CSS Cascading style sheets

CSS paleti Anlatim
Panel All Rules bölümünde sayfamız içerisinde ilişkili ve önceden tanımlı stillerin bir listesini barındırıyor. Bu liste sayesinde stilleri seçili objelere uygulayabiliyor ve stillerimizi yönetebiliyoruz.

CSS Cascading style sheets

 All Rules’dan bir stili seçtiğimiz anda Properties kısmında ilgili stile ait özellikler ve parametreler listeleniyor. Add Properties seçeneği ile de stilimiz için yeni bir özellik tanımlama mümkün

CSS Cascading style sheets

            Aynı panel içerisinde yer alan “Current” sekmesi ile sayfada herhangi bir alana tıkladığımızda o alanı etkileyen CSS özelliklerini görüntülemeye yarıyor. Örneğin Current sekmesine geçip bir başlığa ya da stiller ile biçimlendirilmiş bir metne tıkladığınız anda bu alanda stil özellikleri listelenmekte ve bize bu elemanın hangi stillerden etkilendiği konusunda fikir vermektedir. 

CSS Cascading style sheets

CSS styles paneli current sekmesi görünümü
Panelin sağ altında bulunan simgeler:

CSS Cascading style sheets
 • Attach StyleSheet: Harici .css uzantılı stil dosyalarınızı çalıştığınız doküman ile ilişkilendirmeye yarar. Böylece tek bir stil dosyası ile sitenizdeki tüm sayfaları biçimlendirebilir ve değişikliklerin tek bir .css dosyası üzerinden yürümesini sağlayabilirsiniz. Buraya tıkladığımızda açılan iletişim penceresinden Browse diyerek ilgili CSS dosyasını seçebiliriz.
CSS Cascading style sheets
  • Add as: seçeneği stilin nasıl doküman içerisine dahil edileceğini belirtiyor. "Link" dediğimizde ornek.css dosyasını "link" tekniği sayesinde doküman ile ilişkilendiriyor. "Import" dediğimizde ise ornek.css dosyası "inport" tekniği ile dokümanımız ile ilişkilendiriliyor. Bu iki yöntem şu aşamada bizim için anlam ifade eden bir fark taşımıyor, herhangi birini seçebilirsiniz
  • Media: Bu stilin ne tür medyalar için görüntülenmesi gerektiğini belirtiyor.
  • Sample stylesheets: Dreamweaver ile  içerisinde standart olarak gelen önceden hazırlanmış hazır stil dosyalarını sayfamıza ilişkilendirebileceğimiz bir ara yüz açar.
 • New CSS Rule: Yeni bir stil yaratmaya yarar.
 • Edit Style: Seçili olan stili düzenlemeye yarar.
 • Delete CSS Rule: Seçili stili siler.
 
Sol alt kısımda bulunan Simgeler:

CSS Cascading style sheets
 • Category View: Stil özelliklerini kategorilere ayırarak listeler.
 • List View: Ne kadar özellik varsa hepsini listeler
 • Set PropertiesView: Standart olarak Dreamweaver  kurulumunda gelen görünüm türüdür.
Stilleri nesneler uygulamak
Yaptığımız  ya da dışarıdan harici olarak ilişkilendirdiğimiz CSS stilleri herhangi bir nesneye uygulamak için öncelikle ilgili nesneyi seçmemiz gerekmektedir. Ardından Properties paneli üzerinden “Style” listesinden uygun bir stil seçebiliyoruz.
 
CSS Cascading style sheets

Veya yine nesneyi seçtikten sonra CSS Styles panelinden uygulamak istediğimiz stili seçip sağ tıklıyoruz ve “Apply” diyoruz yine aynı sonucu alacağız.

CSS Cascading style sheets
 
Diğer alternatif Yol nesneye tasarım görünümünde çalışırken sağ tıklayıp CSS styles / stil ismi şeklindeki menüden de stilimizi uygulayabiliyoruz.

CSS Cascading style sheets
 

Hazır  CSS Stiller

File / New menüsü ile yeni doküman oluşturma penceresini açtığınızda CSS Style Sheets kategorisi altında hazır olarak tanımlanmış ve bir sayfanın tüm stil ihtiyaçlarını karşılayacak CSS tanımlamalarını içeren şablonlara ulaşabilirsiniz

CSS Cascading style sheets

Dokümanımıza harici bir stil dosyası ilişkilendirme esnasındaSamplestylesheets seçeneği ile de hazır stil dosyalarını sayfamıza ilişkilendirebileceğimiz bir ara yüze ulaşmak mümkün. 

Kaynak Samet ERDEM
Yorumunuzu Ekleyin


Yükleniyor...
Yükleniyor...