Konular

CSS ile yazıcı çıktı işlemleri

Web sayfalarının çıktılarını almak her zaman sorunludur. Web sayfaları web tarayıcılarında güzel görünürler ancak çıktı almak için uygun değildirler. Web sayfalarında yazıların daha okunaklı olması için sans-serif font ailesi kullanılır ancak çıktı için uygun olan font tipi serif font ailesidir. Ayrıca bir çok site de çıktıda görünmememsi gereken sol menü, banner ve alt kısım gibi alanlar vardır
www.dijitalders.com

Bazı siteler ki, çoğunlukla önemli bazı haber siteleri her sayfanın bir de çıktıya uygun hallerini de hazırlarlar. Ancak bu çok uğraş gerektiren bir durumdur ve de zaman alacak bir iştir. Kullanışlı değildir.

CSS bu duruma el atarak basit bir çözüm getirmiştir. Çıktıya uygun css kodu oluşturup bunu sayfamıza ekleyerek bu sorunları halledebiliriz. Web tarayıcıları normal css kodunu yorumlarken yazıcıdan çıktı almak istediğimiz de ise sizin hazırladığınız özel çıktı versiyonu kullanılacaktır.

Çıktı Almak için CSS Oluşturmak

Çıktı almak için oluşturduğumuz özel css’i sayfamıza eklemek çok kolay bildiğimiz link ekleme koduna fazladan sadece media kısmı eklenerek değeri print atanır.

 1. <link rel=”stylesheet” type=”text/css” href=”ciktistil.css” media=”print”>

Diğer bir yöntemde import kullanımıdır.

 1. <style type="text/css">
 2. @import url("webicin.css") screen;
  www.dijitalders.com
 3. @import url("ciktial.css") print;
 4. </style>
Çıktıya Uygun CSS Hazırlarken Dikkat Edilecek Hususlar

Fontları Değiştirmek

İlk yapılacak şey fontları değiştirmektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi web sitelerinde kolay okunurluluğu nedeni ile san-serif fontları kullanılır( Verdana veya Arial gibi) çıktı almak içinse serif fontları kullanılmalıdır(Times New Roman veya Garamond gibi) Örneğin sayfa içindeki h1 veya p için yapılan sans-serfi fontları serif fontlarla değiştirelim.

 1. h1, p { font-family: Garamond, "Times New Roman", Times, serif; }

Web için verilen değerler px veya em yerine pt değeri kullanılmalıdır. Çıktı alırken daha iyi sonuçlar verir.

 1. h1 { font: 24pt Garamond, "Times New Roman", Times, serif; }
 2. p { font: 12pt Garamond, "Times New Roman", Times, serif; }

Ayrıca line-height değeri, font-weight değeri, word-spacing ve text-align değerlerini de çıktı ama durumu için düzenlemeliyiz. Bunu için we tarayıcılarının çıktı ön izleme özelliğinden yararlanabilriz. Firefox web tarayıcısının bu ve diğer web düzenlemeleri için güzel bir eklentisini de kullana bilrisiniz. Buradan indirebilirsiniz. http://chrispederick.com/work/webdeveloper/

Bazı Elementleri Kaldırmak

Sitemizdeki bazı elementler çıktı almamızda bize lazım olmayacaktır örneğin sol menü, bannerlar vb. Bu elementleri elemeliyiz bunun en kolay yöntemide display:none‘dır.

Bir elementin display özelliğini "none" yaparak çıktı alırken görütülenmesini engelleriz. Örneğin solmenu için #SolMenu tanımlması yapmış isek

 1. #SolMenu{display:none}

kodu ile bu bölümü çıktı alırken görüntü dışında bırakacağız. Bu yöntemi formlar, menüler, bannerlar, ana resimler hariç diğer resimler vb. gereksiz bölümleri bu şekilde çıkarmalıyız.

Margin’ler, Renkler ve Diğerleri

Çıktı alırken yazıların tabloları ve diğer elementlerin daha açık ve net görünmesi için aralarına belirli mesafeler vermeliyiz.

 1. table { margin-top:10px;}
 2. div { margin:10px}

Çıktı alacağımız sayfalarda px vd. birimler yerine inç birimini kullanmak daha iyi sonuçlar verir.

 1. table{margin:sin}
 2. div{margin:1in}

Renklerle ilgili olarakta şunu söyleyebilriz ki, web sitelerinde bir çok renk kullanılır ancak bu renklerin çıktı alırken görünümü web tarayıcılrdaki görünümüne benzemez, bu nednele fontları siyah veya grinin toplarında yapmalıyız. Arkaplanı da beyaz yapmalıyız.

Bunu dışında diğer elementlerin çıktı alırken görünüşleri çıktı ön izleme ekranından bakılarak çıktıya en uygun duruma getirilebilir.

Sonuçta yapılacakları kısa özetlersek:www.dijitalders.com

 • Renklerin siyah-beyaz yapılması
 • Font ailelerinin serif yapılması
 • font-size değerlerinin ayarlanması
 • Tüm linklerin altının çizilmesi
 • Çıkarılması gereken bölümler için site yapısı katmanlardan oluşturlması
 • Ana resimler hariç diğerlerinin çıkarılması
 • Menülerin çıkarılması
 • Banner ve tanıtım yazılarının çıkarılması
 • Sağ, Sol ve alt bölümlerin çıkarılması
 • Tüm javascript, flash, form ve hareketli gif’lerin çıkarıtlması gereklidir.
Kaynak www.fatihhayrioglu.com/
Yorumunuzu Ekleyin

CSS ile Web Sayfası Oluşturma

CSS’in en büyük avantajlarından biri ve en önemlisi başka bir koda(XHTML hariç) ihtiyaç duymaksızın sayfa iskeleti ve stilini oluştumamıza olanak sağlamasıdır.CSS 1996′dan beri kullanıla gelen bir standart olsa da popülaretesini Zen Garden’ın sayfa planlaması için kullanmaya başlamasından sonra arttırmıştır.Eskiden sayfayapısını tablolarla oluştururduk.Bu kullanımın bir çok sorunları vardı.Bunları aşmak için CSS ile sayfa planlama metodları kullanılmaya başlanmıştır.Biz burada bu konudan bahsedeceğiz.

70,793 Okunma 3 Yorum 11/07/2007 16:49:40 31/05/2014 16:50:32

Css İle Hizalama İşlemleri

Yapacağınız bir sitenin, sayfanın tam ortasında görünmesini istiyorsunuz diyelim. Bunu çok basit ve pratik bir işlemle çözebilirsiniz.

55,892 Okunma Henüz yorum yapılmamış 10/07/2007 19:48:11 29/12/2013 15:02:02

CSS Konumlandırma (Position)

CSS konseptinin en önemli konusukonumlandırma (positioning) dir. positon:static, position:absolute, position:relative, position:fixed şeklinde kullanılır.

26,239 Okunma Henüz yorum yapılmamış 09/07/2007 18:20:40 29/12/2013 14:47:24

CSS ile Content Menü Yapımı

İçeriğe göre boyutlarını ayarlayabilen ve gerekli resimleri tek bir dosyadan alan bir Content Menü tasarımı

26,112 Okunma Henüz yorum yapılmamış 27/01/2010 04:22:34

CSS’i Web Sayfalarına Eklemek

CSS’in yapısı iki ana kısımdan oluşur. Seçiciler(Selector) ve Bildirim Bloğu(Declaration Block). Bildirim Bloğuda iki ye ayrılır. Özellik(Property) ve Değer(Value)

24,947 Okunma 1 Yorum 12/07/2007 18:42:48

CSS Seçicileri

CSS güçlüdür, çünkü CSS uygun stilleri ve bu stilleri nasıl uygulanacağını belirlemek için (X)HTML dökümanının yapısını kullanır. (X)HTML Sayfa yapısına stil uygulamanın bir çok yolu vardır. Ancak bu yolları öğrenmeden önce (X)HTML hiyerarşisini öğrenmemiz gerekir

23,478 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/09/2007 23:01:25

Internet Explorer Koşullu İşlemleri

Koşullu yorum basit bir Internet Explorer özelliğidir, Microsoft Windows ve IE5 sonrasında geçerlidir. Mantık olarak Ineternet Explorerin sürümüne görefarklı HTML blokları kullanıcılara sunmak olarak özetlenebilir.

22,610 Okunma Henüz yorum yapılmamış 17/02/2010 01:08:14

CSS te kullanılan kısaltmalar

CSS; kodlama yaparken bizim bazı kısaltmaları kullanmamıza izin verir. Böylece hem fazla kod yığınından kurtulmuş oluruz, hemde sayfa boyutlarını en aza indirmiş oluruz

19,774 Okunma Henüz yorum yapılmamış 11/07/2007 00:16:08

Pseudo-sınıfları ve Pseudo-elementleri

Pseudo sınıf ve elementleri CSS’i destekleyen web tarayıcıları tarafından otomatik olarak tanınan özel sınıf ve elementlerdir. Bu sınıf ve elementler (x)html hiyerarşisi ile erişemediğimiz element ve sınıflara erişmemizi sağlar. Pseudo sınıfı bir elementi farklı sınıflara böler(örn: link elementini active, visited vd. sınıflarına böler) Pseudo elementi ise bir elementi alt kısımlara böler (örneğin bir paragrafın ilk harfi, bir paragrafın ilk satırı gibi. )

19,082 Okunma Henüz yorum yapılmamış 12/07/2007 19:42:06

(X)HTML Döküman Hiyerarşisini Anlamak

CSS güçlüdür, çünkü CSS uygun stilleri ve bu stilleri nasıl uygulanacağını belirlemek için (X)HTML dökümanının yapısını kullanır. (X)HTML Sayfa yapısına stil uygulamanın bir çok yolu vardır. Ancak bu yolları öğrenmeden önce (X)HTML hiyerarşisini öğrenmemiz gerekir

19,034 Okunma Henüz yorum yapılmamış 09/07/2007 00:11:42

Şerit Halindeki Resimden Bölümler Almak

Sitelerin yüklenme hızını arttıran ve template yapısına uygun olmasını sağlayan CSS özelliği hakkında bir makale

18,874 Okunma 1 Yorum 22/02/2008 09:18:59

CSS Classları Hakkında

Bazı CSS Classları arasındaki farklılıkları anlatan İngilizce bir makale

18,748 Okunma Henüz yorum yapılmamış 05/09/2007 01:49:34

Özellik Seçicileri(Attribute Selectors)

CSS ile tanımlama yaparken Xhtml nesnelerine erişmede bazen sıkıntı çekeriz. Ne yapsak da bu elemente atama yapsak diye bu genelde programcı - Arayüz Kod Yazarı ayrımının olduğu projelerde çok başımıza gelir. Bu sorunu kökünden çözen bir yöntemdir Özellik Seçicileri

18,242 Okunma Henüz yorum yapılmamış 09/07/2007 14:20:52

Yükleniyor...