Konular

Ip Adresi

IP Adresi Nedir?

 
IP adresi ya da numarası, İnternet de dahil olmak üzere, TCP/IP ağındaki uç noktalara tahsis edilen benzersiz bir kimlik numarasıdır. IP adresi, her birisi 0-255 aralığında değişen dört sekizli rakamdan oluşmaktadır.
Statik IP Statik IP adresi, servis sağlayıcı tarafından verilen ve hiç değişmeyen bir IP adresidir. İnternet'teki her bilgisayarın bir adresi vardır ve bu adres IP numarası ile belirlenir. Örneğin İnternet sitelerinin önemli bir bölümünün adresi statiktir. Pratik açıdan İnternet kullanıcılarının ip adreslerinin statik olmasına pek gerek yoktur.
Dinamik IP Dinamik IP adresi, İnternet Servis Sağlayıcı (ISP) tarafından kullanıcıya her internete bağlandığında geçici olarak tayin edilen bir IP adresidir. Büyük bir ihtimalle, sizin IP adresiniz de dinamiktir. İnternet bağlantınızı kesip tekrar bağlanarak bu siteyi yeniden ziyaret ederseniz, IP numaranızın değiştiğini görebilirsiniz. Çoğu bireysel kullanıcının IP adresi bu şekilde dinamiktir.

 

 

IP Adresi

   

IP adresi (Yani İnternet Protokol adresi), TCP/IP (İletim Kontrol Protokolü/İnternet Protokolü) standardını kullanan bir ağdaki cihazların birbirini tanımak, birbirleriyle iletişim kurmak ve veri alışverişinde bulunmak için kullandıkları benzersiz bir numaradır. İnternet bağlantısı bulunan her cihazın bu cihaza tahsis edilen bir adresi olması gerekir. Bu adres ya da numara, iletilen bilginin doğru adrese gönderilmesini, ya da verinin doğru adresten alınmasını sağlar.  

Bugün halen kullanılmakta ve test edilmekte olan iki tür İnternet Protokolü bulunmaktadır: IPv4 ve IPv6:

IPv4

Bu, halen kullanılmakta olan standart İnternet protokolüdür ve 32 bitten, başka bir ifadeyle sekiz bitlik 4 rakamdan oluşur. Bu rakamlar, 0 ila 255 arasında değişir. IPv4 protokolündeki bir adres 1.0.0.0 ila 255.255.255.255 arasında herhangi bir numara olabilir. Bu protokol kullanılarak 4 milyardan fazla adres üretilebilmektedir. 

IPv6

Ancak, IP adreslerinin bloklar halinde tahsis edilmesi nedeniyle, birçok IP adres aralığı kullanılamamaktadır, bu nedenle artan ağ kullanıcısı sayısına bağlı olarak, daha büyük bir IP adresine ihtiyaç duyulmaktadır. IPv6 bu ihtiyaçtan doğmuştur. IPv4'ten farklı olarak IPv6, 128 bit genişliğindedir, bu da 2128 adet, başka bir ifadeyle  3 x 1038 adet benzersiz adres demektir.

 
IP adresi ne işe yarar?

IP adresi ya da numarası, bugün suçluların takibinden online satış ve pazarlamaya kadar çok çeşitli alanlarda yaygın olarak yararlanılan bir veridir. IP numarasına bakarak kullanıcının bulunduğu ülkeyi, kenti, enlem ve boylamı ve ISS'yi (İnternet Servis Sağlayıcısı) belirlemek mümkündür. Bu amaçla on binlerce IP numarasının bulunduğu büyük veritabanlarına ve IP numarasına denk düşen ülke, kent, ISS gibi verileri alacak program koduna ihtiyaç duyulmaktadır. 

 

 • Sayfanın, ziyaretçinin ana dilinde ve para biriminde gösterilmesi
 • Ziyaretçilerin, coğrafi bölgeye göre farklı sayfalara yönlendirilmesi
 • Sayısal hakların yönetimi
 • Şifre paylaşımının ve hizmet istismarının önlenmesi
 • Kredi kartı dolandırıcılığının önlenmesi
 • İnternet ziyaretçi trafiği istatistiği ve analizi
 • Online formlarda ülkeyle ilgili formun otomatik olarak seçilmesi
 • İş yapmak istemediğiniz ülkelerden erişimin engellenmesi
 • Satışların ve bağlantı tıklama oranının (click-through) artırılması için coğrafi hedefleme (geo targeting)

 

Bugün dünyada, bu tür büyük veritabanları oluşturan ve düzenli olarak güncelleyen firmalar mevcuttur. Ancak bu tür verilerden yararlanmak  için ciddi tutarlara varan aylık abonelik ücretleri ödemek gerekmektedir. IP-numaram olarak, IP adresi ve ülke gibi bilgileri kendi sitelerinde ziyaretçilerine göstermek isteyen site yöneticileri için ücretsiz bir hizmet veriyoruz. Sitene Ekle sayfamızda yer alan kodlardan dilediğinizi kopyalayıp sitenizde uygun bir yere eklemeniz halinde, ziyaretçilerinizin IP adresini sayfalarınızda gösterebilirsiniz.
 
IP adresinden Kimlik Bilgileri!

Değerli bir ziyaretçimiz, IP adresinden kesin kimlik, telefon ve adres bilgilerine ulaşılıp ulaşılamayacağını soruyor. Aynı türden soruların olabileceği düşüncesiyle, genel bir bilginin daha yararlı olacağı kanısına vardık:

 • Eğer IP adresi statik ise ve bir alan adı ile ilişkilenmiş ise, yani sadece söz konusu alan adına (siteye) tahsis edilmiş ise, IP adresinden alan adına ve oradan da whois bilgileri doğru ise diğer kimlik bilgilerine ulaşmak mümkündür. 
 • Eğer IP adresi bir site ile ilişkili, ancak paylaşımlı bir IP adresi ise (Shared IP), bu durumda aynı IP üzerinde birden fazla site bulunacağı için, sadece söz konusu IP tahsisini yapan hosting servisinin ayrıntılarına ulaşılabilir.
 • Eğer IP adresi bireysel kullanıcının internet bağlantısıyla ilişkilenen bir IP ise, bu durumda bireysel kullanıcı normal yollardan yukarıdaki türden bilgilere ulaşamaz. IP adresinden ulaşabileceğiniz en ayrıntılı bilgi, İnternet Servis Sağlayıcının adres ve irtibat bilgileri olacaktır. Yani, sitenizi ziyaret eden veya size email atan birisinin IP'sinden yola çıkarak o kişiyi bu türden programlarla tespit edemezsiniz.

Bu konuda yapabileceğiniz tek şey, eğer bir istismar veya İnternet suçuyla karşı karşıya iseniz, ilgili servis sağlayıcının istismarla ilgili birimiyle irtibat kurmanızdır, çünkü söz konusu adres bilgileri sadece onların kayıtlarında vardır. Bu tespit işlemini savcılıklar aracılığıyla (suç duyurusu) da yapabilirsiniz.

 

 

IP ADRESİ

Yorumunuzu Ekleyin

UTP - RJ45 network kablosu düz veya cross nasıl yapılır

Bir network üzerinde iki bilgisayar arasında Çağras Bağlantı veya 2 den fazla bilgisayar arasında HUB, SWITCH gibi Network donanımlarıyla yapılan Düz Bağlantı olmak üzere 2 tip bağlantı vardır.

45,869 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/02/2012 10:50:12

Ağ Topolojileri

Ağ topolojileri

41,049 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/11/2008 16:25:10

Dhcp, Ip Nedir?

25,602 Okunma Henüz yorum yapılmamış 15/10/2008 16:27:00

Ip, A? Geçidi, Dns, Mac Adres Nedir?

Ip Nedir, A? Maskesi, A? Geçidi (gateway), Dns, Dns'in Yap?s?, Mac Adresi, Mac Adresini De?i?tirme, Dns’in Tarihçesi

25,336 Okunma Henüz yorum yapılmamış 24/04/2007 06:03:57

Fiziksel Ağ Bağlantıları Nasıl Yapılır?

Günümüzde Evlerimizde Birden Fazla Televizyon Bulunuyor. Bundan Birkaç Yıl Sonra Aynı Durum Bilgisayarlar için De Geçerli Olacak; Her Evde 2 Veya 3 Bilgisayar Bulunacak, Hatta Evdeki Bir Çok Cihaz Bilgisayarlar Tarafından Yönetilecek. Elbette Bu Sistemlerin Birbirleriyle Uyum içerisinde Çalışabilmeleri İçin Aralarına Haberleşebilmesi Gerekiyor. Bu Rehberde Evinizde veya işyerinizde Bulunan bir kaç bilgisayar arasında en kolay, hızlı ve ucuz çözümlerle nasıl iletişim kurabileceğinizi ele alacağız.

25,059 Okunma Henüz yorum yapılmamış 24/04/2007 14:05:00 18/09/2014 14:05:19

Ip Sorgulama

24,265 Okunma Henüz yorum yapılmamış 04/05/2012 14:08:43

Ip Sorgulama

21,527 Okunma Henüz yorum yapılmamış 04/05/2012 14:13:48

Ip Sorgulama

Ip sorgulama

21,374 Okunma Henüz yorum yapılmamış 04/05/2012 14:06:30

DHCP Nedir?

Dhcp'nin çalışma mantığı

20,452 Okunma Henüz yorum yapılmamış 12/05/2013 14:10:45

Network Terimleri

Bir Ağ yapısı içerisinde kullanılan terimler

11,251 Okunma Henüz yorum yapılmamış 27/02/2015 03:31:13

Yükleniyor...