Dreamwever Bindings Paneli

 Bindings paneli

Öncelikle File / New menüsü ile "Dynamic Pages" sekmesinden yeni bir PHP dokümanı oluşturuyor ve bunu sitemiz altında uygun bir yere kaydediyoruz.

Ardından eğer açık değilse Window / Bindings CTRL+F10 menüsü ile "Bindings" panelini aktif hale getiriyoruz.

Dreamwever Bindings paneli

               Windows / Binding menüsü ile Bindings paneli aktif hale getiriyoruz

 

"Bindings" paneli işlev itibari ile veri bağlantılarımızın yönetildiği panel oluyor. Bu verilerin kaynakları sadece veritabanı değil; çerez (cookie), oturum (session), form verisi (form variable) ya da adres satırı parametresi (URL variable) gibi diğer ortam kaynakları da olabilmekte.

 Dreamwever Bindings Paneli

                        Bindings paneli                                     

Şimdi işe koyulabiliriz. Sayfada uygun gördüğünüz bir yere Makaleler yazarak bunu H1 (Heading 1) olarak biçimlendiriyoruz. Tabi siz mutlaka böyle yapacaksınız diye bir kaide yok ama sayfada neyin nerde olduğunu anlayabilmek adına ben basit bir sayfa düzeni ve CSS tanımlamaları yaratacağım. Siz çalışmalarınızda istediğiniz tasarımı yaparak aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Biz burada çok sayıda kayıttan sadece belli bir sayıdakini sayfaya nasıl bastıracağımızı ve bunları listeleteceğimizi göreceğiz. Şimdi veritabanından gelen kayıtların sayfanın neresinde olacağına karar verip buraya bir DIV ekliyoruz. Bu DIV için önceden tanımladığım bir stili de bu DIV'e uygulayarak her bir kayıt için bir konteynır niteliği taşıyan bir kutuyu biçimlendirerek sayfaya ekliyoruz.

 

                             Sizde DIV için bir stil tanımlayıp biçimlendirme yapabilirsiniz

 

Bu işlemin görsel kısmı idi şimdi veritabanı işlemlerine geçebiliriz. Bindings paneline dönüp + işaretine tıklayarak açılan menüden "Recordset (Query)" seçeneğine tıklayarak kayıt dizisi tanımlama iletişim penceresini açıyoruz.

 

Açılan bu iletişim penceresi vasıtası ile kayıt dizimiz hakkındaki bir çok ayarı yapabilmemiz mümkün. Şimdi bu ayarlar neler bir göz atalım:

Dreamwever Bindings Paneli

                                Kayıt dizisi tanımlama iletişim penceresi

Dreamwever Bindings Paneli

  • Name: kayıt dizimiz için açıklayıcı ve bizim için anlamı olan bir isim giriyoruz. Şu aşamada çok da önemli değil fakat ileride bir sayfa içerisinde çok sayıda kayıt dizisi ile çalışırken bu isimler projenin sağlıklı yürüyebilmesi için oldukça önemli ve faydalı olabiliyor.
  • Connection: Önceden tanımlamış olduğumuz veritabanı bağlantısını seçiyoruz. Eğer başka bir veritabanına bağlanmak istersek "Define..." düğmesine tıklayarak yeni bir bağlantı yaratabiliriz. Burada dikkatinizi çekeceği üzere bir proje içerisinde birçok veritabanı bağlantısı olabilir ve bunlar aynı sayfa içerisinde farklı kayıt dizileri tarafından kullanılıp çağrılabilirler. Bu da demek oluyor ki DW bize oldukça esnek bir çalışma ortamı sunabiliyor.
  • Table: Seçilen ilgili bağlantının sahip olduğu veri tablolarından bizi ilgilendiren tabloyu seçiyoruz.
  • Columns: Seçilen tablonun veri alanları (fields). Buradan "All" dediğimizde bütün veritabanı alanları çekilecektir (SELEC* FROM ...). "Selected" da ise sadece seçtiğimiz alanlar çekilecektir. Eğer büyük ve çok kayıtlı tablolarla çalışırken sadece birkaç alana ihtiyacınız varsa buradan sadece ihtiyacınız olan alanı/alanları seçmek sorgu sürelerinin kısalması ve veri erişim sürelerinin azalmasını sağlayacaktır.
  • Fitler: Tabloda yer alan kayıtları belli bir kritere göre filtrelemek ve sadece istediğimiz nitelikteki kayıtları çektirmek için bu kısmı kullanıyoruz. Bu kısım ile ilgili daha detaylı açıklamaları ileride yapacağız. Bu nedenle şimdilik burayı es geçiyoruz.
  • Sort: Kayıtlarımızın sıralanma türünü bu kısım belirtiyor. Örneğin bir blog uygulamasında makaleleri son eklenenden ilk eklenene doğru yani yeniden eskiye doğru sıralatmak genelde en mantıklı yaklaşımdır. Buradan "tarih" alanını seçip "Descending" dediğimizde kayıtlarımızı tarih alanına göre azalan sıra ile sıralatmış oluyoruz. Eğer "Ascending" seçeneğini seçseydik artan sıra ile çekmiş olacaktır. Yani eskiden yeniye doğru bir sıralama olacaktı.

   İlgili ayarlarımızı yaptıktan sonra "Test" diyerek bu sorgu sonucu hangi kayıtların çektirileceğini önceden görüp    kriterlerde değişiklik yapma şansına da sahibiz.

Dreamwever Bindings Paneli

Dreamwever Bindings Paneli

Yorumunuzu Ekleyin


Yükleniyor...
Yükleniyor...