Eticaret Nedir?

Bilindiği gibi “ticaret” ifadesi kavramsal olarak “mal veya hizmetin satın alınması ve satılması“ işlemlerini kapsamaktadır.

Bu sürecin elektronik ortamda, İnternet üzerinde yapılması E-Ticaret kavramını ortaya çıkarmıştır. E Ticaret, mevcut işinizin elektronik ortama aktarılmasıdır. Bu bakımdan E-Ticaretin ana hedefi, ticari işlemlerin elektronik ortamda en basit, hızlı, verimli ve güvenli şekilde yapılmasıdır.

Ürünlerin ve hizmetlerin e-katalog larda düzenli bir şekilde müşteriye sunulması, siparişin basit bir şekilde alınması, satın alma işleminin kolaylıkla ve güvenlik içinde gerçekleştirilmesi, ve ürün ya da hizmetin en hızlı şekilde müşteriye ulaştırılması eticaret in ana hatlarını oluşturur. Kısacası e-ticaret, bir şirketin iş yapma olanaklarını 24 saat-365 gün devamlılığı içinde bütün dünyaya sunmasıdır.

Eticaret Nedir?

E-ticaretin amaci mal ve hizmet maliyetlerini düşürmek ve müsteriye hizmet zamanlamasi ve kalitesini iyilestirmektir. Yeni ekonomide, bilgi çağinda elektronik ticaretin bu ilk adimlari büyük bir iş stratejisi olarak ortaya çikmaktadir. Bilgisayar teknolojilerindeki ve telekomünikasyon sistemlerindeki gelişmeler işin yapilma şeklini değiştiren yeni uygulamalara kapilari açmistir. Birçok degisik büyüklükteki firmalar elektronik ticaret stratejisini ya başlatmiş durumdalar ya da çok yakin bir gelecekte bunu planlamaktadirlar.

 

Müşteri beklentilerindeki mal ve hizmet arzındaki artış, iş dünyasındaki rekabeti küresel ölçekte zorlaştırmaktadır. İşadamları buna uyum sağlamak için organizasyonlarını ve çalışma tarzlarını değiştirmekte, firma-müşteri-tedarikçi arasıdaki bariyerleri İnternet ve E-Ticaret ile kaldırmaktadır.

 

Elektronik ticaret son yıllarda dikkatleri üzerine çekmesine ragmen, 20 yıldan beri çesitli şekillerde varliğini sürdürmektedir. EDI (Elektronik Data Intercharge) ve EFT (Elektronik Funds Transfer) teknolojileri 1970’li yillarin sonlarinda kullanilmaya başlanmiştir. Kredi karti kullaniminin artmasi, ATM (Automated Teller Machines) makinalarinin yayginlaşmasi ve telefon bankaciliginin gelişmesi 1980’lerde elektronik ticarete yön vermistir. Telefon, faks, televizyon, elektronik fon transferi (EFT), elektronik veri iletişimi (EDI) gibi araçlar, halen ticari uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Örnek olarak, telefonla sipariş vererek, kredi kartı ile ödemede bulunmak da tanımı gereği bir e-ticaret uygulamasıdır.

 

EDI (Electronic Data Interchange) gibi e-ticaret teknolojilerinin uygulanması ile şirketinizin ölçülebilir bir şekilde ne kazanç sağladığını ve şirketinize ne yararlar getirdiğini belirlemenize yardımcı olacaktır. EDI sistemi, elektronik iletişim sisteminde satıcı ve müşteri arasında kağıt ve iş gücüne dayalı ilişkiyi tümüyle değiştirmektedir. EDI yalnız başına ticari bilgi alışverişini standart hale getiren bir metoddur.

 

Fakat bu gelişmelerden hiçbirisi tek basina Internet kadar elektronik ticaretin gelişmesinde büyük bir rol oynamamiştir. 

 

Internet teknolojisi, hizmetler sektöründe global ticaret üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Bilgisayar yazilimi, eglenceye dönük ürünler (Filmler, videolar, oyunlar, müzik ses kayitlari), enformasyon hizmetleri (Veri tabanlari, online gazeteler), teknik enformasyon, ürün lisanslari, finansal ve profesyonel hizmetler (İş ve teknik danismanlik, muhasebe, mimari tasarim, hukuki danismanlik, seyahat hizmetleri vs.) elektronik ortamda yapilmaktadir. Bu ticari işlemlerde arti deger online olarak gerçeklesmektedir. Global enformasyon altyapisi, yeni ticari işlem şekillerini kolaylaştirip, maliyetlerde dramatik düşüşlere yol açarak, hizmetlerde ve diğer alanlarda, ticareti kökten değiştirmek potansiyeline sahiptir.

 

E-Ticaret ile daha esnek yapıya kavuşan, tedarikçileri ile daha yakın çalışan, müşterilerinin beklenti ve ihtiyaçlarına daha hızlı cevap veren firmalar da, global ölçekte değişim yaşamaktadır. E-Ticaret, firmalara en iyi tedarikçiyi seçme ve tüm dünyaya satış yapma imkanı sunmaktadır. 

 

Bilindiği gibi ticaret ifadesi kavramsal olarak mal veya hizmetin satınalınması ve satılması işlemlerini kapsamaktadır. Bu sürecin elektronik ortamda, Internet üzerinde yapılması E-Ticaret kavramını ortaya çıkarmıştır. E Ticaret, mevcut işinizin elektronik ortama aktarılmasıdır. Bu bakımdan E-Ticaretin ana hedefi, ticari işlemlerin elektronik ortamda en basit, hızlı, verimli ve güvenli şekilde yapılmasıdır.

 

Elektronik Ticaret E-Ticaret Nedir ?
Bilindiği gibi “ticaret” ifadesi kavramsal olarak “mal veya hizmetin satınalınması ve satılması“ işlemlerini kapsamaktadır. Bu sürecin elektronik ortamda, Internet üzerinde yapılması E-Ticaret kavramını ortaya çıkarmıştır. E Ticaret, mevcut işinizin elektronik ortama aktarılmasıdır. Bu bakımdan E-Ticaretin ana hedefi, ticari işlemlerin elektronik ortamda en basit, hızlı, verimli ve güvenli şekilde yapılmasıdır.

Ürünlerin ve hizmetlerin e-kataloglarda düzenli bir şekilde müşteriye sunulması, siparişin basit bir şekilde alınması, satın alma işleminin kolaylıkla ve güvenlik içinde gerçekleştirilmesi, ve ürün ya da hizmetin en hızlı şekilde müşteriye ulaştırılması eticaret in ana hatlarını oluşturur. Kısacası e-ticaret, bir şirketin iş yapma olanaklarını 24 saat-365 gün devamlılığı içinde bütün dünyaya sunmasıdır.

E-ticaretin amaci mal ve hizmet maliyetlerini düşürmek ve müsteriye hizmet zamanlamasi ve kalitesini iyilestirmektir. Yeni ekonomide, bilgi çağinda elektronik ticaretin bu ilk adimlari büyük bir iş stratejisi olarak ortaya çikmaktadir. Bilgisayar teknolojilerindeki ve telekomünikasyon sistemlerindeki gelişmeler işin yapilma şeklini değiştiren yeni uygulamalara kapilari açmistir. Birçok degisik büyüklükteki firmalar elektronik ticaret stratejisini ya başlatmiş durumdalar ya da çok yakin bir gelecekte bunu planlamaktadirlar.

Müşteri beklentilerindeki mal ve hizmet arzındaki artış, iş dünyasındaki rekabeti küresel ölçekte zorlaştırmaktadır. İşadamları buna uyum sağlamak için organizasyonlarını ve çalışma tarzlarını değiştirmekte, firma-müşteri-tedarikçi arasıdaki bariyerleri İnternet ve E-Ticaret ile kaldırmaktadır.

Elektronik ticaret son yıllarda dikkatleri üzerine çekmesine ragmen, 20 yıldan beri çesitli şekillerde varliğini sürdürmektedir. EDI (Elektronik Data Intercharge) ve EFT (Elektronik Funds Transfer) teknolojileri 1970’li yillarin sonlarinda kullanilmaya başlanmiştir. Kredi karti kullaniminin artmasi, ATM (Automated Teller Machines) makinalarinin yayginlaşmasi ve telefon bankaciliginin gelişmesi 1980’lerde elektronik ticarete yön vermistir. Telefon, faks, televizyon, elektronik fon transferi (EFT), elektronik veri iletişimi (EDI) gibi araçlar, halen ticari uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Örnek olarak, telefonla sipariş vererek, kredi kartı ile ödemede bulunmak da tanımı gereği bir e-ticaret uygulamasıdır.

EDI (Electronic Data Interchange) gibi e-ticaret teknolojilerinin uygulanması ile şirketinizin ölçülebilir bir şekilde ne kazanç sağladığını ve şirketinize ne yararlar getirdiğini belirlemenize yardımcı olacaktır. EDI sistemi, elektronik iletişim sisteminde satıcı ve müşteri arasında kağıt ve iş gücüne dayalı ilişkiyi tümüyle değiştirmektedir. EDI yalnız başına ticari bilgi alışverişini standart hale getiren bir metod'dur.

Fakat bu gelişmelerden hiçbirisi tek basina Internet kadar elektronik ticaretin gelişmesinde büyük bir rol oynamamiştir.
Internet teknolojisi, hizmetler sektöründe global ticaret üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Bilgisayar yazilimi, eglenceye dönük ürünler (Filmler, videolar, oyunlar, müzik ses kayitlari), enformasyon hizmetleri (Veri tabanlari, online gazeteler), teknik enformasyon, ürün lisanslari, finansal ve profesyonel hizmetler (İş ve teknik danismanlik, muhasebe, mimari tasarim, hukuki danismanlik, seyahat hizmetleri vs.) elektronik ortamda yapilmaktadir. Bu ticari işlemlerde arti deger online olarak gerçeklesmektedir. Global enformasyon altyapisi, yeni ticari işlem şekillerini kolaylaştirip, maliyetlerde dramatik düşüşlere yol açarak, hizmetlerde ve diğer alanlarda, ticareti kökten değiştirmek potansiyeline sahiptir.

E-Ticaret ile daha esnek yapıya kavuşan, tedarikçileri ile daha yakın çalışan, müşterilerinin beklenti ve ihtiyaçlarına daha hızlı cevap veren firmalar da, global ölçekte değişim yaşamaktadır. E-Ticaret, firmalara en iyi tedarikçiyi seçme ve tüm dünyaya satış yapma imkanı sunmaktadır.

E-ticaret'in çalışma şekli şöyledir
Online müşteri, Internet üzerinden satıcının Web sitesine girer. Burada bir ürün satın almak istediğine karar verir ve kendisi hakkında verdiği bütün bilgilerin şifrelendiği "Transaction Server"a yönlendirilir. Siparişini onayladığı anda, bilgiler net üzerinden özel bir geçiş yoluyla ödemeyi yapan veya ödemeyi teslim alan bankaların bu işlemi onayladıkları veya reddettikleri Network işleme mekanizmasına ulaşır. Bütün bu işlemler 5-7 saniyeden fazla sürmez. Günde bir kaç sipariş alan satıcılardan, binlerce sipariş alan satıcılara kadar değişik ihtiyaçları karşılayacak şekilde farklı ödeme sistemleri vardır. "Secure Socket Layer" (Güvenli Soket Katmanı) sayesinde e-ticaret güvenli bir hale gelmiştir.


Internet birbiri ile bağlantılı bilgisayarların oluşturduğu yapıdan müteşekkil bir ağdır. Ancak bu ağ sadece bir yada bir kaç taneden oluşmayıp ağların ağıdir. Bu küresel bilgi sistemi Şekil de görüldüğü üzere sunucu adı verilen bilgisayarlar üzerindeki bilgiler sayesinde genişlemektedir. Internet teknolojilerinin hızla ilerlemesi ile bu kapsamda sıkça konu olabilecek diğer bir tanım da Intranet ve Extranetdir. Intranet belli bir organizasyona İnternet teknolojilerini kullanarak kurulan bilgisayar ağıdır. Bunu bir tür lokal İnternet olarak da ifade edebiliriz. Ofis otomasyonlarının hızla yaygınlaştığı şu günlerde Intranet sayesinde bir organizasyonda iletişim daha hızlı ve kolay, koordinasyon imkânı daha da artmaktadır.

Extranet ise şirketlerin kendi aralarında veya belirli müşterileri ile bilgi alışverişinde/ticari ilişkide bulundukları ve üçüncü taraflara kapalı olan uygulamalardır. Bu uygulamalarda EDI (electronic data interchange) adı verilen bir yöntem kullanılmaktadır. EDI, 1990’lı yılların ortalarında ABD ve Avrupa’da yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır.

E-Ticaret’te Taraflar
E ticareti bir mal ya da hizmet üreten her tüzel kişi yapabilir. Bilhassa imalat sektöründe faaliyet gösteren firmalar için ucuz ve sürekli satış getiren bir pazar olarak eticaret tercih edilmelidir. Aynı şekilde ülkeye yurtdışından mal ithal eden, ithal ettiği malların az bulunur olmasına önem gösteren şirketler için e ticaret bulunmaz fırsattır. Çünkü ülkenin her tarafında, ürünleri ile ilgili, müşterilerine bıkmadan usanmadan yüzlerce sayfalık doğru bilgi verebilecek 7 gün 24 saat çalışan bir mağazası ve personeli var demektir

E-Ticarette taraflar dört ayrı başlıkta incelenmektedir;
Firma-Firma

Firmaların elektronik ortamda tedarikçiye sipariş vermesi, faturalarını temin etmesi ve bedellerini ödemesi bu bölümde değerlendirilmektedir. 1999 yılı verilerine göre; Firma-Firma kategorisindeki ticari işlemler, E-Ticaret cirosunun %90’nını oluşturmaktadır.

Firma-Müşteri

www teknolojisindeki hızlı gelişmeler sonucunda ortaya çıkan Sanal Mağaza uygulamaları ile İnternette firmalar elektronik ortamda; bilgisayardan otomobile, kitapdan pizzaya birçok ürünün doğrudan tüketiciye satışını yapmaya başlamıştır.

Firma-Kamu

Firmalar ile kamu kuruluşları arasındaki ticari işlemleri kapsayan bu bölümde kamu ihalelerinin İnternette yayınlanması ve firmaların elektronik ortamda teklif vermeleri ilk örnekleri oluşturmaktadır. E-Ticaretin yaygınlaşmasını desteklemek amacı ile kamunun vergi ödemeleri, gümrük işlemleri de sanal dünyaya taşınmaktadır.

Birey-Kamu

Henüz yaygın örnekleri olmayan bu kategoride ehliyet, pasaport başvuruları, sosyal güvenlik primleri ile vergi ödemeleri, vb. uygulamalar ile Elektronik Devlete geçişin sağlanması planlanmaktadır. İngiltere hükümeti, 2005 yılında tüm kamu hizmetlerinin elektronik ortamda yapılabileceği ve Elektronik Devlet’e geçişin tamamlanacağını duyurmuştur. 2002 yılına kadar ise tüm okul ve kütüphanelerin İnternet bağlantılarının sağlanması planlanmaktadır. Avustralya da birçok kurum internet üzerinden servis vermektedir.

 

Eticaret Nedir?

ETİCARET NASIL YAPILIR ?

E-Ticaret, mal ve hizmetlerin tanıtım, satış, dağıtım takibi ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır. E-ticaret, ürün ve hizmet sağlayıcılar, özellikle KOBİ lere, pazarlara ve tüketiciye ulaşma konusunda büyük imkanlar sağlamaktadır.

eticaret şirket ile hedef kitlesi arasında doğrudan ilişki, pazarlama faaliyetleri için etkin bilgi, hızlı ve düşük maliyetli operasyon, küresel pazarlara erişim, 24 saat hizmet ve anında satış imkanları sağlayarak firmaların pazarda hızla yer edinip büyümelerini olanaklı kılmaktadır. Normal koşullarda ortalama 10 yıl alan markalaşma süreci, eticaret sayesinde 2 yıla inmiş durumdadır. Bugün dünyanın büyük şirketleri arasında bundan birkaç yıl önce kurulmuş olan onlarca e-şirket yer almaktadır.  

Türkiye de internet kullanımının hızla atmasına paralel olarak eticaret hacmi her sene %100 dolayında artmaktadır.  

E-Ticaret dünyasının olanaklarından yararlanmak isteyen şirketler bunu kolayca, 5 adımda gerçekleştirebilirler:

 1. Yeni web sitesinin yaratılması ya da mevcut sitenin tasarımının ve yazılımının eticaret için hazırlanması,
 2. Güvenlik için gerekli çalışmaların yapılması ve SSL sertifikasının alınması,
 3. Bankalara Sanal POS başvurusunun yapılması,
 4. Sanal POS un web sitesine entegrasyonu,
 5. eticaret sisteminin test edilmesi ve sitenin yayına açılması.
 6. Yeni web sitesinin yaratılması ya da mevcut sitenin tasarımının ve yazılımının eticaret için hazırlanması Web siteniz için alan adı (domain ) almanız gerekiyor. Alacağınız alan adının hatırda kalır kolayca söylenebilir ve yazılabilir olmasına dikkat edin. Alan adı alındıktan sonra, web sitenize özelliğine göre barındırma hizmeti sağlanmalıdır, Nora Medya E-Ticaret Hizmetleri kadrosunun yeterliliği ve kurumsallık düzeyi, 7/24 destek hizmeti tercihiniz olabilir. E-Ticaret sitenizi hazırlatmak için yazılım ve hosting hizmetini bir arada sunun Nora Medya E-Ticaret Hizmetleri size bu konularda her türlü desteği sağlamaktadır.
 7. Güvenlik için gerekli çalışmaların yapılması ve SSL sertifikasının alınması Nora Medya E-Ticaret Hizmetleri SSL sertifika hizmeti vermektedir ve sizi SSL sertifikası kurulumu ile uğraşmaktan kurtaracaktır.

SSL sertifikası alışveriş sırasında kart bilgilerinin internet üzerindeki iletişimini şifreleyerek güvenlik sağlar.

Eğer SSL kurulumunu yapmak istemiyorsanız bankaların SSL sertifikalarını paylaşımlı olarak kullandırdıkları Güvenli Ödeme Sayfalarını tercih edebilirsiniz.

Güvenlik açısından kredi kartı numarasını, son kullanma tarihini ve 3 haneli güvenlik kodunu eticaret sistemi veri tabanında tutmayınız. eticaret  sitelerinde alınması gereken güvenlik önlemleri hakkında aşağıdaki linkteki PCI standartlarına uyumluluk dokümanını inceleyiniz.

 1. PCI standartlarına uyumluluk dokümanını… Bankalara Sanal POS başvurusu yapılması Sanal POS, fiziksel pos cihazlarının fonksiyonlarını eticaretdünyasında gerçekleştiren sistemlerin adıdır. Sanal POS, internette alışveriş yapan müşterilerin ödemeleri ile ilgili provizyon, fon transferi, gün sonu işlemleri, sahtekarlık kontrolleri gibi fonksiyonları yerine getirmektedir. Sanal POS başvurusu ile ilgili önemli konular.
 2. Bazı bankalar internetten başvuru kabul ederken, bazı bankalarda Sanal POS başvurusu banka şubelerine yapılır. Bankaların bu hizmet karşılığında aldıkları Sanal POS kullanım ücreti vardır. Bu ücreti başvuru sırasında öğrenebilirsiniz.
 3. Başvuru için gerekli belgeler şirket türüne göre farklılaşmakta ve şunları içermektedir:
 4. Şahıs ortaklı firma için belgeler, vergi levhası ve nüfus cüzdanı örneği, imza sirküleri, ortaklık sözleşmesi veya bağlı bulunan esnaf odalarından verilecek faaliyet belgelerdir. Ticari ortaklı firma için gerekli belgeler ise, firma kuruluş ticaret sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası ve imza sirküleri belgeleridir. Bankalar bunlara ek başka belgeler de isteyebilirler.
 5. Başvurusu kabul edilen firmanın banka ile “Sanal POS Üye İşyeri Sözleşmesi”ni imzalaması gerekmektedir. Komisyon oranları ve fonların hesaba geçiş süreleri ile ilgili şartlar da bu sözleşmede tanımlanır.
 6. Başvurunun banka tarafında onaylanma sürecinde alışveriş sitenizin çalışan hali banka tarafından kontrol edilecektir. Bu sebeple başvuru yapmadan önce eticaret sitenizin kontrol amaçlı gezilebilir halde olması ve SSL sertifikasının yüklü olması gerekmektedir. Banka onay sürecinde ticari geçmişinizi kontrol edecek gerekli görürse ofisinizi ziyaret ekmek isteyecektir. Bu ziyaret esnasında  eticaret de yapmak istediklerinizi ve sisteminizi banka yetkililerine güven verecek şekilde anlatmalısınız. Onaylama sürecinde sitenizde aşağıdaki kontroller yapılabilir.
 7. İşyerinin sitesinde ürünler, ürün katalogu ve eticaret alışveriş sepeti bulunmaktamıdır? 2-İşyerinin sitesindeki linkler çalışmaktamıdır?
 8. Sitede yer alan logo ve markalar ile ilgili firmanın yetkileri varmıdır?
 9. İşyerinin web sitesinde tüketici hakları (iade, iptal ve garanti koşulları) konusundaki içerik varmıdır?
 10. Teslimat a ilişkin bilgiler yer almaktamıdır? 6-İşyeri sitesinde “gizlilik taahhüdü ve güvenlik politikası” varmıdır?
 11. İşyerinin sitesinde sattığı ürünler Türk kanunlarına uygun mudur? (Örnek vermek gerekirse; porno, kumar, uyuşturucu ve ateşli silah gibi fiziksel dünyada yasak olan tüm ürünlerin satışı Türk Kanunları na göre özel hükümlere tabidir.) 8-İşyeri sattığı ürünlere ilişkin tam açıklamaları sitesine koymuş mudur? (Örnek; 120 voltluk bir ürünü Avrupa dan alan bir kişi ürünü teslim aldığında itiraz edecektir.)
 12. İşyeri adı, adresi, telefon ve faks numarası ile e-mail adres(ler)i sitede yar almakta mıdır?
 13. İşyeri birden fazla sitesinde aynı Sanal POS ile satış yapacak mıdır?
 14. İşyeri döviz ile satış yapacak mıdır? Yapacaksa satış kuru nedir? Örnek; Türkiye de USD ile satış yapan birinin TL ye dönüşümler sonucunda kart sahibi ekstresine farklı tutarlar gideceğini bilmesi ve kart sahibine gerekli uyarıları yapması gerekmektedir. 1
 15. Döviz üzerinden satış yapacak işyeri müşterilerine TL olarak fiyat göstermekte midir?
 16. Sanal POS un web sitesine entegrasyonu

Sanal POS onayının ardından Sanal POS hesabınız tanımlanır. Tanım yapılır yapılmaz bildirmiş olduğunuz e-mail adresiniz ve telefon numaranız üzerinden sizinle irtibata geçilerek entegrasyon için gerekli bilgiler iletilir. Tanımlanan kullanıcı adını ve şifreyi kullanarak bankanın Sanal POS sayfalarına giriş yaparak gerekli teknik bilgi ve yazılımları indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz yazılımları sunucunuza kurduktan sonra işlem geçirmeye başlayabilirsiniz. Bu etap, sisteminiz ile gerçekleştirmek istediğiniz entegrasyonun boyutlarına göre 15- 20 dakikadan 4- 5 saate kadar sürebilir. 5-

eticaret , mal ve hizmetlerin tanıtım, satış, dağıtım takibi ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır. E-ticaret, ürün ve hizmet sağlayıcılar, özellikle KOBİ lere, pazarlara ve tüketiciye ulaşma konusunda büyük imkanlar sağlamaktadır. eticaret şirket ile hedef kitlesi arasında doğrudan ilişki, pazarlama faaliyetleri için etkin bilgi, hızlı ve düşük maliyetli operasyon, küresel pazarlara erişim, 24 saat hizmet ve anında satış imkanları sağlayarak firmaların pazarda hızla yer edinip büyümelerini olanaklı kılmaktadır. Normal koşullarda ortalama 10 yıl alan markalaşma süreci, eticaret sayesinde 2 yıla inmiş durumdadır. Bugün dünyanın büyük şirketleri arasında  bundan birkaç yıl önce kurulmuş olan onlarca e-şirket yer almaktadır. Türkiye de internet kullanımının hızla atmasına paralel olarak E-Ticaret hacmi her sene %100 dolayında artmaktadır. eticaret dünyasının olanaklarından yararlanmak isteyen şirketler bunu kolayca, 5 adımda gerçekleştirebilirler:

1- Yeni web sitesinin yaratılması ya da mevcut sitenin  tasarımının ve yazılımının eticaret için hazırlanması, 
2- Güvenlik için gerekli çalışmaların yapılması ve SSL sertifikasının alınması, 
3- Bankalara Sanal POS başvurusunun yapılması, 
4- Sanal POS un web sitesine entegrasyonu, 
5-  eticaret sisteminin test edilmesi ve sitenin yayına açılması.

 1. Yeni web sitesinin yaratılması ya da mevcut sitenin  tasarımının ve yazılımının eticaret  için hazırlanması Web siteniz için alan adı (domain ) almanız gerekiyor. Alacağınız alan adının hatırda kalır kolayca söylenebilir ve yazılabilir olmasına dikkat edin. Alan adı alındıktan sonra, web sitenize özelliğine göre barındırma hizmeti sağlanmalıdır, Nora Medya eticaret Hizmetleri kadrosunun yeterliliği ve kurumsallık düzeyi, 7/24 destek hizmeti tercihiniz olabilir. eticaret  sitenizi hazırlatmak için yazılım ve hosting hizmetini bir arada sunun Nora Medya eticaret Hizmetleri size bu konularda her türlü desteği sağlamaktadır.
 2. Güvenlik için gerekli çalışmaların yapılması ve SSL sertifikasının alınması Nora Medya E-Ticaret Hizmetleri SSL sertifika hizmeti vermektedir ve sizi SSL sertifikası kurulumu ile uğraşmaktan kurtaracaktır.  ssl sertifikası alışveriş sırasında kart bilgilerinin internet üzerindeki iletişimini şifreleyerek güvenlik sağlar. Eğer SSL kurulumunu yapmak istemiyorsanız bankaların SSL sertifikalarını paylaşımlı olarak kullandırdıkları Güvenli Ödeme Sayfalarını tercih edebilirsiniz. Güvenlik açısından kredi kartı numarasını, son kullanma tarihini ve 3 haneli güvenlik kodunu eticaret sistemi veri tabanında tutmayınız. eticaret sitelerinde alınması gereken güvenlik önlemleri hakkında aşağıdaki linkteki PCI standartlarına uyumluluk dokümanını inceleyiniz. PCI standartlarına uyumluluk dokümanını…
 3. Bankalara Sanal POS başvurusu yapılması Sanal POS, fiziksel pos cihazlarının fonksiyonlarını eticaret dünyasında gerçekleştiren sistemlerin adıdır. Sanal POS, internette alışveriş yapan müşterilerin ödemeleri ile ilgili provizyon, fon transferi, gün sonu işlemleri, sahtekarlık kontrolleri gibi fonksiyonları yerine getirmektedir. 

  Sanal POS başvurusu ile ilgili önemli konular. 1-Bazı bankalar internetten başvuru kabul ederken, bazı bankalarda Sanal POS başvurusu banka şubelerine yapılır.  Bankaların bu hizmet karşılığında aldıkları  Sanal POS kullanım ücreti vardır. Bu ücreti başvuru sırasında öğrenebilirsiniz. 2-Başvuru için gerekli belgeler şirket türüne göre farklılaşmakta ve şunları içermektedir: 3-Şahıs ortaklı firma için belgeler, vergi levhası ve nüfus cüzdanı örneği, imza sirküleri, ortaklık sözleşmesi veya bağlı bulunan esnaf odalarından verilecek faaliyet belgelerdir.  Ticari ortaklı firma için gerekli belgeler ise, firma kuruluş ticaret sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası ve imza sirküleri belgeleridir. Bankalar bunlara ek başka belgeler de  isteyebilirler. 4-Başvurusu kabul edilen firmanın banka ile “Sanal POS Üye İşyeri Sözleşmesi”ni imzalaması gerekmektedir. Komisyon oranları ve fonların hesaba geçiş süreleri ile ilgili şartlar da bu sözleşmede tanımlanır. 5-Başvurunun banka tarafında onaylanma sürecinde alışveriş sitenizin çalışan hali banka tarafından kontrol edilecektir. Bu  sebeple başvuru yapmadan önce E-Ticaret sitenizin kontrol amaçlı gezilebilir  halde olması ve SSL sertifikasının yüklü olması gerekmektedir. Banka onay sürecinde ticari geçmişinizi kontrol edecek gerekli görürse ofisinizi ziyaret ekmek isteyecektir. Bu ziyaret esnasında E-Ticaret de yapmak istediklerinizi ve sisteminizi banka yetkililerine güven verecek şekilde anlatmalısınız. 
 4. Onaylama sürecinde sitenizde aşağıdaki kontroller yapılabilir. 
  1-İşyerinin sitesinde ürünler, ürün katalogu ve alışveriş sepeti bulunmaktamıdır? 
  2-İşyerinin sitesindeki linkler çalışmaktamıdır? 
  3-Sitede yer alan logo ve markalar ile ilgili firmanın yetkileri varmıdır? 
  4-İşyerinin web sitesinde tüketici hakları (iade, iptal ve garanti koşulları) konusundaki içerik varmıdır? 
  5-Teslimat a ilişkin bilgiler yer almaktamıdır? 
  6-İşyeri sitesinde “gizlilik taahhüdü ve güvenlik politikası” varmıdır? 
  7-İşyerinin sitesinde sattığı ürünler Türk kanunlarına uygun mudur? (Örnek vermek gerekirse; porno, kumar, uyuşturucu ve ateşli silah gibi fiziksel dünyada yasak olan tüm ürünlerin satışı Türk Kanunları na göre özel hükümlere tabidir.) 
  8-İşyeri sattığı ürünlere ilişkin tam açıklamaları sitesine koymuş mudur? (Örnek; 120 voltluk bir ürünü Avrupa dan alan bir kişi ürünü teslim aldığında itiraz edecektir.) 
  9-İşyeri adı, adresi, telefon ve faks numarası ile e-mail adres(ler)i sitede yar almakta mıdır? 10-İşyeri birden fazla sitesinde aynı Sanal POS ile satış yapacak mıdır? 11-İşyeri döviz ile satış yapacak mıdır? Yapacaksa satış kuru nedir? Örnek; Türkiye de USD ile satış yapan birinin TL ye dönüşümler sonucunda kart sahibi ekstresine farklı tutarlar gideceğini bilmesi ve kart sahibine gerekli uyarıları yapması gerekmektedir. 12-Döviz üzerinden satış yapacak işyeri müşterilerine TL olarak fiyat göstermekte midir?
 5. Sanal POS un web sitesine entegrasyonu Sanal POS onayının ardından Sanal POS hesabınız tanımlanır. Tanım yapılır yapılmaz bildirmiş olduğunuz e-mail adresiniz ve telefon numaranız üzerinden sizinle irtibata geçilerek entegrasyon için gerekli bilgiler iletilir.  Tanımlanan kullanıcı adını ve şifreyi kullanarak bankanın Sanal POS sayfalarına giriş yaparak gerekli teknik bilgi ve yazılımları indirebilirsiniz. İndirdiğiniz yazılımları sunucunuza kurduktan sonra işlem geçirmeye başlayabilirsiniz. Bu etap, sisteminiz ile gerçekleştirmek istediğiniz entegrasyonun boyutlarına göre 15- 20 dakikadan 4- 5 saate kadar sürebilir.
 6. eticaret sisteminin test edilmesi ve sitenin yayına açılması Sanal POS entegrasyonunu tamamladıktan sonra ilk testleri kendi kredi kartlarınızla yapın. Müşterilerinizin sitenizde alış veriş yaparken ne tür hatalar ile karşılaşabileceklerini test etmenin en iyi yöntemi budur. Sitenizden bir ürün satın alın ve bu tutarın kredi kartınızdan düştüğünü, ertesi gün firmanızın ticari hesabına bu tutarın geçtiğini kontrol edin. Yaptığınız işlemi Sanal POS üzerinden iade edin ve bu tutarında ticari hesabınızdan çıktığını ve kredi kartınıza iade edildiğini kontrol edin. Bunun gibi  3d Secure ve taksitli işlem testlerini de yapın. Eğer birden fazla kart için taksit imkanı sunuyorsanız her bankanın kredi kartı ile deneme yapın. Bu adımları başarı ile gerçekleştirdikten sonra sanal işyerinizin kapılarını müşterilere açmak için teknik olarak hazırsınız. Bu teknik çalışmalara paralel olarak satılan malların müşteriye doğru ve hızlı bir şekilde ulaştırılmasını sağlayacak süreçleriniz ve ödemelerde sahtekârlık risklerini kontrol altına alacak sipariş filtreleme süreçlerinizi kurmuş olmanız sanal dünyanın iş olanaklarından başarı ile yararlanmanızı sağlayacaktır. E-Ticaret Hazırla Alt Yapısı bu istekleri karşılamakta ve bu süreçlerde sürekli sizinle birlikte olmaktadır.

sisteminin test edilmesi ve sitenin yayına açılması

Sanal POS entegrasyonunu tamamladıktan sonra ilk testleri kendi kredi kartlarınızla yapın. Müşterilerinizin sitenizde alış veriş yaparken ne tür hatalar ile karşılaşabileceklerini test etmenin en iyi yöntemi budur. Sitenizden bir ürün satın alın ve bu tutarın kredi kartınızdan düştüğünü, ertesi gün firmanızın ticari hesabına bu tutarın geçtiğini kontrol edin. Yaptığınız işlemi Sanal POS üzerinden iade edin ve bu tutarında ticari hesabınızdan çıktığını ve kredi kartınıza iade edildiğini kontrol edin. Bunun gibi 3D Secure ve taksitli işlem testlerini de yapın. Eğer birden fazla kart için taksit imkanı sunuyorsanız her bankanın kredi kartı ile deneme yapın.

Bu adımları başarı ile gerçekleştirdikten sonra sanal işyerinizin kapılarını müşterilere açmak için teknik olarak hazırsınız. Bu teknik çalışmalara paralel olarak satılan malların müşteriye doğru ve hızlı bir şekilde ulaştırılmasını sağlayacak süreçleriniz ve ödemelerde sahtekârlık risklerini kontrol altına alacak sipariş filtreleme süreçlerinizi kurmuş olmanız sanal dünyanın iş olanaklarından başarı ile yararlanmanızı sağlayacaktır.eticaretHazırla Alt Yapısı bu istekleri karşılamakta ve bu süreçlerde sürekli sizinle birlikte olmaktadır.

Türkiye' nin En Büyük Perakende Eticaret Siteleri
Internet Retailer firması tarafından her yıl oluşturulan e-ticaret firmalarının ciroları ve büyüme oranları açıklandı. Liste Avrupa’da en fazla ciro elde eden 300 e-ticaret sitesinden oluşuyor. Türkiye’den 15 e-ticaret sitesi listede yer almakta. Bu durum Türkiye’de e-ticaretin daha da büyüyeceğini gösteriyor.

2010 yılında Türkiye’nin en fazla ciro elde eden e-ticaret siteleri listesinde tüm ürünlerin satıldığı Hepsiburada, bilgisayar sektöründen Vatan bilgisayar, İstanbul bilişim, Teknosa, Gold bilgisayar, Ereyon, tekstil sektöründen Markafoni, Trendyol, Pabbuc, kitap sektöründen Kitapyurdu, çiçek sektöründen Çiceksepeti, hırdavat - yapı sektöründen Koçtaş, kozmetik sektöründen Vimjo, gıda sektöründen Bonnyfood yer almaktadır.

Türkiye’nin En Büyük Eticaret Siteleri:

76. Hepsiburada.com 154 milyon $ - Doğan Holding
111. Markafoni.com 95 milyon $ - VIP İndirim A.Ş
120. Teknosa.com 85 milyon $  - Sabancı Holding
163. Istanbulbilisim.com.tr 48 milyon $  - İstanbul Bilişim
190. Hizlial.com 35 milyon $  - Trend A.Ş (GoldMarket)
192. Trendyol.com 34 milyon $  - DSM Danışmanlık A.Ş
193. Gold.com.tr 34 milyon $  - Gold Market
204. Vatanbilgisayar.com 32 milyon $  - Vatan Bilgisayar
248. Ciceksepeti.com 19 milyon $   -  Çiçek Sepeti A.Ş
260. Ereyon.com.tr 15 milyon $  - Ereyon A.Ş
264. Koctas.com.tr 14 milyon $  - Koç Holding
268. Pabbuc.com 13 milyon $   -  Pabbuc A.Ş
269. Vimjo.com 12 milyon $   -  Vimjo A.Ş
278. Kitapyurdu.com 10 milyon $  -  Kitap yurdu
288. Bonnyfood.com 7 milyon $  -  BonnyFood

 
 
Yorumunuzu Ekleyin
Eticaret Nedir? Yorumları +1 Yorum
 • ozge
  1
  ozge
  Thanks for the great article. i really appreciate it. it will be a great guide for my <a href"http://www.incehesap.com/tablet-pc-fiyatlari/" rel"nofollow">tablet</a> thesis
  26 Haziran 2014 17:07:37, Perşembe


Yükleniyor...
Yükleniyor...