Konular

Snippets Paneli Ve Araçları

Snippets paneli ve araçları

 

Snippets
Dreamweaver'ın sağladığı kolaylıklardan biri de Snippets paneli. Hazır kod arayanlar için tasarlanmış bu panelin içeriğinde Javascript kodları, navigasyon çubuğu örnekleri, browser scritlerini ve hazır form elemenların bulabilirsiniz.

Yapmanı gereken tek şey istediğiniz kodu seçip çift tıklamak ve Snippets metin alanından kopyalayıp scripti belgenize eklemek.

Refference
Bu panelde ise PHP, SQL, ASP.NET, HTML, JAVASCRIPT gibi programlama dillerinin kullanım kılavuzu var. Bu dillerdeki komutların, fonksiyonların nasıl kullanıldığı anlatılmış.

 

Snippets

Bu panel daha çok hazır kod parçalarını barındıran bir kod kütüphanesi gibi düşünülebilir. DW ile standart olarak birçok hazır script ve örnek kod bulunmakta: Öte yandan kendi yazdığınız kodlarla veya fonksiyonlar sayesinde de kendi kütüphanelerinizi oluşturmak mümkün. Böylece özellikle kod yazan arkadaşlar her an elinin altında kod kütüphanelerini kullanabilmekte

 

Snippets Aracı

Daha önce ufak tefek pek çok kod kullandım, ancak bunları hatırlamak ve bulmak zor oluyor!"

internette sayfalarınızda kullanacağınız pek çok kodu bedava veren siteler var. Bunların çoğu Javascript üzerine hazırlanmıştır, ancak başka dillerle ilgili de hazır kodlar bulmanız mümkün. Bu kodları tekrar kullanmak için bilgisayarınızdaki dosyalara kaydedebilir yada sağda solda bulduğunuz kağıtlara yazabilirsiniz. Ancak hiçbiri DW’nin Snippets aracı kadar faydalı olamaz. Simdi son olarak kodları yazdığınız yerlere bakma zamanı geldi. Bundan sonrasını Snippets halledecek.

 

 

 

Hazır kodlarla kolayca: Damlaya damlaya göl olur
Gerçek hayatta bu söz pek çoğumuza ilk başta bir şey ifade etmez. Ancak zamanla ufak birikimlerin büyüyerek en ihtiyaç duyduğumuz anda bizi ne kadar rahatlattığım hepimiz biliriz. Programı yapanların bu atasözünü nasıl söylediklerini bilmiyoruz, ancak düşündükleri tam olarak bu şekilde olmuş olmalı: Daha önce Javascript gibi sık kullanılan, ama her zaman sağda solda kalmaya mahkum olan kod parçaları artik gün yüzü görecek. Window/Snippets ile işe başlayabilirsiniz.

Yanında artılar olan pek çok klasör göreceksiniz. Bunlar DW’nin sizin için önceden hazırladığı kodlardır. Pek çoğu Javascript olmasına rağmen HTML, CFML, ASP, JSP kodlarını da ekleyebilirsiniz. Ama önce hazır kodları nasıl kullanacağımıza bakalım. Javascript klasörü altından area calculations alt klasörünü açın. Burada Area of Circle adında hazır bir kod bulunmakta. Üzerine bir kere bastığınızda önizleme penceresinde yerleştirilecek kodu görebilirsiniz.

 

Bana sayını ver sana alanını söyleyeyim
Örnek olarak çemberin alanını hesaplayan kodu kullanacağız. Çemberin alanı olmaz tabii ki. Ancak yeni bir Snippets yaratırken istediğiniz ismi verebilirsiniz. Bu isme bakan bir matematikçi yoksa yanınızda, çok da önemli değil! Bu kod Javascript ile yazıldığından script takıları arasında kalmalıdır. Bu yüzden takısından önceki bir satıra gelerek Araçlar panelinden Script sekmesine basın. Sol tarafta duran parşömen ikonu ile yeni bir script ekleyeceksiniz; ancak içeriği boş olacak, çünkü bunu birazdan Snippets halledecek.

Az önce eklediğiniz script takıları arasına gelerek, Snippets panelindeki Area of Circle ismine çift tıklayın. Kod parçası sayfanıza eklendi. Artık üzerinde biraz değişiklik yapmanın zamanı geldi. Bu kod parçası dairenin alanını hesaplıyor demiştik. Yani bizden istediği tek bilgi alanını hesaplayacağı dairenin yarıçapı. O zaman bu bilgiyi ona vermek için bir sayı üretmeli ve yollamalıyız. Bu sayede formların veriyi nasıl aldığım da görmüş olacağız.

Snippets paneli

Snippets paneli

Yine sürükle bırak mantığı ile çalışan bu panel özelleştirilebilmesi açısından oldukça işe yarayacak gibi görünüyor.

 

Snippets Paneli ve Araçları

Yorumunuzu Ekleyin

Database Paneli

Database paneli

26,724 Okunma 1 Yorum 05/06/2008 10:46:38

Div Çatılı sayfalar Oluşturmak

Çok değil birkaç yıl önce sayfa tasarımlarımızı yaparken ara yüz bileşenlerini tablolar kullanarak görünmez ızgaralar üzerine inşa ederdik. Bu durum; HTML yapı dilinin web tasarımcıları tarafından hatalı yorumlanmasının ve kullanılmasının bir sonucu idi. Tarayıcılar arası çekişmelerin ve tüm Internet alışkanlıklarımızı etkileyen tarayıcı savaşlarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştı. Fakat Web 2. 0 kavramının gündeme geldiği şu günlerde artık eski tasarım alışkanlıklarını bir kenara bırakıp modern tasarım ve web teknolojilerine cevap verecek web sayfaları tasarlamanın vakti geldi de geçiyor bile

26,366 Okunma Henüz yorum yapılmamış 06/08/2007 17:55:00

Recordset ile verileri sayfaya yazdırmak

Kayıt dizisi (recordset) ile Dreamweaver içerisinden veritabanına erişim sağlayarak, kriterlere göre ve ya istediğimiz sayıda kaydı sayfaya yazdırmak mümkün. Bizde bu makale ile veritabanı kayıt erişimlerini yakından inceleyeceğiz

22,088 Okunma Henüz yorum yapılmamış 31/08/2007 14:19:45

Bindings Paneli

Dreamweaver bindings paneli

21,069 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 10:03:38

Database Paneli

Veritabanlarına erişmek

20,085 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 09:12:39

Datebases Paneli

Resimli anlatım

19,965 Okunma Henüz yorum yapılmamış 06/06/2008 11:05:53

Bindings Paneli

Veri bağlantılarının yönetildiği panel

19,325 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 09:11:51

Named Anchor

Named anchor aracı ile ilgili açıklamalar

19,307 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 10:18:51

Dreamweaver ile Site tanımlamaları

Dreamweaver birçok geliştirme ortamında olduğu gibi proje bazlı çalışmalar yapmaya olanak tanıyan bir yazılımdır. Bu makalede projelerimizi DW içerisinde nasıl yönetebileceğimizi göreceğiz

19,123 Okunma Henüz yorum yapılmamış 01/09/2007 02:25:54

ASP sayfası hazırlama

Dreamweaver mx de ASP çalışmak için daha önceden ASP ile uğraşmış olmak gereklidir. Her nekadar Dreamweaver Mx işimizi kolaylaştırsa da ASP 'den anlamak bazı durumlarda faydalı olacaktır. ASP öğrenmek için Dr. Hakkı ÖCAL 'ın ASP kitaplarını tavsiye ederim

19,010 Okunma Henüz yorum yapılmamış 12/08/2007 04:13:11

Dramweaver Databases

Dramweaver databases

18,020 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 09:23:09

Yükleniyor...