Konular

Datebases Paneli

Resimli anlatım

Dremweaver MX kullanarak dinamik web sayfaları hazırlamaya karar verdiyseniz yapmanız gereken temel işlemler den biriside sitenizde veritabanı özellikleri kullanmak olacaktır. Dremweaver MX hiç bir satır bile kod yazmadan bu işlemi yapmanızı sağlıyor. Şimdi bu işlemi sırasıyla görelim...

ODBC' ye veritabanı dosyamızı tanıtmak

ASP'yi belki bu kadar yaygınlaştıran en önemli etkendir veritabanı kullanımı. Çünkü ASP ile bir veritabanına ulaşmak bunu değiştirmek kolaydır.Genel olarak ASP ile veritabanına ulaşmak için 2 yol kullanılır.Bunlardan birisi DSN(Data Source Name) kullanarak diğeri ise DSN-less(DNS kullanılmadan) denen buna gerek kalmayan bir yöntemdir.

Aslında DSN-less bağlantı kullanmak daha iyidir ama Dremweaver MX in dinamik özelliklerini kullanabilmek için biz burada mecburen DSN bağlantı kullanacağız. Şimdi veritabanı dosyamızı ODBC ye tanıtarak işe başlayalım.Bu işlemi Control panel'den yapabileceğiniz gibi Dremweaver MX in Database panelinden de yapabilirsiniz biz ikincisini kullanıyoruz.

Datebase paneli

Yan tarafta görmekte olduğunuz gibi Application panelinden Database tabına geçiyor ve + işaretini tıklıyoruz. Karşımıza gelen seçenekten resimdeki gibi DSN'i seçiyoruz.

Datebase paneli

Buradan da Connection name kısmına bir isim veriyor ve DSN satırının karşısındaki "Define" butonunan basıyoruz. Burada önceki bağlantılarımız karşımıza çıkmış olabilir yukarıdaki resimde olduğu gibi bunun bir zararı yok biz yeni bir DSN tanımlayacağız.

Datebase paneli

Define tuşuna basılırken;

Datebase paneli

Karşımıza ODBC paneli gelecek buradan System DSN bölümüne geçiyoruz.

Datebase paneli

Bu adımda da Microsoft Access Driver seçiyoruz bu sizin veritabanı dosyanızın türüne bağlıdır.Biz Access dosyası kullanacağız. ve finish butonuna tıklıyoruz.

Datebase paneli

Şimdiki adımda DSN ismini giriyoruz Description kısmına bir şey girmeniz şart değil ve sonra Select butonuna basarak veritabanı dosyamız neredeyse onu seçiyoruz.

Datebase paneli

Seçtikten sonra OK butonuna basıyoruz.

Datebase paneli

Sonrasında karşımıza tekrar Veritabanı bağlantı ekranımız gelecek ve burada az önce ODBC ye tanıttığımız DSN ismi gelmiş olması gerekiyor. Herşey tamamsa bağlantının kurulup kurulmadığını Test butonuna basarak test edebilirsiniz.

Datebase paneli

Herşey yolunda gittiyse yandaki gibi Database panelimizde yaptığımız veritabanı bağlantısını görüyor olmamız lazım. Yan tarafındaki + işaretini tıklayarak veritabanımızın tablo ve alanlarını görebiliriz aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi.

Datebase paneli

Evet şuan veritabanı bağlantımız tamamlandı. Şunu unutmamak lazımki veritabanı bağlantısı bir önceki derste tanımlamış olduğunuz sitenin heryerinde geçerlidir. Yani her sayfa için tekrar bağlantı yapmanıza gerek yok. Bu arada veritabanı bağlantısı ile ilgili bilgiler siteniz içerisinde Connection klasörü içindeki bir asp dosyasında tutulmaktadır.

Hazırlayan: Ali İletir

Yorumunuzu Ekleyin

Database Paneli

Database paneli

26,851 Okunma 1 Yorum 05/06/2008 10:46:38

Div Çatılı sayfalar Oluşturmak

Çok değil birkaç yıl önce sayfa tasarımlarımızı yaparken ara yüz bileşenlerini tablolar kullanarak görünmez ızgaralar üzerine inşa ederdik. Bu durum; HTML yapı dilinin web tasarımcıları tarafından hatalı yorumlanmasının ve kullanılmasının bir sonucu idi. Tarayıcılar arası çekişmelerin ve tüm Internet alışkanlıklarımızı etkileyen tarayıcı savaşlarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştı. Fakat Web 2. 0 kavramının gündeme geldiği şu günlerde artık eski tasarım alışkanlıklarını bir kenara bırakıp modern tasarım ve web teknolojilerine cevap verecek web sayfaları tasarlamanın vakti geldi de geçiyor bile

26,464 Okunma Henüz yorum yapılmamış 06/08/2007 17:55:00

Recordset ile verileri sayfaya yazdırmak

Kayıt dizisi (recordset) ile Dreamweaver içerisinden veritabanına erişim sağlayarak, kriterlere göre ve ya istediğimiz sayıda kaydı sayfaya yazdırmak mümkün. Bizde bu makale ile veritabanı kayıt erişimlerini yakından inceleyeceğiz

22,195 Okunma Henüz yorum yapılmamış 31/08/2007 14:19:45

Bindings Paneli

Dreamweaver bindings paneli

21,145 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 10:03:38

Database Paneli

Veritabanlarına erişmek

20,179 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 09:12:39

Bindings Paneli

Veri bağlantılarının yönetildiği panel

19,413 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 09:11:51

Named Anchor

Named anchor aracı ile ilgili açıklamalar

19,375 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 10:18:51

Dreamweaver ile Site tanımlamaları

Dreamweaver birçok geliştirme ortamında olduğu gibi proje bazlı çalışmalar yapmaya olanak tanıyan bir yazılımdır. Bu makalede projelerimizi DW içerisinde nasıl yönetebileceğimizi göreceğiz

19,188 Okunma Henüz yorum yapılmamış 01/09/2007 02:25:54

ASP sayfası hazırlama

Dreamweaver mx de ASP çalışmak için daha önceden ASP ile uğraşmış olmak gereklidir. Her nekadar Dreamweaver Mx işimizi kolaylaştırsa da ASP 'den anlamak bazı durumlarda faydalı olacaktır. ASP öğrenmek için Dr. Hakkı ÖCAL 'ın ASP kitaplarını tavsiye ederim

19,091 Okunma Henüz yorum yapılmamış 12/08/2007 04:13:11

Dramweaver Databases

Dramweaver databases

18,091 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 09:23:09

Yükleniyor...