Photoshop CS3 Smart Object nedir? nasıl kullanılır?

Adobe Photoshop CS3 lansmanı yapılalı kısa bir süre geçmesine rağmen yazılımla ilgili özellikle yabancı kaynaklarda çok sayıda makale hazırlanmış durumda. Ben de bu yazımda Photoshop CS3 ile beraber gelen yeniliklerden biri olan Smart Object konseptini anlatacağım.

Photoshop CS2 kullanıcılarını sıkıntıda bırakan noktalardan biri, görseller üzerine yapılan efektlerin görsellere yapışıyor olmasıydı. İçerisinde bir görsel yer alan layer (katman) için bir efekt düzenlendiğinde söz konusu görselin orijinal hali yok oluyor yerine efektli hali geliyordu. Bu durumu engellemek için çoğu zaman görselin yer aldığı katmanın bir kopyasını kenarda muhafaza ediyorduk. İşte tam bu sorunu çözmek için CS3 içerisinde Smart Object konsepti devreye giriyor.

Herhangi bir layer (katman) üzerine sağ fare tuşu ile tıklayarak gelen menüden "Convert to Smart Object" komutu vererek herhangi bir layerSmart Object'e çevirebiliyorsunuz.

Çeviri işlemi tamamlandıktan sonra yukarıda solda yer aldığı gibi söz konusu layer'a ait görselin sağ alt köşesinde Smart Object ikonu gözükecektir. Artık bu objeye uygulayacağınız tüm filtreler birer Smart Filter olacak ve ayrı birer layer gibi gözükecek. Sağdaki ekran görüntüsünde "Radial Blur" filtresine çift tıklayarak efektin özelliklerini değiştirebiliyoruz.

Smart Object. Akıllı Obje (ya da Nesne) olarak tanımlanabilecek olan bu yeni kavram ile istediğiniz imajı ya da katmanı (layer) Smart Object olarak atayabiliyorsunuz. Bu objeleri istediğiniz gibi export edebildiğiniz gibi (psb uzantılı özel bir dosya olarak kaydediliyor) üzerlerinde bulundukları imajdan bağımsız düzenlemeler de yapabiliyorsunuz. Benzerlerini Quark ve diğer yazılımlarda gördüğümüz Library uygulamasını hatırlattı bana.

Smart Object yaptığınız fotoğraf ya da katmanlar üzerinde Curves, Hue&Saturation gibi Adjustmen düzenlemeleri yapamıyorsunuz.Kaynak daron.yondem.com/tr/CategoryView.aspx , www.mydoom.org/photoshop-cs3-download-and-crack.html
Yorumunuzu Ekleyin


Yükleniyor...
Yükleniyor...