtre
5-düşünce, kanaat ve ifade özgürlüğü , basın özgürlüğü
6-etik kod, kurumların çalışanlarına, beraber iş yaptığı kişi ve diğer kurumlara ve kamuya sorumluluklarını özetleyen,

476 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:41:30

Akıllı Ev Nedir?

Akıllı ev nedir?

334 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 15:09:04

SCRİPTİ DİLİ NE DEMEKTİR?

Betik dili (ingilizce: scripting language veya script language), betik yorumlamak için yazılmış özel çalışma-zamanı sistemlerinin (run-time environment) yorumlayabileceği programlama dilleridir

304 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 14:01:32

İlk Php Kodunun Çalıştırılması

Ilk php kodunun nasıl çalıştırılacağı hakkında görsel destekli bilgi verildi.

296 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 14:21:02

Tümleşik geliştirme ortamlarında olması gerekli en temel özellikler ve avantajlar aşağıdaki gibidir: Programlama diline göre sözdizimi renklendirmesi yapabilen kod yazım editörü. Kod dosyalarının hiyerarşik olarak görülebilmesi amacıyla hazırlanmış gerçek

Tümleşik geliştirme ortamlarında olması gerekli en temel özellikler ve avantajlar aşağıdaki gibidir:
programlama diline göre sözdizimi renklendirmesi yapabilen kod yazım editörü.Kod dosyalarının hiyerarşik olarak görülebilmesi amacıyla hazırlanmış gerçek zamanlı bir dizelge.Tümleşik bir derleyici, yorumlayıcı ve hata ayıklayıcı.Yazılımın derlenmesi, bağlanması, çalışmaya tümüyle hazır hale gelmesi ve daha birçok ek işi otomatik olarak yapabilmek amacıyla küçük inşa araçları.Ide sayesinde çok daha organize bir şekilde kod yazabilir, projenizi kısa bir sürede bitirebilirsiniz.Ide yazılımlarının sunduğu görsel alanın çok olmasından ötürü daha rahat bir ortamda kod yazma şansına sahip olursunuz ve denemelerinizi her adımda kolayca yapabilirsiniz.Ide yazılımları sayesinde geliştirmekte olduğunuz projelerde oluşan debugging, kodlama hatası gibi problemlerin üstesinden kolayca gelebileceğiniz gibi versiyon kontrol ve otomatik tamamlama özelliklerinden de yararlanabilirsiniz.Ide sayesinde harcamış olduğunuz emeğin tam karşılığını alabilir ve içinden çıkılamaz bir projenin üstesinden rahatça gelebilirsiniz.

289 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/01/2021 14:25:18

Yükleniyor...