Konular

Behaviorsa Yeni Behaviorsjavascript Ekleme

Behaviorsa yeni behaviors javascript ekleme
Behaviors'a yeni Behaviors(Javascript) ekleme

Extensionslar, üçüncü parti genişletmeler,eklentiler anlamına geliyor.Bu extensionslar Macromedia'nın kendi sitesinden veya internetteki diğer dw sitelerinden indirip Extensions Manager'a yükleyerek Dreamweaver'ın daha kullanılışlı bir hale gelmesini sağlayabiliyorsunuz.

örnek vermek gerekirse
imagetoolbar_remover adında MXP uzantılı bir dosya indirdiğinizde bunu DW ile birlikte kurulan "Macromedia extension manager" adlı program ile açıp kurarsınız. artık bu extension Dreamweaver menülerinize yerleşmiştir ve siz tek tıklamayla imagetoolbar'ı silebilirsiniz..
www.dw.gen.tr adresinde işinize yarayabilecek bir çok extension bulabilirsiniz..

 

Eklentiler DW’ın plug-in’leri olarak adlandırabileceğimiz eklentileridir. Sadece DW’da değil hemen hemen tüm Macromedia ürünleri için eklentiler de mevcuttur.

Bu eklenti dosyaları .mxp uzantılı dosyalar olup Macromedia Extension Manager isimli bir program tarafından sistemimize yüklenebilir, yönetilebilir, kaldırılabilir. Macromedia Extension Manager eklenti desteği olan tüm Macromedia ürünleri ile birlikte standart olarak yüklenmektedir. Eğer kurulu değilse Macromedia’nın sayfasından ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

Behaviorsa yeni BehaviorsJavascript ekleme

isteme yüklendiği andan itibaren de .mxp uzantılı eklenti dosyalarını tanıyarak kendini bu dosya türleri ile ilişkilendirir. Bu aşamadan sonra herhangi bir eklenti dosyasına çift tıklamanız kurulum işlemini başlatmak için yeterlidir.

Eklenti kurulumu

Sisteminizde Extension manager’ın kurlu olduğunu varsayarsak, .mxp uzantılı bir eklenti dosyasına çift tıklıyoruz. (Macintosh kullanıcıları nasıl tıklıyor bilemiyorum ama :) Açılan iletişim penceresinden eklentinin kullanımı ve lisans kullanım bilgilerine dair bir soru soruluyor. Bu eklentinin kullandığınız programda sorunlar yaratabileceği ve çok şükür bundan kimsenin mesuliyeti olmadığı sizin sorumlu olduğunuz vs

 

Behaviorsa Yeni Behaviorsjavascript Ekleme

Bu soruya “Accept” diyoruz. Bu aşamadan sonra Extension Manager işin kalan kısmını hallediyor ve eklentiyi sistemimize yüklüyor.

Ben örnek için “Lorem Ipsum Generator” isimli eklentiyi kuruyorum. Kullanıcılardan aldığımız soruların çoğu eklentiyi kurduktan sonra DW içerisinde nerede olduklarını bulamadıkları şeklinde oluyor. Burada birkaç püf nokta var aslında. Extensionların kendine has türleri var. Örneğin Behaviors, Commands, Objects yada Suite gibi çeşitli türlere sahipler. Bu türlerin DW’ın ara yüz bileşenleri ile aynı isimlere sahip olduklarını fark etmişsinizdir. Haliyle Behavior olarak sınıflandırılan bir eklentinin ilgili menüleri Tag inspector / Behaviors panel grubuna eklenecektir. Eğer bu panel grubunu göremiyorsanız Window / Behaviors menüsü ile bu paneli aktif hale getirebilirsiniz.

Behaviorsa Yeni Behaviorsjavascript Ekleme

Extension Manager içerisinde sistemimizde ilgili program üzerine kurulu olan eklentileri görmekteyiz. Burada Type olarak belirtilen kısım eklentimizin türünü belirtiyor. Örneğin Lorem Impsum Generator eklentisi “Object” olarak sınıflandırılmış Bu ifade eklentiyi Object Panel olarak da bilinen Insert bar içerisinde aramamız gerektiği anlamına geliyor.

Zaten eklentiyi seçtiğimizde alttaki açıklama kısmında Access info yani erişim bilgisi olarak

Access from the Objects > Common > Lorem Ipsum palette or the Lorem Ipsum entry in the Insert >Technocurve Menu.

Object panel altındaki Common sekmesinden Lorem Ipsum isimli düğme ile yada Insert menüsünden Technocurve menüsü ile eklentiye ulaşabileceğimiz söyleniyor.

Behaviorsa Yeni Behaviorsjavascript Ekleme

Behaviors menüsü altında şimdi ekli  olan menü  aşağıdaki gibidir.

Behaviorsa Yeni Behaviorsjavascript Ekleme

Söyleyecek fazla söze gerek bu mantık çerçevesinde sizde sisteminize kurduğunuz eklentileri kullanabilir DW’ın yeteneklerini daha yakından tanıyabilirsiniz.

Eklentilerin kaldırılması-silinmesi

Kullanmadığınız ya da beğenmediğiniz bir eklentiyi kaldırmak için DW kapalı iken Extension Manager içerisinden ilgili eklenti seçili ikenRemove extension (CTRL+R)düğmesine basmanız ve çıkan soruya Evet demeniz yeterli olacaktır.
Behaviorsa Yeni Behaviorsjavascript Ekleme

Not:Belli uyumsuzluk problemleri veya kötü hazırlanmış ücretsiz eklentiler nedeniyle zaman zaman DW’ınız zarar görebilir, bazı fonksiyonlarını kaybedebilir hatta hiç çalışmaz bir hale gelebilir. Bu nedenle kurduğunuz eklenti sayısının çok olmamasına, sadece gerekli eklentileri sisteminizde barındırmanızı tavsiye edeceğim sizlere. Zira çalıştığınız bir projeyi geciktirecek ve aksatacak kadar can sıkıcı sorunlar yaşamamak açısından bunlara dikkat etmek gerekiyor. DW bozulduktan sonra yapılacak en mantıklı şey kaldırıp yeniden kurmak oluyor.

Kaynak Samet ERDEM

Kaynak: http://www.dw.gen.tr/?module=articles&page=detail&id=217


Yorumunuzu Ekleyin

Database Paneli

Database paneli

26,244 Okunma 1 Yorum 05/06/2008 10:46:38

Div Çatılı sayfalar Oluşturmak

Çok değil birkaç yıl önce sayfa tasarımlarımızı yaparken ara yüz bileşenlerini tablolar kullanarak görünmez ızgaralar üzerine inşa ederdik. Bu durum; HTML yapı dilinin web tasarımcıları tarafından hatalı yorumlanmasının ve kullanılmasının bir sonucu idi. Tarayıcılar arası çekişmelerin ve tüm Internet alışkanlıklarımızı etkileyen tarayıcı savaşlarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştı. Fakat Web 2. 0 kavramının gündeme geldiği şu günlerde artık eski tasarım alışkanlıklarını bir kenara bırakıp modern tasarım ve web teknolojilerine cevap verecek web sayfaları tasarlamanın vakti geldi de geçiyor bile

25,984 Okunma Henüz yorum yapılmamış 06/08/2007 17:55:00

Recordset ile verileri sayfaya yazdırmak

Kayıt dizisi (recordset) ile Dreamweaver içerisinden veritabanına erişim sağlayarak, kriterlere göre ve ya istediğimiz sayıda kaydı sayfaya yazdırmak mümkün. Bizde bu makale ile veritabanı kayıt erişimlerini yakından inceleyeceğiz

21,701 Okunma Henüz yorum yapılmamış 31/08/2007 14:19:45

Bindings Paneli

Dreamweaver bindings paneli

20,759 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 10:03:38

Database Paneli

Veritabanlarına erişmek

19,746 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 09:12:39

Datebases Paneli

Resimli anlatım

19,646 Okunma Henüz yorum yapılmamış 06/06/2008 11:05:53

Bindings Paneli

Veri bağlantılarının yönetildiği panel

19,013 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 09:11:51

Named Anchor

Named anchor aracı ile ilgili açıklamalar

19,005 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 10:18:51

Dreamweaver ile Site tanımlamaları

Dreamweaver birçok geliştirme ortamında olduğu gibi proje bazlı çalışmalar yapmaya olanak tanıyan bir yazılımdır. Bu makalede projelerimizi DW içerisinde nasıl yönetebileceğimizi göreceğiz

18,833 Okunma Henüz yorum yapılmamış 01/09/2007 02:25:54

ASP sayfası hazırlama

Dreamweaver mx de ASP çalışmak için daha önceden ASP ile uğraşmış olmak gereklidir. Her nekadar Dreamweaver Mx işimizi kolaylaştırsa da ASP 'den anlamak bazı durumlarda faydalı olacaktır. ASP öğrenmek için Dr. Hakkı ÖCAL 'ın ASP kitaplarını tavsiye ederim

18,707 Okunma Henüz yorum yapılmamış 12/08/2007 04:13:11

Yükleniyor...