Brush Paleti

Brush Paleti özellik ve detayları

Brush paleti ile çalışmak

Brush paletindeki tanımlı brushlarınızın karakteristiklerini değiştirmek için brush paleti oldukça kullanışlı seçenekler sunar. Brush paletini açmak için şunları yapabilirsiniz;

  1.             Menu çubuğundan Window > brushes komutunu işleterek,
  2.             Palet çubuğundan brush paleti tabını seçerek,
  3.             F5 kısayolu ile açabilirsiniz.

Brush paleti sol tarafında çeşitli brush ayarları, alt kısmında ise brush önizlemesi barındırır.

Brush Paleti

Brush paletinden erişilebilecek ayarlar
 

Shape dynamics: Fırçanızla çizim yaparken üretilecek çizimin seğirikliği, geçiş yoğunluğu, seğiriklik açıları, boyutu ve yuvarlatılma özelliklerine ait ayarları barındırır.

Brush Paleti

Scattering: Bu parametre brush’ınızın pozisyon ve miktarını kontrol etmenizi sağlar. Değer yükseltildikçe brush sayısı ve brushlar arası uzaklık artar. Both axes seçeneği brush dağıtımının dairesel bir şekilde yapılmasını sağlar. Count kontrolü ile boş alana düşecek brush sıklığı ayarlanabilir.

Brush Paleti

Texture: Bu kontrol mevcut bir photoshop texture’ünü ya da elinizdeki bir texture’ü brush’a uygulayarak kullanmanızı sağlar. Invert seçeneği ile aydınlık ve karanlık pixel’leri tersine çevirmeye yarar. Scale ayarı brush vuruşu başına uygulanacak texture’ün boyutunu belirler. Texture each tip özelliği her vuruşu tek bir brush darbesi olarak texture’leyerek daha doymuş bir effect oluşturur. Depth kontrolü, kaplamanın ne kadar göze batacağını ayarlayabilecektir. Minimum depth ile de bu ayarın minimum değerini belirleyebilirsiniz. Mode ise photoshop’un harmanlama modlarından herhangi birini kullanmanıza imkan sağlar.

Brush Paleti

Dual brush: İkinci bir brush ekleyerek ikili brush kullanmanızı sağlayan bir özelliktir.

Color dynamics : Bu kontrol arkaplan ve önplan renklerinin boyama işlemi sırasında nasıl kullanılacağını ayarlamanızı sağlar. Çok-renkli brushlar yapabilmenize imkan sağlar. Hue, saturation, birghtness ve purity ayarlarının yanı sıra arkaplan ve önplan renklerinin arasında da rastgele renklendirme yapılabilir. Color dynamics harici yapılan çizimlerin renkleri sabit olacaktır.


Brush Paleti

Noise: Brush darbelerine rastgele pixeller atarak dokusal ve organik kalite ekler.

Wet edges: Brush darbeleri kenarları sulandırılmış bir şekilde uygulanır.

Airbrush : Brush’a daha yumuşak görüntü verir.

Smoothing: Brush kavislerini yumuşatır. Basınç-duyarlı çizim tableti kullanılırken kullanılabilir.


 Brush Paleti

Kaynak Baturay DAYLAK
Yorumunuzu Ekleyin


Yükleniyor...
Yükleniyor...