Damlalık aracı (eyedropper tool) ,renk örnekleyici aracı (color sampler tool), ölçü aracı (ruler tool)

Damlalık aracı (eyedropper tool) ,renk örnekleyici aracı (color sampler tool), ölçü aracı (ruler tool)

DamLaLık aracı (Eyedropper TooL) : Önalan ve artalan renk ayarlamalarında ve belirlediğiniz iki nokta arasındaki uzaklığı ölçmek için kullanılır. Kıs YoL (I)

Üç seçenek sunar :

Eyedropper Tool

1- Damlalık aracı (Eyedropper TooL) :Resim üzerinde beğendiğiniz bir rengi önalan rengi olarak seçmenize olanak sağlıyor.

Özelliği seçtikten sonra resim üzerinde beğendiğiniz bir renk pikseline mouse’un sol tuşu ile tıklayın. Önalan rengi seçilmiş olacaktır.


2- Renk örnekleyici aracı (Color SampLer TooL): Resim üzerinde seçmiş olduğunuz rengin tüm RGB oranlarını veya CMYK oranlarını verir. Bu özellik aynı anda dört farklı rengi incelemenizi mümkün kılıyor.

Özelliği seçtikten sonra, “ Pencere / Bilgileri Göster ” menüsünü açın. Mouse’un sol tuşu ile bir renk noktasına tıklayın. Eğer resminiz RGB modunda ise seçtiğiniz rengin, Red oranı, Green oranı ve Blue oranı verilecektir. Özelliği resminizin üzerinden kaldırmak için resmin dışına taşımanız yeterli.


Eyedropper Tool

3- Ölçü aracı (Ruler TooL) : Resim üzerinde belirlediğiniz iki nokta arasındaki uzaklığı ölçmenizi sağlar.

Mouse’un sol tuşunu basılı tutarak çekin ve bırakın. Araç kutusunun hemen üstündeki seçenekler menüsü size gerekli oranlamaları verecektir.


Eyedropper Tool

Kaynak Celal Zengin 49 12/Bt
Yorumunuzu Ekleyin
Damlalık aracı (eyedropper tool) ,renk örnekleyici aracı (color sampler tool), ölçü aracı (ruler tool) Yorumları +1 Yorum
 • Nadir Çam
  1
  Nadir Çam
  Damlalık aracı pasif çıkıyor ve çalışmıyor

  Adobe Photoshop Sürüm: 2017.0.0 20161012.r.53 2016/10/12:23:00:00 CL 1094006x64
  27 Kasım 2017 23:06:26, Pazartesi


Yükleniyor...
Yükleniyor...