Automate Menüsünden Droplet Uygulaması

Action'lar bir çeşit makro örneğin 1000 tane fotoğrafa "blur efekti" verecek ve kaydedeceksiniz. Tek tek yapmak yerine bunu bir action'a tanımlıyorsunuz ve bırakıyorsunuz gerisini photoshop hallediyor.

Şimdi örneğe geçelim. Öncelikle bir  action oluşturmamız gerekiyor. Bunun için Alt + F9 tuşlarına basıyoruz, sonra da açılan kutucuğun en altında yeni sayfa gibi görünen ikona basıyoruz. Açılan pencerede actionumuza bir isim vereceğiz.

Örneğin:  kucult olsun. ismi verdikten sonra record tuşuna basıyoruz, böylece kayıt başlıyor.

Başlıksız İçerik______________________

Hali hazırda açık olan fotoğrafımızı image menüsünden resize ile 600px genişliğine ayarlıyoruz, üstünede www.dijitalders.com yazarak okluyoruz. Bu işlemden sonra Ctrl + S tuşlarına basıyoruz. Dosya kaydedildikten sonra da Ctrl +W   yapıyoruz. Böylece dosya kapanacak. Şimdi actions panelinden kare tuşa basarak kaydı durduruyoruz. Böylece bir action oluşturduk.

Bu action'u minik bir photoshop .exe dosyası haline getireceğiz. File menüsünden Automate altında Create Droplet' e tıklıyoruz. Açılan pencerede Choose a basarak .exe dosyasını nereye hangi isimle kaydetmesini istiyorsak onu giriyoruz. Play bölümü altında set ve action seçeneklerinden de az önce hazırladığımız actionu seçiyoruz.

droplet.exe

droplet.exe

işlem bu kadar. ok dediğimizde minik bir photoshop programımız olacak.

Başlıksız İçerik______________________


Eğer her hangi bir resim dosyasını sürükleyip bu exe üzerine bırakırsak hazırladığımız Actionun güzelce çalıştığını göreceğiz.

Başlıksız İçerik______________________

Başlıksız İçerik______________________
Yorumunuzu Ekleyin

Brush Tool
Masklara Genel Bak??
Maske Kullanmak
Automate
Crop Tool
Magic Wand Tool
Slice Tool
Patch Tool
Yükleniyor...