Konular

İşaretleme (MARKUP) Dilleri Nasıl Çalışır?

İşaretleme (markup) dilleri bir Web sayfasının yol tabelalarıdır. Bir müzisyenin belli bir parçayı nasıl çalması gerektiğini gösteren müzik notaları gibi, browser yazılımına bir web dökümanının nasıl sunulacağını bir dizi komutla gösteren, işaretleme dilidir. Bu komutlar (etiket (tag) veya işaret (markup) da denir). Web sayfasını yaratan kaynak dökümanın içine yerleştirilmiştir
İşaretleme (MARKUP) Dilleri Nasıl Çalışır?    Etiketler değişik dosyalardaki görüntüleri referans verir ve browsera bu görüntüleri alıp, göstermesi için komut verirler. Etiketler ayrıca browsera, bir aktif hiperlinke tıkladığınız zaman kullanıcıyı başka bir dosyayad ya da URL ‘ye göndermesini söyler. Böylece her Web sayfasının içinde, tercüme edecek bir browser olduğu sürece, sunulmasını sağlayacak herşey vardır.

    Orjinal metniniz büyük ihtimalle bir başlağa, birden fazla paragrafa ve bazı basit formatlara sahip olacaktır. Bir Web browser bütün bu sunum tariflerini anlayamayacaktır. Çünkü orijinal metin, webin lisanı HTML ile şekillendirilmemiştir. Paragraflar, satır başları, boşluklar ve satırarası boşluklar, HTML etiketleri eklenmezse tek boşluk olarak sunulur.

    Işaretleme dilleri, C+ , Pascal gibi programlama dilleriyle karıştırılmamalıdır. Programlama dilleri, kelime işlemci tablolama programları gibi karışık uygulamalar için kullanılır. Işaretleme dilleri farklı olarak daha basittir ve bilginin nasıl sunulacağını tarif eder.

    Hypertext Markup Language (HTML) Webin işaretleme dilidir. Bir Web sayfasının düzenini belirler ve belgelerin içine hypertext linkleri yerleştirilmesini sağlar. Herhangi bir metin düzenleyicisi yada kelime işlemcisi kullanarak ASCII metin belgelerini HTML etiketlere eklemek mümkündür. Bunun yanında birçok shareware ve piyasada bulunan HTML düzenleyicileri de web sayfası yazarlarına yardımcı olabilir.

    Web hergün evrim geçirmektedir ve HTML’de onunla birlikte genişleyip, değişmektedir. En yeni HTML değişikliği bir grup değişikliktir ve adı DHTML (dinamik HTML)’dir. Bu teknolojiler HTML’yi statik bir lisan olmaktan kurtarmış ve HTML’nin animasyonlar yapmasına daha interaktif ve esnek olmasına mümkün kurmuşlardır. Bu teknolojinin yetişmesi bir süre alabilir fakat bu gerçekleştiğinde herkesin Web’i kullanma yolunu değiştirecektir.

    Herhalde HTML hakkında en iyi fikir ekranınızda sunulan ve HTML ile işaretlenmiş bir metin dosyasını inceleyerek edinebilirsiniz.

    HTML NASIL ÇALIŞIR?

    Herhangi bir browserda, web sayfasını sunabilmek için orijinal metine HTML etiketleri eklenmektedir. Bu işleme etiketleme (tagging) denir.

    Metninize şekil vermek için HTML’yi kullanın. BütünHTML dosyaları HTML etiketleri ile başlayıp biterler. Başlıklar, paragraflar, satır kesintileri, blok alıntılar ve özel karakterlerde işaretlenir. Bazı satır sonları ve satır başları kaynak metnin Browserin gösteriminde sorun yaratmayabilir. Eğer browserda bunlar gösterilmiyorsa HTMLL etiketleri konulmalıdır.

    Bitirilmiş HTML dökümanları her bilgisayardaki bütün browserlar için kaynak sayfası olacaktır. HTML’nin böyle basit olması capraz-platform uyumunu güvenilir ve kolay kılar. HTML etiketlemesi ne kadar özel ve karışık olursa o belgeyi indirip, sunmak da o kadar uzun sürer.

    Birçok web browser belgenizin yapısal bütünlüğünün sunarken veya açıklarken, korumanızı sağlar. Başlıklar daha büyük harflerle yazılır, alıntıların satır boşlukları unıform olur fakat görünüş browsere değişebilir. Şunu bilmelisiniz ki font, büyüklük ve renkleri browser belirler. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir husus da kısımların önem derecesinin her zaman değişmeden kaldığıdır.
 
    DİNAMIK HTML NASIL ÇALIŞIR?

    Dinamik HTML’nin sıradan HTML’lerden farkı Web sayfalarının indirildikten sonra şeklinin değiştirilebilir olmasını sağlamasıdır. Düz HTML’den bir sayfa indirildiğinde statik kalır ve kullanıcı bir hareket yapmadan değişmez ama DHTML, örneğin, sayfa indirildikten birkaç saniye sonra bir roket animasyonunun browser pencerenizde uçmasını sağlayabilir. Hem de siz hiçbirşey yapmadan.

    DHTML sayfa indirildikten sonra serverla bağlantı kurmaya gerek duymadan işini yapabilir. Bu da bazı interaktif fonksiyonları diğer teknolojilerden daha hızlı yerine getirmesini sağlar. Komutları uygulamak için olan tarifler o sayfanın içindeki HTML komutların içindedir.

    DHTML adı tek bir teknolojinin adı gibi görünse de aslında bir web sayfasının indirildikten sonra değişim göstermesini tek başına ya da beraber sağlayan bir grup teknoloji için kullanılan bir terimdir. Bu teknolojiler Document Object Model (DOM), Cascading Style Sheets (CSS) ve kullanıcı yazı dilleridir (örneğin Java Script).

    DOM bir web sayfasındaki her objeyi ve elemanı tanımlar ve bu objelerin idare edilip girilebilir olmasını sağlar. Bunlar fontlar, grafikler, tablolar ve görsel elemanlar olabileceği gibi görmenize gerek olmayan elemanlardır; Örneğin browserın seri numarası, tarih ve zaman. DOM olmadan bir sayfadaki bütün elemanlar statiktir. Basit olarak DHTML, bir web sayfasındaki her harfin fontunu, teker teker, değiştirmek için DOM’u kullanır.

    Cascading Style Sheets aslında Web sayfasının elemanlarını biçimleyen ve style bilgileri uygulayan şablonlardır. Tek bir sayfa kendiyle ilgili birden fazla style satıh içerebilir. Ek olarak Cascading Style Sheets görüntülerin üstüste binmesini sağlar. Bu sayfa üzerinde kolayca animasyon yapılmasını sağlar.

    Kullanıcı yazı dilleri (Client-side scripting scripting languages) DHTML’nin yaptığı işin çoğunu üstlenir. Bu diller DOM’a giriş yapabilir ve elemanlarını idare edebilir ve bunları CSS içinde yapabilir. Bu dilde örneğin mouse bir kelimenin üzerinden geçtiğinde o kelimenin rengi değişebilir ve kolay kullanılabilen açılır kapanır navigasyon, web sitesindeki her sayfa için yaratılabilir.

Kaynak ekinoks.cu.edu.tr/internet/konu_27.htm
Yorumunuzu Ekleyin

Internet Bağlantı Türleri

Her geçen gün daha da ilerleyen yazılım ve internet teknolojisi yüzünden, online içeriklere ulaşmak yavaş bağlantılar ile tam bir eziyet halini almaya başladı.

36,150 Okunma Henüz yorum yapılmamış 19/12/2012 08:15:19 11/01/2019 13:08:05

Asenkron ve Senkron Meselesi

AJAX’i Anlamak yazısında AJAX’i tarif ederken açılımının Asenkron Javascript ve XML olduğunu söylemiştik. Buradaki Javascript’i ve XML’i mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur fakat Asenkron neyin nesi hiç merak ettiniz mi? Neden senkron değil de asenkron? Asenkron ve senkron arasındaki fark nedir? Birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları var mıdır? Yazımızda bu sorulara cevap arayacak, AJAX tanımı içerisinde neden Asenkron kullandığını belirlemeye çalışacağız

24,047 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/07/2007 23:59:29

Domain (Alan Adı) Uzantıları

Domain (Alan adı), bir web sitesinin internet'teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir internet kullanıcısı web sitesine sadece IP (192.168.150.221 gibi) adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı dijitalders.com?dur.

23,931 Okunma Henüz yorum yapılmamış 03/10/2012 10:03:07 25/11/2019 10:38:00

Internet Nedir

Internet, temeli 1960'lara dayanan ve Amerika'da askeri amaçla kurulan ve daha sonra üniversitelerin, sonra da bütün dünyadan başka ağların katılmasıyla birleştirilen bir "ağların ağıdır". Bazı kullanıcılar maalesef Internet'le World Wide Web(WWW)'i sık sık birbirine karıştırmaktadır, ancak WWW Internet üzerinden erişebileceğiniz servislerin sadece bir tanesidir (WWW'yi bazı bıkkın kullanıcılar World Wide Wait olarak açarlar :). Internet üzerinden bir çok servis verilmektedir, bunlar arasından Web, Ftp, Telnet, E-mail ve Newsgroups en çok kullanılanlarıdır (ancak hepsi değildir). Bu servisler daha detaylı bir şekilde anlatılacaktır

23,001 Okunma Henüz yorum yapılmamış 26/06/2007 12:00:30

Web Siteleri ile Veri Tabanları Nasıl Çalışıyor?

Web?in en kullanışlı uygulamalarından birisi bir web sitesi ile bir veri tabanı arasında bağlantı kurma kabiliyeti olup, Esas itibariyle uleb sayfası, veri tabanı uygulamalarının ön-sonudur.Bu da arama kriterlerini seçmenizi ve ve sahibi bilgisayarınızın veri tabanında yerleşik bulunan karmaşık aramaları yürütmenizi bile mümkün kılar

22,614 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 12:07:07 25/02/2015 17:15:04

Web Sayfaları Nasıl Çalışır?

World Wide Web Internetin en hızlı gelişen, bir çok bakımdan en heyecan verici ve merak uyanldıran kısmıdır. “Internette surf yapmak” denince aslında yapılan iş World Wide Web’i kullanmaktır. Adınldan da anlaşılabileceği gibi World Wide Web küresel bağlantılı bir networktür. Web bir çok şey içerir fakat en etkileyici yölnü; tekst, grafik, ses, animasyon ve diğer multimedya özelliklerini taşıyan Web “sayfalarıdır”. Böylece her sayfa grafik ve tekst’in ylalnısıra videolar ve müzik içeren interaktif multimedya yayını haline gelir

22,352 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:53:01

URL?ler Nasıl Çalışır?

Word Wide Web'i oluşturan web sayfaları ve hostların kendilerine ait adresleri olmalıdır ki bilgisayarınız bu sayfaların yerine tespit edip size ulaştırabilsin.Host için olan adresi IP (Internet Protocol) adresi sayfa için olan adrese URL (Uniform Resource Locator) denir.Bir URL posta yada e-mail adresi gibi görev yapar.Posta ve e-mail adreslerini bir isim ve yer tarifi içerdiği gibi bir URL; (yada web adresi) host bilgisayarın nerede olduğunu web sitesinin host üzerindeki yerinin web sayfasının adını ve dökümanlarının dosya türünü, diğer bilgilerle birlikte belirtir

22,317 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 09:50:11 25/02/2015 17:25:07

Web Browserlar Nasıl Çalışır?

Internetin büyük bir kısmı gibi, World Wide Web de client/server modeli ile çalışır. Bilgisayarınızda Web cliet-web browser denir- çalıştırmanız gerekir. (örneğin Netscape Communicator ya da Microsoft Internet Explorer). Browser bir Web server ile bağlantı kurar ve bilgi, kaynak talebinde bulunur. Web server bilginin yerini bulur ve sonuçları Web browsera gönderir. O da sonuçları gösterir

21,146 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:48:19

Web Host Sunucuları Nasıl Çalışır?

Sayfaları hizmete açmak için web sitelerinin bir ev sahibine yani bir bilgisayara ve ev sahibi üzerinde çalışan bir server softwear'a ihtiyacı vardır. Ev sahibi (bilgiyasayar) iletişim protokollerini yürütür ve ınternet üzerinde bir web siytese yaratmak için gerekli olan sayfaları ve ilgili softwareyı muhafaza eder. Ev sahibi makine genel olarak unix, windows nt, macintosh operasyon sistemleri kullanılırki bunların içerisinde TCP/IP protokolleri monte edilmiş vaziyettedir

20,121 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:54:29

Hipertekst Nasıl Çalışır?

1960’ların sonların Ted Nelson adlı bir bilgisayar bilimcisi, Word Wide Web'in kurulmasına ve sayfalar arasındaki bağlantıların yapılabilmesine önayak olan, hipertekst’i dünyaya tanıştırdı

19,193 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:35:53

İnterneti İcad Eden Tim Berners-Lee

İnternetten kopmak tutsaklık gibidir. Bir insanı internetten mahrum bırakmak onların haklarını tehlikeli bir biçimde aşmaktadır.

3,148 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/02/2019 10:38:15 05/02/2019 11:18:00

Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

İnternette gezinmek için, genellikle bir gezinme araç çubuğuna ve ziyaret ettiğiniz web sitelerini gördüğünüz bir tarama alanına sahip olan bir web tarayıcısı kullanmanız gerekir. Buna pencere modu denir, ancak web tarayıcısını kullanmanın tek yolu bu değildir. Ayrıca, web sitelerini tüm görüntüleme alanınız üzerinde işleyen tam ekran modu da vardır. Monitörün çok küçük olması ve çözünürlüğün çok yüksek olması ya da başka bir nedenle, ekranlarımızda hiçbir zaman yeterli ekran alanı olmadığı görülüyor. Bugün size Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Opera ve eski Internet Explorer'ı tam ekran modunda nasıl çalıştıracağınızı gösteriyoruz.

487 Okunma Henüz yorum yapılmamış 13/12/2020 20:03:58 13/12/2020 20:06:59

Yükleniyor...