Konular

Behaviors Effects Menüsü

 Başlıksız İçerik______________________

Dreamweaver Cs3 sürümüyle birlikte gelen yeniliklerden bir tanesi. Hazır Javascript efektleri. Bu efektler sayfada istediğimiz nesneye uygulayabileceğimiz hazır efektlerdir. Aslında burada yapılan hazır kalıplar oluşturmak yalnızca işlemlerin hangi nesneye uygulanacağı boş kalacak kullanıcı efektler kısmına girdiğinde yalnızca o efektin kime uygulanacağını ve uygulanacak efekte özel birkaç özellik belirtilir. Böylece kullanıcının kod yazması ve Javascript bilmesi zorunlu olmayacak.

Appear/Fade Efekti
  Başlıksız İçerik______________________

Bu efektle istediğimiz nesnenin solup belirmesini sağlayabiliriz. Örneğin; bu bir resme uygulandığında resim solup belirir. Tabiî ki bürün bu belirtilen işlemlerin gerçekleşmesi için resimle ilgili bir olayın da gerçekleşmesi gerekir. Bu olay mouse işaretçisinin resim üzerine gelmesi olabilir, resme tıklamak olabilir, resme çift tıklama olabilir ve daha bunlar gibi bir çok örneklendirme yapılabilir.

 1. Bu bölümde efektimizin uygulanacağı nesnemizin ismi belirtilir. Örnekle açıklamak gerekirse tekrar bir resmi ele alalım. Sayfamızda “ilk” ve “ikinci” isimlerine sahip iki resim olsun bunlardan “ilk” isimli olan resmimize bu efekti uygulamak istiyoruz. Bunun için bu bölümde img “ilk” şeklindeki seçeneği seçeriz. Bu bölümde sayfada bulunan bütün nesneler isimleriyle birlikte yer alır.
 2. Efektin gerçekleşme aralığı belirtilir. Bu alana girilecek olan değer milisaniye cinsinden girilir. 1000 değeri girildiğinde efekt 1 saniyede bir gerçekleşecektir.
 3. Bu bölümde Appear ve Fade olmak üzere iki seçenek bulunur. Eğer Appear seçeneği seçilirse seçilen nesneye solgundan belirgine şeklinde bir efekt verilir.Fade seçeneği seçilirse de seçilen nesne en belirginden en solguna şeklinde bir efekt alır.
 4. Anlatımında güçlük çektiğimiz yerlerde yer yer örneklendirmelere yer vericeğiz. Bu ve bundan sonraki madde de bu sıkıntıları çektiğimiz yerlerden bir tanesidir. Bu sebeple iki maddeyi de örneklendirmeyle aktaracağız. Şimdi gelelim bu maddeye efekti bir resme uygulayacağımızı varsayalım. Buraya gireceğimiz değer bu resmin ne kadar belirginlikte başlayacağının yüzde şeklinde değeri girileceği yerdir.
 5. Önceki maddeyi açıklamak üzere verilen örnek üzerinden gidilirse bu alana girecek değer de resmin yüzde kaç belirginlik değerinde biteceğidir.
 6. Aktif penceredeki bu seçeneğin nasıl bir etki yaptığı tam anlamıyla anlaşılmamıştır. Fakat kelimenin Türkçe’ deki karşılığı ‘Düğme Etkisi’dir.

Blind
  Başlıksız İçerik______________________

Bu efektimiz sayesinde istediğimiz resmi efektli bir şekilde kaybedip gösterebiliriz. Yapılmış olan açıklama metninden tatmin olmadığınızın farkındayım. Bunun için bu efektli yine örneklendirerek açıklarsak daha anlaşılabilecek bir duruma gelebilir. Örneğin; menü şeklinde bir resmimiz var ve bu resmin üzerine gelmeden resim kapalı durumda üzerine gelindiğinde de açılmasını isteyebiliriz. İşte bunu yapmak için kullanabiliriz. Efektin nasıl bir şey olduğunu daha sonraki açıklamalardan daha iyi algılayabiliriz. Efekti uygulama ve anlama aşamasında bir sorunla karşılaştık. Sayfamıza resim eklemiştik, ismini de belirttik resmimizin fakat resmimiz sayfada gözükmesine rağmen Blind efektini uygulamak için açılan pencerede sayfada eklenmiş durumda bulunan resmimiz gözükmemekteydi. Bu sorunu sayfadaki resmimizi ‘div’ etiketi içerisine alarak ve bu ‘div’ etiketine bir isim vererek aştık. Blind penceresine geçtiğimiz zaman resmimizin içerisinde bulunduğu div etiketinin ismi efektin uygulanabileceği nesneler arasındaydı.
 1. Efektin uygulanacağı nesne seçilir. Örnek olarak bir resim seçilebilir. Fakat bu ve buna benzer efektler verilmeden önce dikkat edilmesi gereken bir konu da efekt verilecek nesnelere isim verilmelidir. Aksi halde istediğimiz resim efekt verilecek nesneler arasında bulunmaz.
 2. Efektin hangi zaman aralığında gerçekleşeceği belirtilir.
 3. Efektin uygulanacağı resim kapalı durumdan açık duruma mı yoksa açık durumdayken kapalı duruma mı geçeceği belirtilir. Bu bölümde bulunan seçenekler ‘Blind Up’ ve ‘Blind Down’ seçenekleridir. Eğer ‘Blind Up’ seçeneği seçilirse resim açık durumdan kapalı duruma geçer. ‘Blind Down’ seçeneği seçilirse nesne kapalı durumdan açık duruma geçer.
 4. Başlangıçta nesnenin yüzde kaç gözükeceği bu alanda belirtilir.
 5. Efektin sonunda nesnenin yüzde kaç gözükeceği belirtilir.

Grow/Shrink
  Başlıksız İçerik______________________

Bu efekt seçili olan nesneye büyüme veya küçülme efekti verir. Dreamweaver programına eklenen bu özellik Javascript bilmeyenlerin yanı sıra Flash bilmeyen kullanıcıların da işine yaramış durumda. Zira bu efekt daha çok bir flash animasyon görünümündedir.Bu efekt soldan veya ortadan küçülerek veya büyüyerek gelen resim şeklindedir.
 1. Efekti uygulanacağı nesnenin ismi seçilir.
 2. Efektin uygulama aralığı belirtilir.
 3. Efektin büyüyerek mi küçülerek mi uygulanacağı seçilir. Eğer ‘Grow’ seçeneği seçilirse nesne büyüyerek gelir. ‘Shrink’ seçeneği de seçilirse de nesne küçülerek gelir.
 4. Büyüme veya küçülme işlemi resim yüzde kaç büyüklüğündeyken başlayacağı belirtilir.
 5. Büyüme veya küçülme işlemi resim yüzde kaç büyüklüğündeyken biteceği belirtilir.
 6. Büyüme veya küçülme işleminin hangi konuma doğru yapılacağı seçilir. Yani ‘Center’ seçeneği seçilirse nesnenin küçülme veya büyüme işlemi resmin orta kısmına doğru gerçekleşir. ‘Top Left Corner’ seçeneği seçilirse de küçülme veya büyüme işlemi resmin soluna doğru gerçekleşir.

Highlight
  Başlıksız İçerik______________________

 1. Efektin uygulanacağı nesne seçilir.
 2. Efektin hangi zaman aralığında gerçekleşeceği belirtilir.
 3. Efektin uygulanmaya başladığı zaman vereceği renk seçilir.
 4. Efektin uygulanması bittiği zaman hangi renkte biteceği belirtilir.
 5. Efekt uygulandıktan sonra nesnenin arka planının alacağı renk seçilir.

Shake
  Başlıksız İçerik______________________

Kelimenin Türkçe karşılığından da anlaşılabileceği gibi belirtilen nesneyi sağa sola doğru sallar. Bu efektle ilgili bir ayar yapma imkanımız bulunmamaktadır.(Efektin ne işe yaradığı konusunda sıkıntı çekenler Eurovision’a son katılan ve 4. olan şarkımız “Shake it up Şekerim” şarkısını hatırlasınlar. Çünkü buradaki Shake ile aynı anlamdadır.)

Slide
  Başlıksız İçerik______________________

Bu efekt sayesinde istenilen resim yukarıya veya aşağıya doğru açılıp kapanabilir.
 1. Efektin uygulanacağı nesne seçilir.
 2. Efektin ne kadar zamanda uygulanacağı belirtilir.
 3. Slide up seçilirse nesne yukarıya doğru gider. Eğer Slide Down seçilirse nesne aşağıya doğru gider.
 4. Nesnenin hangi noktasından itibaren başlanacağı belirtilir.
 5. Nesnenin hangi noktasında efekt işleminin biteceği belirtilir.

Squish
  Başlıksız İçerik______________________
Nesne animasyonlu bir şekilde küçülerek görüntüden kaybolur.


Yazan-Çizen: Barış DAYAR
Yorumunuzu Ekleyin

Database Paneli

Database paneli

26,497 Okunma 1 Yorum 05/06/2008 10:46:38

Div Çatılı sayfalar Oluşturmak

Çok değil birkaç yıl önce sayfa tasarımlarımızı yaparken ara yüz bileşenlerini tablolar kullanarak görünmez ızgaralar üzerine inşa ederdik. Bu durum; HTML yapı dilinin web tasarımcıları tarafından hatalı yorumlanmasının ve kullanılmasının bir sonucu idi. Tarayıcılar arası çekişmelerin ve tüm Internet alışkanlıklarımızı etkileyen tarayıcı savaşlarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştı. Fakat Web 2. 0 kavramının gündeme geldiği şu günlerde artık eski tasarım alışkanlıklarını bir kenara bırakıp modern tasarım ve web teknolojilerine cevap verecek web sayfaları tasarlamanın vakti geldi de geçiyor bile

26,168 Okunma Henüz yorum yapılmamış 06/08/2007 17:55:00

Recordset ile verileri sayfaya yazdırmak

Kayıt dizisi (recordset) ile Dreamweaver içerisinden veritabanına erişim sağlayarak, kriterlere göre ve ya istediğimiz sayıda kaydı sayfaya yazdırmak mümkün. Bizde bu makale ile veritabanı kayıt erişimlerini yakından inceleyeceğiz

21,895 Okunma Henüz yorum yapılmamış 31/08/2007 14:19:45

Bindings Paneli

Dreamweaver bindings paneli

20,923 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 10:03:38

Database Paneli

Veritabanlarına erişmek

19,909 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 09:12:39

Datebases Paneli

Resimli anlatım

19,806 Okunma Henüz yorum yapılmamış 06/06/2008 11:05:53

Bindings Paneli

Veri bağlantılarının yönetildiği panel

19,167 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 09:11:51

Named Anchor

Named anchor aracı ile ilgili açıklamalar

19,163 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 10:18:51

Dreamweaver ile Site tanımlamaları

Dreamweaver birçok geliştirme ortamında olduğu gibi proje bazlı çalışmalar yapmaya olanak tanıyan bir yazılımdır. Bu makalede projelerimizi DW içerisinde nasıl yönetebileceğimizi göreceğiz

18,985 Okunma Henüz yorum yapılmamış 01/09/2007 02:25:54

ASP sayfası hazırlama

Dreamweaver mx de ASP çalışmak için daha önceden ASP ile uğraşmış olmak gereklidir. Her nekadar Dreamweaver Mx işimizi kolaylaştırsa da ASP 'den anlamak bazı durumlarda faydalı olacaktır. ASP öğrenmek için Dr. Hakkı ÖCAL 'ın ASP kitaplarını tavsiye ederim

18,880 Okunma Henüz yorum yapılmamış 12/08/2007 04:13:11

Dramweaver Databases

Dramweaver databases

17,898 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 09:23:09

Yükleniyor...