Konular

Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

İnternette gezinmek için, genellikle bir gezinme araç çubuğuna ve ziyaret ettiğiniz web sitelerini gördüğünüz bir tarama alanına sahip olan bir web tarayıcısı kullanmanız gerekir. Buna pencere modu denir, ancak web tarayıcısını kullanmanın tek yolu bu değildir. Ayrıca, web sitelerini tüm görüntüleme alanınız üzerinde işleyen tam ekran modu da vardır. Monitörün çok küçük olması ve çözünürlüğün çok yüksek olması ya da başka bir nedenle, ekranlarımızda hiçbir zaman yeterli ekran alanı olmadığı görülüyor. Bugün size Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Opera ve eski Internet Explorer'ı tam ekran modunda nasıl çalıştıracağınızı gösteriyoruz.

Bir web tarayıcısını tam ekran modunda çalıştırdığınızda ne olur?

Bir web tarayıcısını tam ekran modunda çalıştırmak, tarayıcının mevcut tüm ekran alanını kapladığı anlamına gelir. Masaüstünüzün hiçbir bölümünü görmüyorsunuz ve hiçbir görev çubuğu görüntülenmiyor. Tam ekrana geçiş, web tarayıcısının artık başlık çubuğunu, gezinme araçlarını ve Geri, İleri veya Ana Sayfa gibi düğmeleri göstermediği anlamına da gelir . Bu, gezinmek için muhtemelen dokunmayı (dokunmatik ekranınız varsa), ziyaret ettiğiniz web sitelerinde bulunan düğmeleri, fare hareketlerini veya klavye kısayollarını kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Size bir örnek vermek gerekirse, burada Digital Citizen web sitesinin tam ekran yerine modlanmış pencerede Google Chrome'da nasıl göründüğüne dair yan yana bir örnek var . Sol tarafta kırmızıyla işaretlenmiş bölümler tam ekrana geçtiğinizde kaybolur (sağ taraf):

Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?Google Chrome: pencere modu ile tam ekran karşılaştırması

Google Chrome tam ekran modunda nasıl çalıştırılır (F11)

Google Chrome'u tam ekran modunda çalıştırmanın en hızlı yolu klavyenizdeki F11 tuşuna basmaktır . Klavyede Fn tuşu bulunan bir dizüstü bilgisayar, dönüştürülebilir cihaz veya benzer bir cihaz kullanıyorsanız, F11 yerine Fn + F11 tuşlarına basmanız gerekebilir .

  Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

F11 tuşu, Chrome'da Tam ekran modunu açar

Google Chrome'da tam ekran moduna geçmenin alternatif bir yolu, menüyü pencerenin sağ üst tarafından açmaktır. Üç nokta düğmesini ( Google Chrome'u özelleştirin ve kontrol edin ) ve ardından Yakınlaştır seçeneğinin yanında aşağıda vurgulanan Tam ekran düğmesini tıklayın .

  Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

Chrome'u tam ekranda çalışacak şekilde ayarlayın

Seçtiğiniz yöntem ne olursa olsun, normal pencere moduna geri dönmek istediğinizde klavyenizdeki F11 tuşuna (veya Fn + F11 ) basın.

 

Mozilla Firefox tam ekran modunda nasıl çalıştırılır (F11)

Mozilla Firefox'u tam ekran modunda çalıştırmak istiyorsanız, en kolay yol klavyenizdeki F11 tuşuna basmaktır . Veya klavyesinde Fn tuşu bulunan bir dizüstü bilgisayar veya aygıt kullanıyorsanız , Fn + F11 tuşlarına basın .

  Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

F11 tuşu, Firefox'ta tam ekran modunu açar

Mozilla Firefox'u tam ekran modunda çalıştırmak için alternatif bir yöntem, menüyü kullanmaktır. Pencerenin sağ üst köşesindeki "hamburger" düğmesine (Menüyü aç) tıklayın veya dokunun ve ardından Yakınlaştır seçeneğinin yanındaki Tam Ekran düğmesine tıklayın veya dokunun .

  Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

Mozilla Firefox'ta tam ekran modunu açın

Mozilla Firefox'ta pencere görüntüleme moduna geri dönmek için klavyenizdeki F11 (veya Fn + F11 ) tuşuna tekrar basın .

Internet Explorer tam ekran modunda nasıl çalıştırılır (F11)

Internet Explorer'ı tam ekranda çalıştırmak için klavyenizdeki F11 tuşuna basın . Kompakt klavyeye sahip bir dizüstü bilgisayar veya benzeri bir cihaz kullanıyorsanız, sadece F11 yerine Fn + F11 tuşlarına basmanız gerekebilir .

  Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

F11 tuşu, Internet Explorer'da Tam ekran modunu açar

Internet Explorer'ı tam ekran moduna geçirmenin bir başka yolu da menüsünü kullanmaktır. Pencerenin ( Araçlar ) sağ üst köşesindeki dişli çark düğmesine tıklayın veya dokunun, Dosya'ya gidin ve ardından " Tam ekran" seçeneğine tıklayın veya dokunun .

  Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

Internet Explorer'da Tam ekran modunu açın

Internet Explorer'ı tam ekran modundan çıkarmak için klavyenizdeki F11 (veya Fn + F11 ) tuşuna basın.

 

Microsoft Edge tam ekran modunda nasıl çalıştırılır (F11 veya Windows + Shift + Enter)

Windows 10 Fall Creators Update veya daha yenisini çalıştırırsanız , Microsoft Edge klavyenizdeki F11 tuşuna basarak tam ekran modunda çalıştırılabilir . Veya klavyesinde Fn tuşu bulunan bir dizüstü bilgisayar veya aygıt kullanıyorsanız , Fn + F11 tuşlarına basın .

  Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

F11 tuşu, Microsoft Edge'de Tam ekran modunu açar

Ayrıca fareyi kullanabilir veya dokunabilirsiniz: pencerenin sağ üst köşesindeki üç nokta düğmesine (Ayarlar ve daha fazlası) tıklayın veya dokunun ve ardından Yakınlaştır seçeneğinin yanındaki Tam Ekran düğmesine tıklayın veya dokunun .

  Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

Microsoft Edge'i tam ekranda çalışacak şekilde ayarlayın

Standart pencere görünüm moduna geri dönmek için klavyenizdeki F11 (veya Fn + F11 ) tuşuna tekrar basın .

Microsoft Edge, mükemmel bir web tarayıcısı olmak için şekilleniyor olsa da, eski sorunlarından biri, tam ekranda çalıştırmanıza izin veren sezgisel bir yönteme sahip olmamasıdır. Daha önce paylaşılan yakınlaştırma seçeneğini görmüyorsanız, Windows 10'un eski bir sürümüne sahipsiniz. Neyse ki, burada Microsoft Edge'i tam ekranda çalıştırmanın bir yolu var ve bu o kadar da karmaşık değil: aynı anda Windows + Klavyenizdeki Shift + Enter tuşları.

  Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

Windows + Shift + Enter, Microsoft Edge'de Tam ekran modunu açar

Microsoft Edge'de pencere moduna geri dönmek için aynı Windows + Shift + Enter tuşlarına tekrar basın. Bu klavye kısayolu ( Windows + Shift + Enter ) , yalnızca Microsoft Edge için değil, tam ekran modunda çalıştırmak istediğiniz tüm Windows evrensel uygulamaları için çalışır.

NOT: Hangi Windows sürümünü kullandığınızı öğrenmek için Windows 10'un hangi sürümünü, sürümünü ve türünü yükledim bölümünü okuyun.

Opera tam ekran modunda nasıl çalıştırılır (F11)

Opera'da tam ekrana geçmek istiyorsanız, bunun en kolay yolu klavyenizdeki F11 tuşuna basmaktır . Veya, genellikle dizüstü bilgisayarlarda ve dönüştürülebilir modellerde bulunanlar gibi kompakt bir klavyeniz varsa, Fn + F11 tuşlarına basın .

  Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

Opera'da Tam ekran modunu açmak için F11 tuşuna basın

Tam ekrana geçmek için başka bir yolu, Opera'nın menü kullanmaktır: üzerine tıklayın veya dokunun Özelleştirme ve Opera kontrol pencerenin üst sol köşesinden düğmesine gidin Sayfa “ve ardından veya musluk Tam ekran .”

  Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

Opera'yı tam ekranda çalışacak şekilde ayarlayın

Opera'da pencere moduna geri dönmek için klavyenizdeki F11 (veya Fn + F11 ) tuşuna tekrar basın.

Kaynak

Yorumunuzu Ekleyin

Internet Bağlantı Türleri

Her geçen gün daha da ilerleyen yazılım ve internet teknolojisi yüzünden, online içeriklere ulaşmak yavaş bağlantılar ile tam bir eziyet halini almaya başladı.

36,169 Okunma Henüz yorum yapılmamış 19/12/2012 08:15:19 11/01/2019 13:08:05

Asenkron ve Senkron Meselesi

AJAX’i Anlamak yazısında AJAX’i tarif ederken açılımının Asenkron Javascript ve XML olduğunu söylemiştik. Buradaki Javascript’i ve XML’i mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur fakat Asenkron neyin nesi hiç merak ettiniz mi? Neden senkron değil de asenkron? Asenkron ve senkron arasındaki fark nedir? Birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları var mıdır? Yazımızda bu sorulara cevap arayacak, AJAX tanımı içerisinde neden Asenkron kullandığını belirlemeye çalışacağız

24,057 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/07/2007 23:59:29

Domain (Alan Adı) Uzantıları

Domain (Alan adı), bir web sitesinin internet'teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir internet kullanıcısı web sitesine sadece IP (192.168.150.221 gibi) adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı dijitalders.com?dur.

23,950 Okunma Henüz yorum yapılmamış 03/10/2012 10:03:07 25/11/2019 10:38:00

Internet Nedir

Internet, temeli 1960'lara dayanan ve Amerika'da askeri amaçla kurulan ve daha sonra üniversitelerin, sonra da bütün dünyadan başka ağların katılmasıyla birleştirilen bir "ağların ağıdır". Bazı kullanıcılar maalesef Internet'le World Wide Web(WWW)'i sık sık birbirine karıştırmaktadır, ancak WWW Internet üzerinden erişebileceğiniz servislerin sadece bir tanesidir (WWW'yi bazı bıkkın kullanıcılar World Wide Wait olarak açarlar :). Internet üzerinden bir çok servis verilmektedir, bunlar arasından Web, Ftp, Telnet, E-mail ve Newsgroups en çok kullanılanlarıdır (ancak hepsi değildir). Bu servisler daha detaylı bir şekilde anlatılacaktır

23,007 Okunma Henüz yorum yapılmamış 26/06/2007 12:00:30

Web Siteleri ile Veri Tabanları Nasıl Çalışıyor?

Web?in en kullanışlı uygulamalarından birisi bir web sitesi ile bir veri tabanı arasında bağlantı kurma kabiliyeti olup, Esas itibariyle uleb sayfası, veri tabanı uygulamalarının ön-sonudur.Bu da arama kriterlerini seçmenizi ve ve sahibi bilgisayarınızın veri tabanında yerleşik bulunan karmaşık aramaları yürütmenizi bile mümkün kılar

22,631 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 12:07:07 25/02/2015 17:15:04

Web Sayfaları Nasıl Çalışır?

World Wide Web Internetin en hızlı gelişen, bir çok bakımdan en heyecan verici ve merak uyanldıran kısmıdır. “Internette surf yapmak” denince aslında yapılan iş World Wide Web’i kullanmaktır. Adınldan da anlaşılabileceği gibi World Wide Web küresel bağlantılı bir networktür. Web bir çok şey içerir fakat en etkileyici yölnü; tekst, grafik, ses, animasyon ve diğer multimedya özelliklerini taşıyan Web “sayfalarıdır”. Böylece her sayfa grafik ve tekst’in ylalnısıra videolar ve müzik içeren interaktif multimedya yayını haline gelir

22,360 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:53:01

URL?ler Nasıl Çalışır?

Word Wide Web'i oluşturan web sayfaları ve hostların kendilerine ait adresleri olmalıdır ki bilgisayarınız bu sayfaların yerine tespit edip size ulaştırabilsin.Host için olan adresi IP (Internet Protocol) adresi sayfa için olan adrese URL (Uniform Resource Locator) denir.Bir URL posta yada e-mail adresi gibi görev yapar.Posta ve e-mail adreslerini bir isim ve yer tarifi içerdiği gibi bir URL; (yada web adresi) host bilgisayarın nerede olduğunu web sitesinin host üzerindeki yerinin web sayfasının adını ve dökümanlarının dosya türünü, diğer bilgilerle birlikte belirtir

22,325 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 09:50:11 25/02/2015 17:25:07

Web Browserlar Nasıl Çalışır?

Internetin büyük bir kısmı gibi, World Wide Web de client/server modeli ile çalışır. Bilgisayarınızda Web cliet-web browser denir- çalıştırmanız gerekir. (örneğin Netscape Communicator ya da Microsoft Internet Explorer). Browser bir Web server ile bağlantı kurar ve bilgi, kaynak talebinde bulunur. Web server bilginin yerini bulur ve sonuçları Web browsera gönderir. O da sonuçları gösterir

21,161 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:48:19

Web Host Sunucuları Nasıl Çalışır?

Sayfaları hizmete açmak için web sitelerinin bir ev sahibine yani bir bilgisayara ve ev sahibi üzerinde çalışan bir server softwear'a ihtiyacı vardır. Ev sahibi (bilgiyasayar) iletişim protokollerini yürütür ve ınternet üzerinde bir web siytese yaratmak için gerekli olan sayfaları ve ilgili softwareyı muhafaza eder. Ev sahibi makine genel olarak unix, windows nt, macintosh operasyon sistemleri kullanılırki bunların içerisinde TCP/IP protokolleri monte edilmiş vaziyettedir

20,131 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:54:29

Hipertekst Nasıl Çalışır?

1960’ların sonların Ted Nelson adlı bir bilgisayar bilimcisi, Word Wide Web'in kurulmasına ve sayfalar arasındaki bağlantıların yapılabilmesine önayak olan, hipertekst’i dünyaya tanıştırdı

19,201 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:35:53

İşaretleme (MARKUP) Dilleri Nasıl Çalışır?

İşaretleme (markup) dilleri bir Web sayfasının yol tabelalarıdır. Bir müzisyenin belli bir parçayı nasıl çalması gerektiğini gösteren müzik notaları gibi, browser yazılımına bir web dökümanının nasıl sunulacağını bir dizi komutla gösteren, işaretleme dilidir. Bu komutlar (etiket (tag) veya işaret (markup) da denir). Web sayfasını yaratan kaynak dökümanın içine yerleştirilmiştir

19,014 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:44:42

İnterneti İcad Eden Tim Berners-Lee

İnternetten kopmak tutsaklık gibidir. Bir insanı internetten mahrum bırakmak onların haklarını tehlikeli bir biçimde aşmaktadır.

3,155 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/02/2019 10:38:15 05/02/2019 11:18:00

Yükleniyor...