Include mı, Require mı?

İnclude yerine require kullanırsa, ve o dosya yoksa veya çağrılamıyorsa php fatal error verir. Ama include kullanırsa o dosyayı çağırmadan işleme devam eder
        PHP4.0 ile, include komutu gibi işleyen ancak ondan farklı olarak kendisini çağıran programa değer veremeyen require komutu da kullanılabilir hale geldi. İçinde bir hesaplama bulunmayan veya kendisini çağıran dosyaya bir return komutu ile bir değer dönmesini sağlaması beklenmeyen dosyaları require komutu ile de ana programımıza dahil edebiliriz.

 The documentation below also applies to require(). The two constructs are identical in every way except how they handle failure. They both produce a Warning, but require()  results in a Fatal Error. In other words, use require() if you want a missing file to halt processing of the page. include() does not behave this way, the script will continue regardless. Be sure to have an appropriate include_path setting as well. Be warned that parse error in included file doesn't cause processing halting in PHP versions prior to PHP 4.3.5. Since this version, it does.

Files for including are first looked for in each include_path entry relative to the current working directory, and then in the directory of current script. E.g. if your include_path is libraries, current working directory is /www/, you included include/a.php and there is include "b.php" in that file, b.php is first looked in /www/libraries/ and then in /www/include/. If filename begins with ./ or ../, it is looked only in the current working directory.

When a file is included, the code it contains inherits the variable scope of the line on which the include occurs. Any variables available at that line in the calling file will be available within the called file, from that point forward. However, all functions and classes defined in the included file have the global scope.

İnclude yerine require kullanırsan, ve o dosya yoksa veya çağrılamıyosa php fatal error verir.ama include kullanırsan o dosyayı çağırmadan işleme devam eder.

        include, dosyayı, çağırıldığı dosyaya ekleyerek işler ama require dosyayı, çağrıldığı dosyaya eklemeden harici dosyanın üzerinde işler  çünkü arada bir fark yok sonucta dosyalar çağırılıyor. Require ile çağırsakta o dosyayı tamamen kullanabiliyruz çağırıldığı dosyada.

        include ve require _once versiyonları var ki suna yarıyor: mesela x.inc.php yi bir kere include ettik, fakat yazdığınız kodun yapısına gore tekrar dan include edilebilir, bunu bir kere include ettiniz zaten.boyle durumlarda include_once() veya require_once() kullanarak, eğer dosya zaten çağırılmıssa tekrar cagırılmamasını saglabilinir.

 • include
  Bu satırın olduğu her yerde , ilgili dosyadaki kod çalıştırılır.
  Eğer dosya yok ise warning üretilir.

  Include mı, Require mı?
 • include_once
  Bu ifadenin rastandığı ilk yerde , ilgili dosyadaki kod çalıştırılır , aynı dosya ile ilgili daha sonraki include işlemleri yoksayılır.
  Eğer dosya yok ise warning üretilir.

 • require
  Bu satırın olduğu her yerde , ilgili dosyadaki kod çalıştırılır.
  Eğer dosya yok ise , fatal error üretilir ve kod işleyişi durur.

  Include mı, Require mı?
 • require_once
  Bu ifadenin rastandığı ilk yerde , ilgili dosyadaki kod çalıştırılır , aynı dosya ile ilgili daha sonraki require işlemleri yoksayılır.
  Eğer dosya yok ise , fatal error üretilir ve kod işleyişi durur

Kaynak www.thecoders.net/ , tr.php.net/include/, Soner YILDIRIM, Özgür ÇOBAN
Include mı, Require mı?
Include mı, Require mı?


Yorumunuzu Ekleyin


Yükleniyor...
Yükleniyor...