Java Applet Nedir?

Apllet Örnekleri, applet ve japplet farkı

  Applet Nedir?

Applet'lar bir web sayfası içinde sürekli değişken (dinamik) ve kullanıcı ile diyalog kuran programlardır. Bu programlar Netscape, Internet Explorer gibi JAVA'yı destekleyen ağ tarama programlama tarafından ekranda belirirler. Appletler yardımı ile HTML sayfalarının randımanı büyük ölçüde artar. yani applet'lerin HTML içinde bulunmaları gerektiğine biliyoruz. Herhangi bir applet'i içine yerleştirebilmek için önce bir HTML sayfası yaratmamız gerekir. (Editor olarak Windows'un NotePad veya Wordpad programlarından yararlanabiliririz .) 

JAVA Applet   nedir?                                                            

JAVA Applet, JavaByteCode formunda dağıtılan küçük çaplı Java uygulamalarına verilen addır. Applet sınıfı temel olarak awt araç takımı için geliştirilmis bir sınıftır.Bu sınıf swing bileşenlerini kapsamaz bunun için  daha geniş özeliikleri bulunan java aplet sınıfı geliştirilmiştir.Java Applet'ler, JavaVirtualMachine yüklü olan bilgisayarlarda web tarayıcısının içerisinden çalıştırılabilirler ya da bağımsız bir uygulama olan Sun'ın AppletViewer uygulaması ile de test edilebilirler. Browser'dan bağımsız çalışan JavaWebStart kullanılarak ta Java uygulamalarını çalıştırmak mümkündür.
Java Applet'ler ilk kez 1995 yılında Java'nın ilk versionu ile hayatımıza girdi. Java Applet'ler genellikle Java Programlama Dili ile yazılırlar ama ayrıca derlendiğinde JavaByteCode üreten başka dillerle de yazılabilirler. 
JavaByteCode platform bağımsız olduğu için, aralarında Windows, Unix, Mac OS ve Linux platformlarının da bulunduğu birçok platformda çalıştırılabilir.

Bir JavaApplet'in Avantajları:
Makine üzerinde aynı anda farklı Java versiyonları kurulu olabileceği gibi, bir Java Applet, makinaya kurulu herhangi bir Java versiyonu ile çalıştırılabilir. Çalışırken, sadece son versiyona bakılmayacaktır. Fakat JavaApplet yeni versiyon bir JRE istiyorsa ve bu versiyon makinada kurulu değil ise öncelikle gerekli JRE kurulmalıdır.
Kullanıcının onaylaması durumunda uygulamanın çalıştırıldığı makinaya tam erişim sağlama imkanına sahiptir.

Bir JavaApplet'in Dezavantajları:
Java plug-in yüklenmeden bir Java Applet'i çalıştırmak mümkün değildir.
64 bitlik sistemlerde Sun tarafından yazılmış bir Java plug-in yoktur. Fakat, çeşitli open source projeler bu açığı kapatmaya çalışıyorlar.
 Java Virtual Machine olmadan çalışamaz, bu da ilk çalışma sırasında önce JVM hafızaya çıkacağı için bekleme süresini biraz uzatacaktır.
Applet'ler JRE'nin belli bir versiyonuna ihtiyaç duyabilir.

 

Bir Java Applet Örnekleri

Başlıksız İçerik______________________

Başlıksız İçerik______________________

Başlıksız İçerik______________________

 Apletlerin Çalışma Sistemi

Başlıksız İçerik______________________

Bir Java Appletin İnternet Explorer Üzerindeki Görüntüsü

Başlıksız İçerik______________________

Java Applet Kullanırak Yapılmış Bir Bulmaca Örneği

Başlıksız İçerik______________________

Mükremin Topal

Yorumunuzu Ekleyin

Yükleniyor...