Behaviorsa Yeni Behaviorsjavascript Ekleme

Behaviorsa yeni behaviors javascript ekleme
Behaviors'a yeni Behaviors(Javascript) ekleme

Extensionslar, üçüncü parti genişletmeler,eklentiler anlamına geliyor.Bu extensionslar Macromedia'nın kendi sitesinden veya internetteki diğer dw sitelerinden indirip Extensions Manager'a yükleyerek Dreamweaver'ın daha kullanılışlı bir hale gelmesini sağlayabiliyorsunuz.

örnek vermek gerekirse
imagetoolbar_remover adında MXP uzantılı bir dosya indirdiğinizde bunu DW ile birlikte kurulan "Macromedia extension manager" adlı program ile açıp kurarsınız. artık bu extension Dreamweaver menülerinize yerleşmiştir ve siz tek tıklamayla imagetoolbar'ı silebilirsiniz..
www.dw.gen.tr adresinde işinize yarayabilecek bir çok extension bulabilirsiniz..

 

Eklentiler DW’ın plug-in’leri olarak adlandırabileceğimiz eklentileridir. Sadece DW’da değil hemen hemen tüm Macromedia ürünleri için eklentiler de mevcuttur.

Bu eklenti dosyaları .mxp uzantılı dosyalar olup Macromedia Extension Manager isimli bir program tarafından sistemimize yüklenebilir, yönetilebilir, kaldırılabilir. Macromedia Extension Manager eklenti desteği olan tüm Macromedia ürünleri ile birlikte standart olarak yüklenmektedir. Eğer kurulu değilse Macromedia’nın sayfasından ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

Behaviorsa yeni BehaviorsJavascript ekleme

isteme yüklendiği andan itibaren de .mxp uzantılı eklenti dosyalarını tanıyarak kendini bu dosya türleri ile ilişkilendirir. Bu aşamadan sonra herhangi bir eklenti dosyasına çift tıklamanız kurulum işlemini başlatmak için yeterlidir.

Eklenti kurulumu

Sisteminizde Extension manager’ın kurlu olduğunu varsayarsak, .mxp uzantılı bir eklenti dosyasına çift tıklıyoruz. (Macintosh kullanıcıları nasıl tıklıyor bilemiyorum ama :) Açılan iletişim penceresinden eklentinin kullanımı ve lisans kullanım bilgilerine dair bir soru soruluyor. Bu eklentinin kullandığınız programda sorunlar yaratabileceği ve çok şükür bundan kimsenin mesuliyeti olmadığı sizin sorumlu olduğunuz vs

 

Behaviorsa Yeni Behaviorsjavascript Ekleme

Bu soruya “Accept” diyoruz. Bu aşamadan sonra Extension Manager işin kalan kısmını hallediyor ve eklentiyi sistemimize yüklüyor.

Ben örnek için “Lorem Ipsum Generator” isimli eklentiyi kuruyorum. Kullanıcılardan aldığımız soruların çoğu eklentiyi kurduktan sonra DW içerisinde nerede olduklarını bulamadıkları şeklinde oluyor. Burada birkaç püf nokta var aslında. Extensionların kendine has türleri var. Örneğin Behaviors, Commands, Objects yada Suite gibi çeşitli türlere sahipler. Bu türlerin DW’ın ara yüz bileşenleri ile aynı isimlere sahip olduklarını fark etmişsinizdir. Haliyle Behavior olarak sınıflandırılan bir eklentinin ilgili menüleri Tag inspector / Behaviors panel grubuna eklenecektir. Eğer bu panel grubunu göremiyorsanız Window / Behaviors menüsü ile bu paneli aktif hale getirebilirsiniz.

Behaviorsa Yeni Behaviorsjavascript Ekleme

Extension Manager içerisinde sistemimizde ilgili program üzerine kurulu olan eklentileri görmekteyiz. Burada Type olarak belirtilen kısım eklentimizin türünü belirtiyor. Örneğin Lorem Impsum Generator eklentisi “Object” olarak sınıflandırılmış Bu ifade eklentiyi Object Panel olarak da bilinen Insert bar içerisinde aramamız gerektiği anlamına geliyor.

Zaten eklentiyi seçtiğimizde alttaki açıklama kısmında Access info yani erişim bilgisi olarak

Access from the Objects > Common > Lorem Ipsum palette or the Lorem Ipsum entry in the Insert >Technocurve Menu.

Object panel altındaki Common sekmesinden Lorem Ipsum isimli düğme ile yada Insert menüsünden Technocurve menüsü ile eklentiye ulaşabileceğimiz söyleniyor.

Behaviorsa Yeni Behaviorsjavascript Ekleme

Behaviors menüsü altında şimdi ekli  olan menü  aşağıdaki gibidir.

Behaviorsa Yeni Behaviorsjavascript Ekleme

Söyleyecek fazla söze gerek bu mantık çerçevesinde sizde sisteminize kurduğunuz eklentileri kullanabilir DW’ın yeteneklerini daha yakından tanıyabilirsiniz.

Eklentilerin kaldırılması-silinmesi

Kullanmadığınız ya da beğenmediğiniz bir eklentiyi kaldırmak için DW kapalı iken Extension Manager içerisinden ilgili eklenti seçili ikenRemove extension (CTRL+R)düğmesine basmanız ve çıkan soruya Evet demeniz yeterli olacaktır.
Behaviorsa Yeni Behaviorsjavascript Ekleme

Not:Belli uyumsuzluk problemleri veya kötü hazırlanmış ücretsiz eklentiler nedeniyle zaman zaman DW’ınız zarar görebilir, bazı fonksiyonlarını kaybedebilir hatta hiç çalışmaz bir hale gelebilir. Bu nedenle kurduğunuz eklenti sayısının çok olmamasına, sadece gerekli eklentileri sisteminizde barındırmanızı tavsiye edeceğim sizlere. Zira çalıştığınız bir projeyi geciktirecek ve aksatacak kadar can sıkıcı sorunlar yaşamamak açısından bunlara dikkat etmek gerekiyor. DW bozulduktan sonra yapılacak en mantıklı şey kaldırıp yeniden kurmak oluyor.

Kaynak Samet ERDEM

Kaynak: http://www.dw.gen.tr/?module=articles&page=detail&id=217


Yorumunuzu Ekleyin


Yükleniyor...
Yükleniyor...