Layer Paneli Araçları

Layer paneli araçları ile ilgili açıklamalar
Layer paneli araçları

 1. Aktif bulunan katmanın(layer ın) saydamlığını ayarlamada yardımcı olur.
 2. Aktif bulunan katman üzerinde bulunan renklerin doygunluğunu ayarlamada yardımcı olur. Saydamlıkla arasındaki fark pek belli olmaktadır. Burada uygulanan işlemler sonucu renklere su katılmış etkisi oluşur.
 3. Katman üzerinde bulunan transparan alanları kilitler ve bu alanlar üzerinde işlem yapılmasını engeller.
 4. Seçili olan katman üzerine boyama ve çizme işlemlerinin yapılmasını engeller.
 5. Seçili olan katmanın taşınmasını engeller. Bu kilit işlemi uygulandığı zaman seçili olan katman hareket ettirilmek istendiğinde bir hata mesajı verilir ve hareket işlemi gerçekleştirilmez.
 6. Seçili olan katman üzerinde herhangi bir işlem yapılmasını engeller. Genel kilit durumundadır. Seçili olan katman bu kilitle kilitlenmişse o katman üzerinde hiçbir işlem yapılamaz.
 7. Bu seçenek sayesinde iki veya daha fazla katmanın seçilmesinden sonra uygulandığında seçili olan katmanlar aynı anda hareket ettirilir.
 8. Layer style penceresinde bulunan menü elemanları seçenek halinde çıkar burada istediğimiz öğeyi seçebiliriz.
 9. Seçili olan katmana maskeleme işlemi yapılmasını sağlar.
 10. Katmanlar için grup oluşturma işlemini gerçekleştirir. Böylece bu grup içinde bulunan bütün katmanlara tek katmanmış gibi davranılır. Yalnızca katmana özel işlemlerde gruptaki diğer katmanlar etkilenmez.
 11. Yeni ve boş bir katman oluşturmayı sağlar.
 12. Katman panelinde listede ve seçili bulunan katmanı silme işlemini gerçekleştirir. Ayrıca listede bulunan bir katmanı sürükleyip bu simgenin üzerinde bıraktığınız zaman o katmanın silinmesini sağlayabiliriz.

Kaynak: Barış Dayar
Yorumunuzu Ekleyin

Brush Tool
Masklara Genel Bak??
Maske Kullanmak
Automate
Crop Tool
Magic Wand Tool
Slice Tool
Patch Tool
Yükleniyor...