Konular

Dreamweaver Sözlüğü

Ne nedir?
www.dijitalders.comTracing Image
        Bu seçenek ile; bir tasarım ile çalışırken yada bir tasarımı kopyalamanız gerektiği durumlarda neyin tam olarak nerde olduğunu anlayabilmek için "Tracing Image" seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenek ile sayfaya eklediğiniz resmin saydamlığını da ayarlayarak opak bir görünüm verip kendi tasarımınızı bu kılavuz tasarım resmi üzerine inşa edebilirisiniz. Bu resim Sadece DW ile çalışırken görünüp sayfayı kaydedip tarayıcı ile baktığınızda görünmeyeceğinden tasarım aşamasında bizlere büyük bir kolaylık sağlayarak tasarım sürecinin oldukça kısalmasını da sağlayacaktır.

Design Notes
        Çalıştığımız dokümanların bizim için önemli bazı bilgilerinin DW tarafından saklanması ve gerektiğinde bize sunulmasını organize eder. Eğer sitenizde aynı dokümanın birkaç versiyonu varsa çok işinize yaracaktır. Bu notlar sadece tasarımcı tarafından DW içerisinde görünen bilgilerdir ziyaretçileriniz bu notları göremezler.

Point to File ( Point to File Dugmesi )

        Bu araca fare ile sol tıklayıp fare tuşunu bırakmadan sürüklediğimizde bir ok oluşur. Bu oku Files panelindeki Site sekmesi içerisinde yer alan bir sayfanın üzerine sürükleyip bıraktığınızda Link etiketi yanındaki metin kutusunda o dosyanın ismi belirecektir ve seçmiş olduğunuz metin/kelime bir bağ haline dönüşecektir.
Ayrıca eğer Dreamweaver penceresinde birden çok sayfa ile çalışıyorsak bağ vermek istediğimiz sayfalar o an açıksa Point to File aracını bu sayfaların üzerine sürükleyip bırakarak da bağ oluşturabiliriz.

Image Placeholder
    Resim yüklenmeden önce sayfada görüntülenen ve resmin boyutlarını ve yerini belirten bir yer belirteci diyebiliriz. Ziyaretçiye resim hakkında bir ön fikir vermek için kullanılabilecek bu özellik ile resimlerin yeri daha sayfa yüklenmeden belli olacaktır. Böylece ziyaretçi sayfanın tamamının yüklenmesini beklemek zorunda kalmayacaktır.

Cloacking
    Bazı dosya veya klasörlerin servera atılmasını veya serverdan indirilmesini yasaklar.
• Files and folders can be cloaked to exclude them from the Synchronize, Check In/Out, search and replace, reports, link checking and library and template updating features
• Cloaked files and folders do not appear in the Asset panel
• Cloaking is not recognized by other FTP programs

Call JavaScript: Herhangi bir JavaScript fonksiyonunu çağırmanızı ve işlettirmenizi sağlar.

Change Property: Herhangi bir sayfa öğesinin özelliklerini değiştirmenizi sağlar.

Check Browser: Web tarayıcısı için test yapmanızı ve tarayıcıya göre yönlendirme vs. yapmanızı sağlar.

Check Plug-In: Web sayfanızda Flash, Shockwave gibi plug-in gerektiren nesneler ve teknolojiler kullanıyorsanız bu özellik ile ziyaretçinizin plug-inini kontrol ederek sonuca göre muamele yapabilirsiniz. Mesela Flash plug-ini yoksa başka bir sayfaya yönlendirerek uyarıda bulunabilirsiniz…

Control Shockwave or Flash: Check Plug-In özelliğinin sadece Macromedia Shockwave ve Macromedia Flash plug-ini kontrol edebilen versiyonu.. Böyle bir uygulamanın gereksiz yere niye konulduğu ise bilinmiyor!…

Drag Layer: Sayfanızda bulunan layerların yani katmanların sürüklenerek hareket ettirilmesini sağlar. Ayrıca bu özellik sayesinde layerların konumunu istediğiniz işleme göre değiştirebilirsiniz. Mesela bir butona tıklandığında X:22, Y:55 konumunda bulunan layerın konumunu X:66, Y:123 yapabilirsiniz..

GoTo URL: Bu uygulama ile herhangi bir işlem sonucu istediğiniz sayfaya gitmeyi sağlayabilirsiniz… Mesela bir layer drag edildiğinde filanca.asp`ye gitmeyi sağlayabilirsiniz.

Jump Menu: Bu uygulama ile form içinde bulunan drag-drop menüden herhangi bir seçim yapıldığında herhangi bir sayfanın çağırılmasını sağlayabilirsiniz.

Jump Menu Go: Jump Menu uygulamasının özelliğe göre sayfa çağırtan versiyonu…

Open Browser Window: İstediğiniz herhangi bir işleme göre browser penceresi açmanızı sağlar… Ayrıca browser penceresi için sayfa boyu, browser araç çubuğu özellikleri, browser başlığı gibi özelliklerde ayarlamanız mümkün…

Play Sound: Bu uygulama ile herhangi bir istediğiniz işlem sonucu ses dosyasının çalmasını sağlayabilirsiniz. Mesela bir butona veya linke tıklandığında herhangi bir ses dosyasını çalabilirsiniz.

Popup Message: Herhangi bir işlem sonucu sayfada mesaj çıkmasını sağlar.

Preload Images: Sayfa yüklenirken grafiklerin önden yüklenmesini sağlar.. Rollover grafikler için kullanılması tavsiye edilir.

Set Nav Bar Image: Navigasyon barı kullandığınız taktirde bu özellik aktif olabilir.. Bu özellik ile navigasyon barında bulunan grafikleri düzenleyebilirsiniz.

Set Text: Set Text özelliği sayesinde Status Bar (durum çubuğu), Text Field (metin kutusu), Layer (katman), Frame (çerçeve) özelliklerinin metinlerini ayarlayabilirsiniz.. Mesela bir linkin üstüne gelince browserın durum çubuğunda “Tıklayın” yazsın isterseniz Set Text kısmından Status Bar seçerek bunu kolayca yapabilirsiniz.

Show-Hide Layers: Türkçesi katmanları göster/gizle olan bu özellik ile sayfa üstündeki layerları gizleyip gösterebilirsiniz… Mesela açılır kapanır menüleri bu özellik ile kolayca yapabilirsiniz… Veya özelleştirilebilir sitelerde içeriği layerlara oturtarak özelleştirme işini kolay hale getirebilirsiniz.

Swap Image: Bu özellik sayesinde herhangi bir elementin üstüne gelince bir grafiğin değişmesini sağlayabilirsiniz. Mesela bir linkin üzerine gelince bir grafiğin değişerek linkle ilgili açıklama yapmasını sağlayabilirsiniz.

Swap Image Restore: Bu özellik ile swap image kullanılan grafiklerin eski haline dönmesini sağlayabilirsiniz.

Timeline: Dreamweaver`ın Timeline özelliğini yönetmenizi sağlar. Mesela bir butona tıklayınca bir layer için zaman verilmesini ve bu zaman bitiminde layerın gizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Validate Form: Form elementlerinin form gönderilmeden hemen önce kontrol edilmesini bu özellik ile sağlayabilirsiniz. Mesela müşterileriniz için bir talep formu yaptınız ve müşterinin e-mail adresini mecburi olarak forma girmesini istiyorsunuz. O halde bu özelliği kullanarak e-mail kısmı girilmediği taktirde hata mesajı çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu özellik ile e-mailin doğru olup olmadığıda kontrol edilecektir.

Show Events For: İstediğiniz browserı seçerek behaviorsların seçtiğiniz browser ve sürümüne göre gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Get More Behaviors…: Bu seçenek ile Macromedia sitesinde bulunan ilgili bölüme girerek daha fazla behaviors yükleyebilirsiniz… Mesela Nokia WML Editor…


Kaynak www.yenimahalleegitici.org/bitefo/1.2-Dreamweaverin_temelleri.htmwww.webdersleri.com/sayfa.aspbilgisayar.ansiklopedisi.net/bilgisayar/196/dreamweaver-4-0.html
Yorumunuzu Ekleyin

Database Paneli

Database paneli

26,247 Okunma 1 Yorum 05/06/2008 10:46:38

Div Çatılı sayfalar Oluşturmak

Çok değil birkaç yıl önce sayfa tasarımlarımızı yaparken ara yüz bileşenlerini tablolar kullanarak görünmez ızgaralar üzerine inşa ederdik. Bu durum; HTML yapı dilinin web tasarımcıları tarafından hatalı yorumlanmasının ve kullanılmasının bir sonucu idi. Tarayıcılar arası çekişmelerin ve tüm Internet alışkanlıklarımızı etkileyen tarayıcı savaşlarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştı. Fakat Web 2. 0 kavramının gündeme geldiği şu günlerde artık eski tasarım alışkanlıklarını bir kenara bırakıp modern tasarım ve web teknolojilerine cevap verecek web sayfaları tasarlamanın vakti geldi de geçiyor bile

25,988 Okunma Henüz yorum yapılmamış 06/08/2007 17:55:00

Recordset ile verileri sayfaya yazdırmak

Kayıt dizisi (recordset) ile Dreamweaver içerisinden veritabanına erişim sağlayarak, kriterlere göre ve ya istediğimiz sayıda kaydı sayfaya yazdırmak mümkün. Bizde bu makale ile veritabanı kayıt erişimlerini yakından inceleyeceğiz

21,703 Okunma Henüz yorum yapılmamış 31/08/2007 14:19:45

Bindings Paneli

Dreamweaver bindings paneli

20,760 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 10:03:38

Database Paneli

Veritabanlarına erişmek

19,749 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 09:12:39

Datebases Paneli

Resimli anlatım

19,648 Okunma Henüz yorum yapılmamış 06/06/2008 11:05:53

Bindings Paneli

Veri bağlantılarının yönetildiği panel

19,017 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 09:11:51

Named Anchor

Named anchor aracı ile ilgili açıklamalar

19,011 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/06/2008 10:18:51

Dreamweaver ile Site tanımlamaları

Dreamweaver birçok geliştirme ortamında olduğu gibi proje bazlı çalışmalar yapmaya olanak tanıyan bir yazılımdır. Bu makalede projelerimizi DW içerisinde nasıl yönetebileceğimizi göreceğiz

18,837 Okunma Henüz yorum yapılmamış 01/09/2007 02:25:54

ASP sayfası hazırlama

Dreamweaver mx de ASP çalışmak için daha önceden ASP ile uğraşmış olmak gereklidir. Her nekadar Dreamweaver Mx işimizi kolaylaştırsa da ASP 'den anlamak bazı durumlarda faydalı olacaktır. ASP öğrenmek için Dr. Hakkı ÖCAL 'ın ASP kitaplarını tavsiye ederim

18,711 Okunma Henüz yorum yapılmamış 12/08/2007 04:13:11

Yükleniyor...