Jre, Jdk, Jvm Nedir?

JRE ve JVM Nedir?


Başlıksız İçerik______________________      Java yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Java programı hem derlenir hem de yorumlanır. Derleyici ile Java programını orta seviyeli programlama dili olan Java bayt kodlarına çeviririz. Java bayt kodları, Java yorumlayıcısı tarafından yorumlanır. Derleme bir kere yapılır; fakat program her çalıştırıldığında yorumlama yinelenir.
    

       Java bayt kodları, Java Sanal Makinesi(VM-Virtual Machine) için makine kodu komutlarıdır. Her Java yorumlayıcısı (Java geliştirme aracı veya Web gezgini) Java VM’nin bir uygulamasıdır. Java VM aynı zamanda bir donanım da olabilir. JVM her sistem için aynı olan bayt kodları çalıştığı sisteme uygun hale getirmektedir. Java uygulamalarını çalıştırmak için bilgisayarımıza bir Java Sanal Makinesi kurmamız gerekir. İşte bu da JVM’dir.
    

  JRE’nin açılımı Java Runtime Environment’tir. JRE’nin görevi Java kodları derlendikten sonra bir ara dil olarak kabul edilen Java bayt kodlarını oluşturmaktır. Bu bayt kodlar bütün işletim sistemleri için aynıdır.
       

       Java bayt kodu bir kere derlendikten sonra her yerde kullanılabilir. Java programı Java derleyicisi olan herhangi bir platformda derlenebilir. Oluşan bayt kodu herhangi bir platformda (Windows NT, Solaris, Macintosh) çalıştırabiliriz.

 

JDK Nedir?
      Bilgisayarda “insanların okuyabileceği” kodları “makinenin okuyabileceği ”kodlara çevirebilen programlar vardır. Bu tür programlara genellikle Sowfware Development Kit denir. Yazılımı Geliştirme Donanımı anlamına gelmektedir. Kısaca SDK olarak yazılır. JDK yazılım geliştiricilerin kullanacağı bir ekipmandır. Yazılım geliştirmeyeceksiniz JDK’ ya ihtiyacınız yoktur. Sun şirketinin web sitesinden JDK’nın güncel sürümlerini ücretsiz indirebilirsiniz.

      JDK 1,2 çok sağlam güvenlik özelliklerine sahiptir. Orijinal güvenlik modeli Java Platformu tarafından düzenlenmiştir. Bu modelin adı “kum kutusudur (sandbox).Kum kutusu modelinde yerel kodlar güvenli ve kaynaklara tam erişim hakkına sahiptir.

Başlıksız İçerik______________________

Ömer  Faruk  KARAMAN

Yorumunuzu Ekleyin

Java Paketleme
Operatorler
Dizi Yapıları
Statik Alanlar
Javada Diziler
Javada Diziler
Yükleniyor...