Konular

Web Browserlar Nasıl Çalışır?

Internetin büyük bir kısmı gibi, World Wide Web de client/server modeli ile çalışır. Bilgisayarınızda Web cliet-web browser denir- çalıştırmanız gerekir. (örneğin Netscape Communicator ya da Microsoft Internet Explorer). Browser bir Web server ile bağlantı kurar ve bilgi, kaynak talebinde bulunur. Web server bilginin yerini bulur ve sonuçları Web browsera gönderir. O da sonuçları gösterir

www.dijitalders.com    Web browserları serverlarla bağlantı kurduğunda HTML (Hypertext Markup Language) ile yazılmış sayfaları görmek ister. Bu sayfaları tercüme edip bilgisayarınızda size sunarlar. Ayrıca Java ve ActiveX gibi programları, animasyonları ve benzeri malzemeleri gösterebilirler. Ayrıca JavaScript gibi yazı programları da buna dahildir.

    Bazen ana sayfalar Web browserın gösterip, oynatamayacağı dosyalara linkler içerir. Böyle durumlarda bir plug-in ya da yardımcı uygulamaya gerek vardır. Web browserınızı, oynatamayacağı veya gösteremeyeceği bir ses ya da animasyon dosyasıyla karşılaştığında, yardımcı ya da plug-in uygulamasından yararlanmasını sağlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

    Yıllar geçtikçe, Web browserlar gittikçe daha sofistike olmuştur. Browserlar video konferanstan   yaratıp yayınlamanızı sağlamaya kadar bir çok şeyi yapabilen tam techizatlı yazılımlar haline gelmişlerdir. Ayrıca sizin evinizdeki bilgisayarınızla Internet arasındaki çizgiyi ortadan kaldırmaktadırlar yani bilgisayarınızı ve Interneti tek bir bilgisayar sistemi gibi çalışmasını sağlarlar.

    Interneti bilgisayarların içine daha doğrudan getirmek adına, Microsoft Web browserları ve Interneti işletim sisteminin içine entegre etmiştir. Örneğin Internet Explorer 4.0 ve üstü, ve Windows 98 ile, Windows masaüstü (desktop) HTML tabanlı olabilir. Bu Web linklerinin doğrudan desktop üzerine yerleştirilmesini sağlar ve hatta, kelime işlemciler gibi bazı uygulamaların bile şimdi Web yetenekleri bulunmaktadır. (örneğin Web browser veya ana sayfa hazırlama gibi). Daha da dikkat çekici olarak, Microsoft'un Active Desktop olarak adlandırdığı teknoloji kullanılarak Internet tabanlı masaüstü gereçleri masaüstünde bulunabilir. Bu gereçler, örneğin, borsa sayaçları gibi, canlı Web içeriklerini aynen masaüstüne getiren gereçler olabilir. Bu işi yapmak için de Web browserını çalıştırmaya gerek yoktur, herşey Windows masaüstüne direkt olarak, hiçbirşey yapılmasına gerek olmadan, ulaşır.

    Microsoft ve Netscape şirketlerinin her ikisi de browserlarını değişik yazılımlarla donatmışlardır. Netscape bu donanımların adını Netscape Communicator koymuştur. Communicator habergruplarını okumak, e-mail okumak göndermek, video konferans yapmak, wheteboard uygulamalarında toplu çalışmalara imkan vermek gibi birçok işi yapan modüllere sahiptir. Bu özellikler toplu bilgisayarcılık devrinde yol göstericiler olacaktır. Internet sadece bilgi alışverişi için kullanılmayacak iş hayatında büyük değişiklikler yapıp, daha etkili ileşitim kurmamızı sağlayacaktır.

    BIR WEB BROWSER NASIL ÇALIŞIR?

    Web browserları kullanıcı (client) yazılımıdır ve webteki ana sayfaları göstermek için bilgisayarınızda çalışır. PC, Macintosh ve UNIX bilgisayarları için olan çeşitleri vardır.
    konu_26.jpg (14621 bytes)

    Bir Web browser, Web üzerindeki ana sayfaları oluşturmak için kullanılan HTML (Hypertext Markup Language) dilini tercüme ederek bilgisayarlarınızda bilgileri sergiler. Ana sayfalar genelde grafikler, sesler, multimedya dosyaları, diğer sayfalara linkler, indirilebilen dosyalar ve diğer Internet kaynaklarını sergiler.

    HTMLL dosyalarındaki kodlamalar, browsera ana sayfadaki metinleri, grafikleri, linkleri ve diğer multimedya dosyalarının sunumlarını nasıl yapacağını belirtir. Aslında browserınızın ana sayfayı sunmak için yüklediği HTML dosyasının içinde grafik, ses multimedya dosyaları ve diğer Internet kaynakları yoktur. Bunların yerine bu dosya, gerekli grafiklere ve dosyalara olan HTML referansları içirir. Browserınızın bu referansları kullanarak bu dosyaları serverdan bulup, ana sayfa üzerinde sergiler.

    Web browser ayrıca HTML etiketlerini (tags) diğer Web sitelerine yada diğer Web kaynaklarına (örneğin: grafikler, multimedya dosyaları, haber grupları, indirilebilecek dosyalar) olan linkler olarak da tercüme eder. Linke bağlı olarak değişik davranışlar gösterir. Örneğin eğer HTML kodu başka bir anasayfaya link yapıyorsa, browser altı çizilmiş linke tıklandığı zaman, o sayfanın URL’sini HTMLL dosyasından alır. Eğer HTML kodu bir dosyanın indirilmesini belirtiyorsa, browser bu dosyayı bilgiyarınıza indirir.

    NOT : Internet üzerinde Web browserınızın sergileyemeyeceği dosyalar vardır. Özellikle bu durum ses, video, animasyon gibi çoğu multimedya dosyalarına mahsustur. Buna rağment Web sayfalarında bu tür dosyalara referanslar vardır. Bu dosyaları görmek veya çalıştırmak için “yardımcı uygulamalar” (helper applications) ve plug-inler gereklidir. Web browserınızı, böyle dosyalar ile karşı karşıya gelindiğinde bu yardımcı uygulamaları ve plug-inleri otomatik olarak devreye sokacak şekilde, ayarlamanız gerekir. Yardımcı uygulamalar ve plug-inler sanal gerçeklik sayfalarını sunmakta, Internette sohbet etmekte ve diğer Internet vazifelerini yerine getirmekte kullanılabilir.

    NOT : Etiketin kodlarının çözülmesi oldukça kolaydır. Her HTMLL etiketi ya da komutu, bir büyüktür ve bir de küçüktür işareti ile çevrilidir. (örneğin : <P>). Etiketler genelde ikişerli olarak ortaya çıkarlar : Başlangıç etiketi ve bitiş etiketindeki tire işareti dışında birbiririn aynısıdır. Bu durumda bir paragraf metin genelde şöyle etiketlerle çevrilmiştir : <P> Paragraf metni </P>. Ayrıca etiketin küçük ya da büyük harfle yazılması birşey farkettirmez. <P> ile <p> aynıdır.

Kaynak : ekinoks.cu.edu.tr/internet/konu_26.htm
Yorumunuzu Ekleyin

Internet Bağlantı Türleri

Her geçen gün daha da ilerleyen yazılım ve internet teknolojisi yüzünden, online içeriklere ulaşmak yavaş bağlantılar ile tam bir eziyet halini almaya başladı.

36,398 Okunma Henüz yorum yapılmamış 19/12/2012 08:15:19 11/01/2019 13:08:05

Domain (Alan Adı) Uzantıları

Domain (Alan adı), bir web sitesinin internet'teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir internet kullanıcısı web sitesine sadece IP (192.168.150.221 gibi) adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı dijitalders.com?dur.

24,378 Okunma Henüz yorum yapılmamış 03/10/2012 10:03:07 25/11/2019 10:38:00

Asenkron ve Senkron Meselesi

AJAX’i Anlamak yazısında AJAX’i tarif ederken açılımının Asenkron Javascript ve XML olduğunu söylemiştik. Buradaki Javascript’i ve XML’i mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur fakat Asenkron neyin nesi hiç merak ettiniz mi? Neden senkron değil de asenkron? Asenkron ve senkron arasındaki fark nedir? Birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları var mıdır? Yazımızda bu sorulara cevap arayacak, AJAX tanımı içerisinde neden Asenkron kullandığını belirlemeye çalışacağız

24,255 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/07/2007 23:59:29

Internet Nedir

Internet, temeli 1960'lara dayanan ve Amerika'da askeri amaçla kurulan ve daha sonra üniversitelerin, sonra da bütün dünyadan başka ağların katılmasıyla birleştirilen bir "ağların ağıdır". Bazı kullanıcılar maalesef Internet'le World Wide Web(WWW)'i sık sık birbirine karıştırmaktadır, ancak WWW Internet üzerinden erişebileceğiniz servislerin sadece bir tanesidir (WWW'yi bazı bıkkın kullanıcılar World Wide Wait olarak açarlar :). Internet üzerinden bir çok servis verilmektedir, bunlar arasından Web, Ftp, Telnet, E-mail ve Newsgroups en çok kullanılanlarıdır (ancak hepsi değildir). Bu servisler daha detaylı bir şekilde anlatılacaktır

23,149 Okunma Henüz yorum yapılmamış 26/06/2007 12:00:30

Web Siteleri ile Veri Tabanları Nasıl Çalışıyor?

Web?in en kullanışlı uygulamalarından birisi bir web sitesi ile bir veri tabanı arasında bağlantı kurma kabiliyeti olup, Esas itibariyle uleb sayfası, veri tabanı uygulamalarının ön-sonudur.Bu da arama kriterlerini seçmenizi ve ve sahibi bilgisayarınızın veri tabanında yerleşik bulunan karmaşık aramaları yürütmenizi bile mümkün kılar

22,798 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 12:07:07 25/02/2015 17:15:04

Web Sayfaları Nasıl Çalışır?

World Wide Web Internetin en hızlı gelişen, bir çok bakımdan en heyecan verici ve merak uyanldıran kısmıdır. “Internette surf yapmak” denince aslında yapılan iş World Wide Web’i kullanmaktır. Adınldan da anlaşılabileceği gibi World Wide Web küresel bağlantılı bir networktür. Web bir çok şey içerir fakat en etkileyici yölnü; tekst, grafik, ses, animasyon ve diğer multimedya özelliklerini taşıyan Web “sayfalarıdır”. Böylece her sayfa grafik ve tekst’in ylalnısıra videolar ve müzik içeren interaktif multimedya yayını haline gelir

22,504 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:53:01

URL?ler Nasıl Çalışır?

Word Wide Web'i oluşturan web sayfaları ve hostların kendilerine ait adresleri olmalıdır ki bilgisayarınız bu sayfaların yerine tespit edip size ulaştırabilsin.Host için olan adresi IP (Internet Protocol) adresi sayfa için olan adrese URL (Uniform Resource Locator) denir.Bir URL posta yada e-mail adresi gibi görev yapar.Posta ve e-mail adreslerini bir isim ve yer tarifi içerdiği gibi bir URL; (yada web adresi) host bilgisayarın nerede olduğunu web sitesinin host üzerindeki yerinin web sayfasının adını ve dökümanlarının dosya türünü, diğer bilgilerle birlikte belirtir

22,502 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 09:50:11 25/02/2015 17:25:07

Web Host Sunucuları Nasıl Çalışır?

Sayfaları hizmete açmak için web sitelerinin bir ev sahibine yani bir bilgisayara ve ev sahibi üzerinde çalışan bir server softwear'a ihtiyacı vardır. Ev sahibi (bilgiyasayar) iletişim protokollerini yürütür ve ınternet üzerinde bir web siytese yaratmak için gerekli olan sayfaları ve ilgili softwareyı muhafaza eder. Ev sahibi makine genel olarak unix, windows nt, macintosh operasyon sistemleri kullanılırki bunların içerisinde TCP/IP protokolleri monte edilmiş vaziyettedir

20,258 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:54:29

Hipertekst Nasıl Çalışır?

1960’ların sonların Ted Nelson adlı bir bilgisayar bilimcisi, Word Wide Web'in kurulmasına ve sayfalar arasındaki bağlantıların yapılabilmesine önayak olan, hipertekst’i dünyaya tanıştırdı

19,342 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:35:53

İşaretleme (MARKUP) Dilleri Nasıl Çalışır?

İşaretleme (markup) dilleri bir Web sayfasının yol tabelalarıdır. Bir müzisyenin belli bir parçayı nasıl çalması gerektiğini gösteren müzik notaları gibi, browser yazılımına bir web dökümanının nasıl sunulacağını bir dizi komutla gösteren, işaretleme dilidir. Bu komutlar (etiket (tag) veya işaret (markup) da denir). Web sayfasını yaratan kaynak dökümanın içine yerleştirilmiştir

19,177 Okunma Henüz yorum yapılmamış 29/06/2007 11:44:42

İnterneti İcad Eden Tim Berners-Lee

İnternetten kopmak tutsaklık gibidir. Bir insanı internetten mahrum bırakmak onların haklarını tehlikeli bir biçimde aşmaktadır.

3,275 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/02/2019 10:38:15 05/02/2019 11:18:00

Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge ve Opera Nasıl Tam Ekran Yapılır?

İnternette gezinmek için, genellikle bir gezinme araç çubuğuna ve ziyaret ettiğiniz web sitelerini gördüğünüz bir tarama alanına sahip olan bir web tarayıcısı kullanmanız gerekir. Buna pencere modu denir, ancak web tarayıcısını kullanmanın tek yolu bu değildir. Ayrıca, web sitelerini tüm görüntüleme alanınız üzerinde işleyen tam ekran modu da vardır. Monitörün çok küçük olması ve çözünürlüğün çok yüksek olması ya da başka bir nedenle, ekranlarımızda hiçbir zaman yeterli ekran alanı olmadığı görülüyor. Bugün size Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Opera ve eski Internet Explorer'ı tam ekran modunda nasıl çalıştıracağınızı gösteriyoruz.

660 Okunma Henüz yorum yapılmamış 13/12/2020 20:03:58 13/12/2020 20:06:59

Firefox ile Sessiz / Arka Planda Yazdırma

Tarayıcıdan yazıcıya yazı yolladığınızda Yazıcı İletişim kutusu görünecektir, işte bu kutu görünmeden direkt yazıcıya yazdırmak için şunları yapmalısınız.

216 Okunma Henüz yorum yapılmamış 07/03/2021 23:07:11

Yükleniyor...