Konular

EBooklar

Netbeans 9.0 yada Apache NetBeans (Incubating)

Oracle'ın Javayı satın alması sonrası Netbeans projesi 8.2 versiyonuyla birlikte son buldu. Artık Netbeans projesi Apache vakfı üzerinden devam edecek.

Netbeans 9.0 yada Apache NetBeans (Incubating)

Apache NetBeans (Incubating) yada Netbeans 9.0 u kurmak için henüz bir installer yayınlanmadı. Şu anda tıkla ve çalıştır ile kullanılabilir durumda.

Artık yeni sitesi şu şekilde.

Netbeans 9.0

Downloads kısmında gerekli dosyaları bulacaksınız.

Netbeans 9.0

Binaries kısmındaki zip dosyayı indirin ve içerisindeki bin klasörü içerisindeki dosyayı çalıştırın hepsi bu kadar.

Şu adreste bir youtube videosu ile kurulum şeklide anlatılmış.

Çalıştırdıktan sonra bir süprizle karşılaşıcaksınız oda sadece java proje desteğinin yer alması. Aslında bu sadece projenin  Apache vakfına devredilmesinden dolayı oluşan bir problem fakat çözümü var.

Netbeans 9.0 yada Apache NetBeans (Incubating)

Çok Kullanılan NetBeans Eklentilerine Ne Oldu?

Apache NetBeans'i (Incubating) 9.0'ı başlatıyorsunuz ve ... Yeni Proje sihirbazına gittiğinizde veya projelerinizi açmaya çalıştığınızda, JavaScript, PHP, Groovy, kurumsal Java için destek olmadığını görüyorsunuz. (Java EE veya şu anda, Jakarta EE olarak bilinir) ve C / C ++ projeleri.

Netbeans 9.0 yada Apache NetBeans (Incubating)

Bunun nedeni nedir ve ne yapılabilir?

Apache NetBeans (Incubating) 9.0 özellikle sadece Java SE üzerinde odaklanıldı. Çünkü NetBeans son derece büyük olduğu için (Apache'deki en büyük proje, her şey bağışlandıktan sonra, 20 yıldan beri var olduğu ve çok geniş bir teknoloji yelpazesi için destek sağladığı için). Apache'ye bağışlanabilmeleri için çok fazla dosyanın hepsinin denetlenmesi gerektiğinden, NetBeans'i parçalara ayırma kararı verildi, yani her şey aynı anda değil, çünkü bu çok uzun sürecekti.

NetBeans'in modüler olması nedeniyle, artan bir destek yapmak geliştiriciler için zor değildi. İlk destek, özellikle temel çekirdeğe, yani NetBeans Platformuna (örneğin, modül sistemi, pencere sistemi, menubar, vb.) Odaklandı ve ilk desteğin sonucunun sadece NetBeans için değil genel kullanıcılar için kullanılabilir olmasını sağladı. Platform geliştiricileri, çeşitli Java SE özellikleri de dahil etti, örneğin Java proje şablonları, Java editörü ve Jigsaw, JLink ve JShell desteği gibi yeni Java özellikleri.

Yukarıdaki Apache NetBeans (Incubating) 9.0 böylece oluştu. Bu arada, ikinci destek tamamlandı, yani Oracle, JavaScript, PHP, Groovy ve kurumsal Java için destek sağlayan özellikler için tüm modülleri denetledi ve desteklenmeye başlandı. (örneğin, Java EE veya şu anda bilindiği gibi Jakarta EE ). Bu özellikler Apache NetBeans Git repo'daki ayrı bir daldadır. Apache NetBeans (Incubating) 9.0'ın piyasaya sürülmesinden sonra entegre olacaklar, yani Apache'ye lisanslanacaklar. Bundan sonra, denetlenen bir sonraki modül seti C / C ++ ile ilgilidir.

Netbeans 9.0 yada Apache NetBeans (Incubating)

Yani, bu Apache NetBeans (Incubating) 9.0'a entegre olmayan tüm özelliklerin kullanılamayacağı anlamına mı geliyor? Hayır, öyle değil. Araçlar | Apache NetBeans (Incubating) 9.0'daki eklentiler ve Ayarlar sekmesinde, NetBeans IDE 8.2 güncelleme merkezinine şu adresi kaydedin:

http://updates.netbeans.org/netbeans/updates/8.2/uc/final/distribution/catalog.xml.gz

Netbeans 9.0 yada Apache NetBeans (Incubating)

Ardından, Kullanılabilir Eklentiler sekmesine gidin ve NetBeans IDE 8.2.'nin tüm eklentilerini göreceksiniz ve C / C ++, JavaScript gibi daha üst düzey özellikler için modül kümeleri verecek "Kit" kelimesini aratın. , Groovy, PHP ve kurumsal Java (yani, Java EE veya şu anda, Jakarta EE olarak bilinir).

Bu özelliklerin hiçbirinin Apache NetBeans (Incubating edici) 9.0 ile test edilmediğine dikkat edin, ancak çoğu durumda çalışmalıdır. Değilse, panik yapmayın. Netbeans.apache.org adresinde açıklandığı gibi Apache NetBeans e-posta listelerine üye olun ve karşılaştığınız bazı sorunları vurgulayacağınız yeni bir konu başlatabilirsiniz. Apache NetBeans Issuezilla'da yeni bir sorun başlığı açabilirsiniz.

Bütün bunlar nerede belgelenir, hangi düzende neyin destekleneceğini kim bilir, vb. gibi bir bilgiye ihtiyaç duyarsanız aşağıdaki linke göz atablirsiniz

https://cwiki.apache.org/confluence/display/NETBEANS/Apache+Transition

Netbeans 9.0 yada Apache NetBeans (Incubating)

Kaynak

 

 

 

Yorumunuzu Ekleyin

 • Kurallı İfadeler (regex Engine)
 • Kurallı İfadeler (regex Engine) ~ 37,491

  Bir regex'in gerçekte nasıl çalıştığını bilmek daha efektif çalışan regex ifadeleri oluşturmamızı ve regex'leri daha isabetli oluşturmamızı sağlar. Bu yazımızda oluşturduğunuz regex ifadelerinin neden beklediğiniz sonuçları vermediğini ve umduğunuz eşleşmeleri yerine getirmediğini öğreneceksiniz. Bu da bizim tabir yerindeyse daha az kafa patlatmamızı ve daha az zaman harcamamızı sağlayacaktır. • PHP ile PDF dosya oluşturmak
 • PHP ile PDF dosya oluşturmak ~ 29,992

  Php ile yeni bir pdf dosyası oluşturmak : Öncelikle php ile pdf işlemleri yapmak için bir pdf kütüphanesine ihtiyacınız olacak • PHP nedir?
 • PHP nedir? ~ 28,900

  HTML kodlarının arasına yerleştirilmiş php kodlarından ayrıştırıp işleyerek sonuçta saf HTML formatında bir çıktı üretmek ve Web sunucusuna iletmektir.


 • $_FILES
 • $_FILES ~ 27,988

  Örnek kod ve açıklamalar • Oop - Nesne Yönelimli Programlama
 • Oop - Nesne Yönelimli Programlama ~ 23,454

  Artık ister istemez her programcının bulaştığı bu teknik hakkında sayısız makale yazılmıştır bu güne kadar. Bu makale de onlardan biri


 • Xampp Kurulumu ~ 22,627

  Xampp apache, mysql, php ve phpmyadmin için kolay ve basit kurulum sağlayan bir uygulamadır.
 • Php ile Oturum Yönetimi (SESSION)
 • Php ile Oturum Yönetimi (SESSION) ~ 22,343

  Türkçesi oturum anlamına gelen session bilgilerin saklanması için kullanılan mantıksal bir nesnedir.Session oturum yönetimini kullanarak şifreli sayfalar oluşturarak ve bu sayfaları belirlediğiniz kullanıcıların görmesini sağlayabilirsiniz.


 • $_SERVER
 • $_SERVER ~ 21,938

  $_SERVER host bilgileri, header bilgileri, yollar ve script yolları gibi bilgileri içeren bir dizidir. Bu dizideki değerler web server tarafından üretilir. Tüm server yazılımlarının, tüm değerleri atayacağına dair bir kesinlik yoktur. Yazılım bazılarını atamayabilir, veyahut burada anlatılacak değerlerin haricinde değerler ekleyebilir


 • Verileri doğrulamak için PHP ile filtreleme işlemleri
 • Verileri doğrulamak için PHP ile filtreleme işlemleri ~ 21,730

  Ziyaretçilerden gelen verilerin istediğimiz formata uygunluğunu kontrol etmeliyiz ki, güvenlik açığı yaratmayalım. E-postaları, web adreslerini, bilgi girişlerini ve dahasını Her birine uygun farklı fonksiyonlar yazıldı bu vakte kadar. Ancak PHP 5.2.0 ve üstü sürümlerde bu fonksiyonlara gereksinim azaldı. Çünkü PHP filtreleme fonksiyonları standart oldu.


 • Php İle Excel Dosyası Oluşturmak
 • Php İle Excel Dosyası Oluşturmak ~ 21,399

  Genelde, herhangi bir biçimlendirme söz konusu olmadığında, veritabanındaki bir bilgiyi ya da başka bir tabloyu excel ortamına aktarmak için csv yöntemini kullanırım. Bu yöntem herkesin bildiği gibi, her sütunu tab ya da noktalı virgül gibi bir karakterle ve her satırı da enter karakteri ile bölmekten ibaret. Ama biçimlendirme söz konusu olduğunda, mesela sütunlara bir genişlik vermek, yazıları bold yapmak, bazı hücreleri sayı ya da para tipine çevirmek gibi biçimlendirmelerde bu yöntem işe yaramamakta.


 • En iyi 25 php template motoru
 • En iyi 25 php template motoru ~ 20,899

  Php tabanlı web siteleri dizayn ederken, php kodlarını html kodlar arasına gömeriz. Fakat gün gelir bu kodları düzenlemek istediğimizde çok büyük bir çaba gerektirir. Bu tarz durumlarla başa çıkabilmek için ve daha kararlı bir sistem kodlamak için tema sistemleri geliştirebilirsiniz. Tema sistemi ya da motorlarının asıl amacı, php kodları ile html kodlarını birbirinden ayırmaktır. Böylece hangi kod üzerinde değişiklik yapmanız gerekiyorsa, kendisine ait dosyalarını açarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz • Php Mysql to XML
 • Php Mysql to XML ~ 20,631

  Bu yapıyı geliştirerek mysql veritabanınızdaki datalarınızı xml standartlarına dönüştürebilirsiniz.


 • Dizi Tanımlamaları
 • Dizi Tanımlamaları ~ 20,561

  PHP’de array tanımlayıcısını kullanarak içerisinde elemanları yerleştirmek yoluyla ya da index numarasını köşeli parantezler içerisinde belirterek atama yaparak dizi oluşturmak mümkündür • $_REQUEST
 • $_REQUEST ~ 18,252

  $_GET, $_POST, ve $_COOKIE değişkenlerini içeriğinden meydana gelen çağrışımlı bir dizidir. Bu değişken bir superglobal olduğu için tüm alanlarda (scope) geçerlidir ve bundan dolayıdır ki global $_REQUEST ; şeklinde bir tanımlamaya ihtiyaç duymaz. Eğer register_globals değişkeni php. İni de ayarlanmışsa bu değişken her yerde (Global Scope) kullanılabilir