Konular

Asenkron ve Senkron Meselesi

AJAX’i Anlamak yazısında AJAX’i tarif ederken açılımının Asenkron Javascript ve XML olduğunu söylemiştik. Buradaki Javascript’i ve XML’i mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur fakat Asenkron neyin nesi hiç merak ettiniz mi? Neden senkron değil de asenkron? Asenkron ve senkron arasındaki fark nedir? Birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları var mıdır? Yazımızda bu sorulara cevap arayacak, AJAX tanımı içerisinde neden Asenkron kullandığını belirlemeye çalışacağız
www.dijitalders.com
30 saniyede AJAX yazısında da belirtildiği gibi AJAX tekniğinin çekirdeğini XMLHttpRequest adı verilen nesne oluşturmaktadır. Bu nesne sayesinde sayfalar arası etkileşim kurabiliyoruz. XMLHttpRequest nesnesi hem asenkron (eş zamanlı) hem de senkron (eş zamansız) olarak çalışabilen bir yapı üzerine kurulmuştur. Şimdi bu yapının hangi durumlarda nasıl kullanılması gerektiğine bakalım.
1. Senkron Çalışma

Senkron çalışırken aynı zaman diliminde yalnızca 1 işlem yapabiliyoruz. Web tarayıcımızdan uzaktaki web sunucusuna gönderilen istek, web sunucusunda işlenir ve tekrar geldiği yoldan web tarayıcımıza geri döner. Elbette bu işlem belli bir zaman alır. Senkron çalışıyorken bu zaman diliminde başka bir istek gönderemiyoruz.

Senkron çalışma, özellikle web sunucusu aynı bilgisayarda ise veya yakın olan bir LAN üzerindeyse sağlıklı çalışabilir. Fakat web sunucusu ağır bir yük altındaysa veya web tarayıcısı web sunucusuyla yavaş bir bağlantı üzerinden etkileşime geçtiyse kötü bir performans verecektir. Çünkü web tarayıcımız içerisindeki JavaScript motoru, gönderdiği istek tamamlanıncaya kadar bloke edilir ve web tarayıcısı donmuş bir şekilde isteğin tamamlanmasını bekler. Bu zaman diliminde kullanıcı, gönderilen isteği iptal de edemez. Bu yüzden web sayfasındaki başka bir noktaya tıklayamaz veya başka bir sekmeye geçiş yapamaz.

Senkron çalışma
Resimde de görüldüğü gibi web tarayıcısından çıkan 1 nolu istek, web sunucusuna iletiliyor. Alınan istek işlendikten sonra web tarayıcısına geri gönderiliyor. Ve bu zaman diliminde başka bir isteğe yer verilmiyor.
2. Asenkron Çalışma

Asenkron çalışırken ise aynı zaman diliminde birden fazla işlem yapılabiliyor. Örneğin web sayfasında bir form doldurdunuz. Formdaki bilgiler AJAX ile gönderiliyorken işlemin bitmesini beklemek zorunda değilsiniz. O zaman diliminde web sayfasının başka bir yerinde bulunan anket’i cevaplayabilirsiniz. Çünkü senkron çalışıyorken bloke edilen JavaScript motoru, asenkron çalışıyorken serbesttir ve başka isteklerin gönderilmesine müsaade eder. Yani aynı zaman dilimi içerisinde birden fazla isteği kabul edebilir.

Asenkron çalışma
Resimde de görüldüğü gibi aynı zaman dilimi içerisinde 4 adet istek yapılmış. Kullanıcı bu isteklerin tamamlanmasını beklemek zorunda değil. İstekler tamamlana dursun, siz web sayfasında özgürce dolaşmaya devam edebilirsiniz.
Hangi yöntem kullanılmalı?

Eğer uygulamanızda bir işlem önceliği mecbur tutuluyorsa senkron çalışmalısınız. Eğer 1 nolu istek tamamlanmadan 2 nolu isteğe kesinlikle geçilmemesini istiyorsanız asenkron çalışma size ters düşecektir.

Ayrıca web tarayıcısı ile web sunucusu arasındaki bağlantı yavaşsa kesinlikle senkron çalışmaktan uzak durun. Örneğin buradaki videoda yavaş bir bağlantıyla beraber senkron çalışmanın verdiği olumsuz durum gösterilmiştir.

Fakat bir işlem önceliğinin mecbur tutulmadığı web uygulamalarında senkron çalışma önerilmez. Örneğin form ve anket birbiriyle ilişkili olmadığı sürece ziyaretçiye "ilk önce formu doldurun daha sonra anketi cevaplayın" şeklinde mecburi bir işlem yaptıramazsınız. Kimileri ilk önce formu doldurmak isteyecek kimileri de ilk önce anketi cevaplamayı tercih edecektir.

Kısacası internet üzerinde çalışacak bir uygulama hazırlayacaksak asenkron çalışmalıyız. Hem ziyaretçilerin web tarayıcıları donmayacaktır hem de aynı anda birden fazla işlem yapılarak zaman kaybı giderilecektir. İlerleyen günlerde Ajax-Tr sitesinde internet üzerinde çalışan uygulamalar hazırlayacağımız için biz de asenkron çalışmayı tercih edeceğiz.
Yöntemi seçtim ama nasıl kullanacağım?

30 saniyede AJAX yazısında isteklerin AJAX üzerinden nasıl gönderileceği açıklanmıştır. Hatırlamak gerekirse http.open(’get’, ‘kontrol.php’) satırıyla yeni bir istek açıyorduk. İşte bu satırın sonuna eklenen bir bilgi ile uygulamamızın asenkron mu yoksa senkron mu çalışacağını belirtebiliyoruz. Eğer true bilgisini eklersek uygulamamız asenkron, false bilgisini eklersek de senkron olarak çalışacaktır. İlerleyen günlerde yapacak olduğumuz uygulamalarda asenkron çalışmayı tercih edeceğimiz için şu satırı kullanacağız: http.open(’get’, ‘kontrol.php’, true)

Kaynak ajax-tr.com/asenkron-ve-senkron-meselesi/
Yorumunuzu Ekleyin

Internet Bağlantı Türleri

Her geçen gün daha da ilerleyen yazılım ve internet teknolojisi yüzünden, online içeriklere ulaşmak yavaş bağlantılar ile tam bir eziyet halini almaya başladı.

36,169 Okunma Henüz yorum yapılmamış 19/12/2012 08:15:19 11/01/2019 13:08:05

Domain (Alan Adı) Uzantıları

Domain (Alan adı), bir web sitesinin internet'teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir internet kullanıcısı web sitesine sadece IP (192.168.150.221 gibi) adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı dijitalders.com?dur.

23,950 Okunma Henüz yorum yapılmamış 03/10/2012 10:03:07 25/11/2019 10:38:00

Internet Nedir

Internet, temeli 1960'lara dayanan ve Amerika'da askeri amaçla kurulan ve daha sonra üniversitelerin, sonra da bütün dünyadan başka ağların katılmasıyla birleştirilen bir "ağların ağıdır". Bazı kullanıcılar maalesef Internet'le World Wide Web(WWW)'i sık sık birbirine karıştırmaktadır, ancak WWW Internet üzerinden erişebileceğiniz servislerin sadece bir tanesidir (WWW'yi bazı bıkkın kullanıcılar World Wide Wait olarak açarlar :). Internet üzerinden bir çok servis verilmektedir, bunlar arasından Web, Ftp, Telnet, E-mail ve Newsgroups en çok kullanılanlarıdır (ancak hepsi değildir). Bu servisler daha detaylı bir şekilde anlatılacaktır

23,006 Okunma Henüz yorum yapılmamış 26/06/2007 12:00:30

Web Siteleri ile Veri Tabanları Nasıl Çalışıyor?

Web?in en kullanışlı uygulamalarından birisi bir web sitesi ile bir veri tabanı arasında bağlantı kurma kabiliyeti olup, Esas itibariyle uleb sayfası, veri tabanı uygulamalarının ön-sonudur.Bu da arama kriterlerini seçmenizi ve ve sahibi bilgisayarınızın veri tabanında yerleşik bulunan karmaşık aramaları yürütmenizi bile mümkün kılar

22,631 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 12:07:07 25/02/2015 17:15:04

Web Sayfaları Nasıl Çalışır?

World Wide Web Internetin en hızlı gelişen, bir çok bakımdan en heyecan verici ve merak uyanldıran kısmıdır. “Internette surf yapmak” denince aslında yapılan iş World Wide Web’i kullanmaktır. Adınldan da anlaşılabileceği gibi World Wide Web küresel bağlantılı bir networktür. Web bir çok şey içerir fakat en etkileyici yölnü; tekst, grafik, ses, animasyon ve diğer multimedya özelliklerini taşıyan Web “sayfalarıdır”. Böylece her sayfa grafik ve tekst’in ylalnısıra videolar ve müzik içeren interaktif multimedya yayını haline gelir

22,360 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:53:01

URL?ler Nasıl Çalışır?

Word Wide Web'i oluşturan web sayfaları ve hostların kendilerine ait adresleri olmalıdır ki bilgisayarınız bu sayfaların yerine tespit edip size ulaştırabilsin.Host için olan adresi IP (Internet Protocol) adresi sayfa için olan adrese URL (Uniform Resource Locator) denir.Bir URL posta yada e-mail adresi gibi görev yapar.Posta ve e-mail adreslerini bir isim ve yer tarifi içerdiği gibi bir URL; (yada web adresi) host bilgisayarın nerede olduğunu web sitesinin host üzerindeki yerinin web sayfasının adını ve dökümanlarının dosya türünü, diğer bilgilerle birlikte belirtir

22,325 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 09:50:11 25/02/2015 17:25:07

Web Browserlar Nasıl Çalışır?

Internetin büyük bir kısmı gibi, World Wide Web de client/server modeli ile çalışır. Bilgisayarınızda Web cliet-web browser denir- çalıştırmanız gerekir. (örneğin Netscape Communicator ya da Microsoft Internet Explorer). Browser bir Web server ile bağlantı kurar ve bilgi, kaynak talebinde bulunur. Web server bilginin yerini bulur ve sonuçları Web browsera gönderir. O da sonuçları gösterir

21,161 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:48:19

Web Host Sunucuları Nasıl Çalışır?

Sayfaları hizmete açmak için web sitelerinin bir ev sahibine yani bir bilgisayara ve ev sahibi üzerinde çalışan bir server softwear'a ihtiyacı vardır. Ev sahibi (bilgiyasayar) iletişim protokollerini yürütür ve ınternet üzerinde bir web siytese yaratmak için gerekli olan sayfaları ve ilgili softwareyı muhafaza eder. Ev sahibi makine genel olarak unix, windows nt, macintosh operasyon sistemleri kullanılırki bunların içerisinde TCP/IP protokolleri monte edilmiş vaziyettedir

20,131 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:54:29

Hipertekst Nasıl Çalışır?

1960’ların sonların Ted Nelson adlı bir bilgisayar bilimcisi, Word Wide Web'in kurulmasına ve sayfalar arasındaki bağlantıların yapılabilmesine önayak olan, hipertekst’i dünyaya tanıştırdı

19,201 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:35:53

İşaretleme (MARKUP) Dilleri Nasıl Çalışır?

İşaretleme (markup) dilleri bir Web sayfasının yol tabelalarıdır. Bir müzisyenin belli bir parçayı nasıl çalması gerektiğini gösteren müzik notaları gibi, browser yazılımına bir web dökümanının nasıl sunulacağını bir dizi komutla gösteren, işaretleme dilidir. Bu komutlar (etiket (tag) veya işaret (markup) da denir). Web sayfasını yaratan kaynak dökümanın içine yerleştirilmiştir

19,014 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:44:42

İnterneti İcad Eden Tim Berners-Lee

İnternetten kopmak tutsaklık gibidir. Bir insanı internetten mahrum bırakmak onların haklarını tehlikeli bir biçimde aşmaktadır.

3,154 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/02/2019 10:38:15 05/02/2019 11:18:00

Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

İnternette gezinmek için, genellikle bir gezinme araç çubuğuna ve ziyaret ettiğiniz web sitelerini gördüğünüz bir tarama alanına sahip olan bir web tarayıcısı kullanmanız gerekir. Buna pencere modu denir, ancak web tarayıcısını kullanmanın tek yolu bu değildir. Ayrıca, web sitelerini tüm görüntüleme alanınız üzerinde işleyen tam ekran modu da vardır. Monitörün çok küçük olması ve çözünürlüğün çok yüksek olması ya da başka bir nedenle, ekranlarımızda hiçbir zaman yeterli ekran alanı olmadığı görülüyor. Bugün size Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Opera ve eski Internet Explorer'ı tam ekran modunda nasıl çalıştıracağınızı gösteriyoruz.

499 Okunma Henüz yorum yapılmamış 13/12/2020 20:03:58 13/12/2020 20:06:59

Yükleniyor...