Java Applet Nedir?

Applet örnekleri,applet ve japplet farkı

Applet  nedir?
Applet,bir tarayıcı içerisinde çalışan program parçasıdır. Bir web sayfasındabir image veya tablo gibi belli bir dikdörtgen içerisinde çalışır ve programlamayla yapıbilecek bir çok işlemi gerçekleştirebilir.İndirildiği makineye bağlanıp veri alış verişinde bulunabilir,kullanıcıyla etkileşimli olarak çalışabilir.

Applet, uzaktaki sistem uzerinden indirilip internet tarayici üzerinde çalıştırılabilen java uygulamalarina verilen isimdir. Java'nın son kullanıcılar tarafından tanınması applet sayesinde olmuştur. Applet'ler sisteme zarar veremeyecek bir şekilde tasarlanmıştır ve bugün özellikle oyun sitelerinde halen yaygın olarak kullanılmaktadır. içerisinde applet olan bir sayfayı açmaya çalıştığınızda tarayıcınız otomatik olarak java sanal makinesini çalıstırıp ekranın applet'e ayrılan bölümünde uygulamanın çalışmasını sağlar.
 

Applet Örnekleri

Başlıksız İçerik______________________

Başlıksız İçerik______________________

JAVA Applet nedir?
JAVA Applet, JavaByteCode formunda dağıtılan küçük çaplı Java uygulamalarına verilen addır. Java Applet'ler, JavaVirtualMachine yüklü olan bilgisayarlarda web tarayıcısının içerisinden çalıştırılabilirler ya da bağımsız bir uygulama olan Sun'ın AppletViewer uygulaması ile de test edilebilirler. Browser'dan bağımsız çalışan JavaWebStart kullanılarak ta Java uygulamalarını çalıştırmak mümkündür.

Java Applet'ler ilk kez 1995 yılında Java'nın ilk versionu ile hayatımıza girdi. Java Applet'ler genellikle Java Programlama Dili ile yazılırlar ama ayrıca derlendiğinde JavaByteCode üreten başka dillerle de yazılabilirler. (Örneğin, Jython. Jython, eski adı ile JPython, Java ile yazılmış bir Python programlama dili implementasyonudur.)

JavaByteCode platform bağımsız olduğu için, aralarında Windows, Unix, Mac OS ve Linux platformlarının da bulunduğu birçok platformda çalıştırılabilir.

Bir JavaApplet'in avantajları:
- Linux, Windows ve MacOS üzerinde çalışmasını sağlamak kolaydır (cross-platform)

- Makina üzerinde aynı anda farklı Java versionaları kurulu olabileceği gibi, bir Java Applet, makinaya kurulu herhangi bir Java versionu ile çalıştırılabilir. Çalışırken, sadece son versiona bakılmayacaktır. Fakat JavaApplet yeni version bir JRE istiyorsa ve bu version makinada kurulu değil ise öncelikle gerekli JRE kurulmalıdır.

- Kullanıcının onaylaması durumunda uygulamanın çalıştırıldığı makinaya tam erişim sağlama imkanına sahiptir.

Dezavantajları:
- Java plug-in yüklenmeden bir Java Applet'i çalıştırmak mümkün değildir.
- 64 bitlik sistemlerde Sun tarafından yazılmış bir Java plug-in yoktur. Fakat, çeşitli open source projeler bu açığı kapatmaya çalışıyorlar.

- Java Virtual Machine olmadan çalışamaz, bu da ilk çalışma sırasında önce JVM hafızaya çıkacağı için bekleme süresini biraz uzatacaktır.
- Applet'ler JRE'nin belli bir versionuna ihtiyaç duyabilirler.
 

Eren Altıntaş

Yorumunuzu Ekleyin
Java Applet Nedir? Yorumları +4 Yorum
 • Kullanıcı
  1
  Kullanıcı
  Teşekkürler ilk giriş için gayet güzel açıklanmış
  26 Ekim 2010 12:45:32, Salı
 • isim
  1
  isim
  simdiye kadar java ile alakalı sitenizden 2 yazı okudum. ikisi de başarılıydı. Boş cümle kurulmamış hiç hepsinde bilgi var.Kısa öz. Çoğu sitelerde gereksizyanlış bilgilerin içinde öğrenmek istediğimi bulmaya çalışıyorum. teşekkürler. sık kullanılanlara ekliyorum.
  08 Nisan 2011 04:01:47, Cuma
 • Sabri
  1
  Sabri
  Önceki yorumlara katılıyorum. Teşekkürler..
  21 Haziran 2011 00:41:31, Salı
 • Onur
  1
  Onur
  Çok Değerli aynı zamanda çok açıklayıcı bir konu anlatmışsınız,teşekkür ederim.
  06 Nisan 2016 00:02:22, Çarşamba


Yükleniyor...
Yükleniyor...