Konular

URL?ler Nasıl Çalışır?

Word Wide Web'i oluşturan web sayfaları ve hostların kendilerine ait adresleri olmalıdır ki bilgisayarınız bu sayfaların yerine tespit edip size ulaştırabilsin.Host için olan adresi IP (Internet Protocol) adresi sayfa için olan adrese URL (Uniform Resource Locator) denir.Bir URL posta yada e-mail adresi gibi görev yapar.Posta ve e-mail adreslerini bir isim ve yer tarifi içerdiği gibi bir URL; (yada web adresi) host bilgisayarın nerede olduğunu web sitesinin host üzerindeki yerinin web sayfasının adını ve dökümanlarının dosya türünü, diğer bilgilerle birlikte belirtir

www.dijitalders.comTipik bir URL şöyledir:

http://www.probil.com.tr/indeks.html

 Eğer bu URL’deki komutları soldan sağa tercüme edersek şu anlam çıkar. probil isimli host bilgisayara git, www adlı bir directorye gir ve dosya adı index.html olan bir hipertekst dökümanını getir. URL yada adres, browsera hangi dökümanı bulmasını ve bunu Internet üzerinde herhangi bir yerinde olan uzak hostun hangi bölgesinde olacağını söyler.

    URL’nin ilk kısmı spesifik bir dökümana getirirken hangi transfer protokolünü kullanacağını belirtir. En çok talep HTTP kullanan hipertekst dökümanlarına olmaktadır.

    URL’nin ikinci kısmı dökümanın bulunduğu ve browserın kurmasının gerekli spesifik host bilgisayarını belirtir. Adresin bu kısmının alan adı (domain name) de denir. Domainler hakkında daha fazla bilgi için konu 4 ve 6 incelenebilir.

    URL‘nin üçüncü kısmı ise bir yada birden fazla web sitesinin bulunduğu directorynin adıdır. Bu kısım her zaman tek bölü işaretinden (/) sonra yazılır ve aslında web sitesine ev sahipliği eden sabit diskteki bir alt directorydir. Alt directoryler ayrıca bir kısımda gösterilebilir. Örneğin yukarıdaki adres aşağıdaki gibi yazılırsa

    http://www.zdpress.com/Internetworks/partone/chapters/chapter.html

    iki alt directory var demektir: part one ve chapters

    Yukarıdaki örnekte dosya adı chapte.html’dir. bu her zaman URL ‘nin son kısmıdır. Eğer dosya adı olmayan bir URL ile karşılaşılırsa index.html dosya adının talep edilen web sayfasını içerdiği var sayılır. Web serverın dosya ismi belirtilmediği durumlarda göndereceği doküman index.htmldir.

    Bu konudaki şekil bir web sayfasını talep etmek ve almak için gerekli olan işlemleri göstermektedir. Bir doküman için talep web browsing seansında ilk defa yapılıyorsa, ilk olarak host bilgisayarın yerini tespit edilmesi gerekir. Bundan sonra spesifik alt directory ve doküman elde edilebilir. 

    BIR WEB URL’SININ YAPISI

    URL’nin ilk kısmı belirtilen dökümana hangi tip transfer protokolü ile ulaşacağını belirtir. En yaygın talep HTTP protokolü kullanılan hipertekst dökümanlarına olmaktadır.

    URL’nin ikinci kısmı, dökümanın bulunduğu ve web browserın bağlantı kurması gereken host bilgisayarın adı yada adresidir. Adresin bu kısmına mıntıka (domain) denir. Domain isimleri ne tür bir organizasyon olduklarını gösteren bir ek ile biterler. Örneğin, .com ticari işleri (commercial business), .edu üniversite veya kolejleri (education), .gov devlet dairelerine (goverment), .mil askeri fasiliteleri (military), .org kar amacı gütmeyen organizasyonları belirtir. Bu ek ayrıca host bilgisayarın bulunduğu ülkeyi de belirtebilir. Örneğin, .ca Kanada, .au Australya demektir.

    URL’nin üçüncü kısmı spesifik bir web sayfasını barındıran host bilgisayardaki directorydir. Bir host bilgisayar birden fazla web sitesine ev sahipliği yapabilir. Adresin bu üçüncü kısmı esas olarak siteye ev sahipliği yapan kök (root) directorydir. Alt directoryler ayrıca bu kısımda belirtirler.

    URL’nin son kısmı talep edilen spesifik web sayfasının dosya adıdır. Eğer bir dosya adı belirtilmemişse browser önceden ayarlanmış bir sayfaya kabul eder, Buna da genelde index.html denir.

    WEB ELDE EDILMESINDE URL’NIN ROLÜ

    Yerel bilgisayarınızdaki web browser TCP/IP yazılımına dosya talep etmek için hazır olduğuna dair bir sinyal gönderir. TCP/IP, host TCP/IP yazılımıyla bir bağlantı kurar. Bağlantı kurulduktan sonra browser bir doküman için talebi, URL’sini TCP/IP tarafından kurulan iki-yollu bağlantıyla, servera ulaştırır.
    konu_29.jpg (6454 bytes)

    HTTP serverı, host bilgisayarda HTTP server yazılımının çalıştığı kısımdır. TCP/IP bağlantıyı bu şekilde kurar ve devam ettirir. Browser HTTP kullanarak host web server yazılımı üzerinden talep gönderebilir ve sayfa olabilir. Bu yazılım hostun müşteri browser ile TCP/IP üzerinden HTTPile haberleşmesini sağlar.

    Server iletilen URL yi alır ve 3 yoldan biriyle cevap verir. URL ‘de verilen directory yolunu izler. Server sabit diskteki dosyayı bulur ve açar; server 1 GCI scipt çalıştırır ya da bir hata algılar
    (örneğin “dosya bulunamadı”) ve clienta gönderilmek üzere bir hata mesajı oluşturur.

    Eğer doküman bulunduysa host bunun dosya türünü (genelde x-html yada x-text) kontrol eder ve bu bilgiyi sayfayla birlikte clienta gönderir. Client bu sayfayı aldığında ilk önce dosya türünü kontrol eder. Eğer dosyayı sunabiliyorsa bunu yapar. Eğer sunamıyorsa kullanıcıya bunu diskte kaydetmek yada yardımcı uygulamalar kullanarak açmak isteyip istemediğini sorar. X-html dosya tipi web sayfalara iletirken en çok kullanılan dosya tipitir.

    Bilgisayarınızdaki browser dosya tipini okur. Eğer bir HTML dökümanı ise browser dökümanı anlamlı parçalara bölerek içeriğini inceler. 2 genel bölümden biri tekstir ve browser tarafından kelimesi kelimesine aynı şekilde sunulur. Diğer kısımsa HTML işaretleme bilgileri, etiketlerdir ve ekranda görülmez. Bu etiketler sunum formatı bilgileri içerirler. Örneğin normal text türkçe , kalın harflerle başlık, renkleri hipertekst gibi. Sunuşlar monitörünüzde sergilenir.


Kaynak ekinoks.cu.edu.tr/internet/konu_29.htm

     

Yorumunuzu Ekleyin

Internet Bağlantı Türleri

Her geçen gün daha da ilerleyen yazılım ve internet teknolojisi yüzünden, online içeriklere ulaşmak yavaş bağlantılar ile tam bir eziyet halini almaya başladı.

36,150 Okunma Henüz yorum yapılmamış 19/12/2012 08:15:19 11/01/2019 13:08:05

Asenkron ve Senkron Meselesi

AJAX’i Anlamak yazısında AJAX’i tarif ederken açılımının Asenkron Javascript ve XML olduğunu söylemiştik. Buradaki Javascript’i ve XML’i mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur fakat Asenkron neyin nesi hiç merak ettiniz mi? Neden senkron değil de asenkron? Asenkron ve senkron arasındaki fark nedir? Birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları var mıdır? Yazımızda bu sorulara cevap arayacak, AJAX tanımı içerisinde neden Asenkron kullandığını belirlemeye çalışacağız

24,047 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/07/2007 23:59:29

Domain (Alan Adı) Uzantıları

Domain (Alan adı), bir web sitesinin internet'teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir internet kullanıcısı web sitesine sadece IP (192.168.150.221 gibi) adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı dijitalders.com?dur.

23,931 Okunma Henüz yorum yapılmamış 03/10/2012 10:03:07 25/11/2019 10:38:00

Internet Nedir

Internet, temeli 1960'lara dayanan ve Amerika'da askeri amaçla kurulan ve daha sonra üniversitelerin, sonra da bütün dünyadan başka ağların katılmasıyla birleştirilen bir "ağların ağıdır". Bazı kullanıcılar maalesef Internet'le World Wide Web(WWW)'i sık sık birbirine karıştırmaktadır, ancak WWW Internet üzerinden erişebileceğiniz servislerin sadece bir tanesidir (WWW'yi bazı bıkkın kullanıcılar World Wide Wait olarak açarlar :). Internet üzerinden bir çok servis verilmektedir, bunlar arasından Web, Ftp, Telnet, E-mail ve Newsgroups en çok kullanılanlarıdır (ancak hepsi değildir). Bu servisler daha detaylı bir şekilde anlatılacaktır

23,001 Okunma Henüz yorum yapılmamış 26/06/2007 12:00:30

Web Siteleri ile Veri Tabanları Nasıl Çalışıyor?

Web?in en kullanışlı uygulamalarından birisi bir web sitesi ile bir veri tabanı arasında bağlantı kurma kabiliyeti olup, Esas itibariyle uleb sayfası, veri tabanı uygulamalarının ön-sonudur.Bu da arama kriterlerini seçmenizi ve ve sahibi bilgisayarınızın veri tabanında yerleşik bulunan karmaşık aramaları yürütmenizi bile mümkün kılar

22,614 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 12:07:07 25/02/2015 17:15:04

Web Sayfaları Nasıl Çalışır?

World Wide Web Internetin en hızlı gelişen, bir çok bakımdan en heyecan verici ve merak uyanldıran kısmıdır. “Internette surf yapmak” denince aslında yapılan iş World Wide Web’i kullanmaktır. Adınldan da anlaşılabileceği gibi World Wide Web küresel bağlantılı bir networktür. Web bir çok şey içerir fakat en etkileyici yölnü; tekst, grafik, ses, animasyon ve diğer multimedya özelliklerini taşıyan Web “sayfalarıdır”. Böylece her sayfa grafik ve tekst’in ylalnısıra videolar ve müzik içeren interaktif multimedya yayını haline gelir

22,353 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:53:01

Web Browserlar Nasıl Çalışır?

Internetin büyük bir kısmı gibi, World Wide Web de client/server modeli ile çalışır. Bilgisayarınızda Web cliet-web browser denir- çalıştırmanız gerekir. (örneğin Netscape Communicator ya da Microsoft Internet Explorer). Browser bir Web server ile bağlantı kurar ve bilgi, kaynak talebinde bulunur. Web server bilginin yerini bulur ve sonuçları Web browsera gönderir. O da sonuçları gösterir

21,146 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:48:19

Web Host Sunucuları Nasıl Çalışır?

Sayfaları hizmete açmak için web sitelerinin bir ev sahibine yani bir bilgisayara ve ev sahibi üzerinde çalışan bir server softwear'a ihtiyacı vardır. Ev sahibi (bilgiyasayar) iletişim protokollerini yürütür ve ınternet üzerinde bir web siytese yaratmak için gerekli olan sayfaları ve ilgili softwareyı muhafaza eder. Ev sahibi makine genel olarak unix, windows nt, macintosh operasyon sistemleri kullanılırki bunların içerisinde TCP/IP protokolleri monte edilmiş vaziyettedir

20,121 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:54:29

Hipertekst Nasıl Çalışır?

1960’ların sonların Ted Nelson adlı bir bilgisayar bilimcisi, Word Wide Web'in kurulmasına ve sayfalar arasındaki bağlantıların yapılabilmesine önayak olan, hipertekst’i dünyaya tanıştırdı

19,194 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:35:53

İşaretleme (MARKUP) Dilleri Nasıl Çalışır?

İşaretleme (markup) dilleri bir Web sayfasının yol tabelalarıdır. Bir müzisyenin belli bir parçayı nasıl çalması gerektiğini gösteren müzik notaları gibi, browser yazılımına bir web dökümanının nasıl sunulacağını bir dizi komutla gösteren, işaretleme dilidir. Bu komutlar (etiket (tag) veya işaret (markup) da denir). Web sayfasını yaratan kaynak dökümanın içine yerleştirilmiştir

19,006 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:44:42

İnterneti İcad Eden Tim Berners-Lee

İnternetten kopmak tutsaklık gibidir. Bir insanı internetten mahrum bırakmak onların haklarını tehlikeli bir biçimde aşmaktadır.

3,148 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/02/2019 10:38:15 05/02/2019 11:18:00

Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

İnternette gezinmek için, genellikle bir gezinme araç çubuğuna ve ziyaret ettiğiniz web sitelerini gördüğünüz bir tarama alanına sahip olan bir web tarayıcısı kullanmanız gerekir. Buna pencere modu denir, ancak web tarayıcısını kullanmanın tek yolu bu değildir. Ayrıca, web sitelerini tüm görüntüleme alanınız üzerinde işleyen tam ekran modu da vardır. Monitörün çok küçük olması ve çözünürlüğün çok yüksek olması ya da başka bir nedenle, ekranlarımızda hiçbir zaman yeterli ekran alanı olmadığı görülüyor. Bugün size Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Opera ve eski Internet Explorer'ı tam ekran modunda nasıl çalıştıracağınızı gösteriyoruz.

487 Okunma Henüz yorum yapılmamış 13/12/2020 20:03:58 13/12/2020 20:06:59

Yükleniyor...