Konular

Java Applet Nedir?

Apllet Örnekleri, applet ve japplet farkı

  Applet Nedir?

Applet'lar bir web sayfası içinde sürekli değişken (dinamik) ve kullanıcı ile diyalog kuran programlardır. Bu programlar Netscape, Internet Explorer gibi JAVA'yı destekleyen ağ tarama programlama tarafından ekranda belirirler. Appletler yardımı ile HTML sayfalarının randımanı büyük ölçüde artar. yani applet'lerin HTML içinde bulunmaları gerektiğine biliyoruz. Herhangi bir applet'i içine yerleştirebilmek için önce bir HTML sayfası yaratmamız gerekir. (Editor olarak Windows'un NotePad veya Wordpad programlarından yararlanabiliririz .) 

JAVA Applet   nedir?                                                            

JAVA Applet, JavaByteCode formunda dağıtılan küçük çaplı Java uygulamalarına verilen addır. Applet sınıfı temel olarak awt araç takımı için geliştirilmis bir sınıftır.Bu sınıf swing bileşenlerini kapsamaz bunun için  daha geniş özeliikleri bulunan java aplet sınıfı geliştirilmiştir.Java Applet'ler, JavaVirtualMachine yüklü olan bilgisayarlarda web tarayıcısının içerisinden çalıştırılabilirler ya da bağımsız bir uygulama olan Sun'ın AppletViewer uygulaması ile de test edilebilirler. Browser'dan bağımsız çalışan JavaWebStart kullanılarak ta Java uygulamalarını çalıştırmak mümkündür.
Java Applet'ler ilk kez 1995 yılında Java'nın ilk versionu ile hayatımıza girdi. Java Applet'ler genellikle Java Programlama Dili ile yazılırlar ama ayrıca derlendiğinde JavaByteCode üreten başka dillerle de yazılabilirler. 
JavaByteCode platform bağımsız olduğu için, aralarında Windows, Unix, Mac OS ve Linux platformlarının da bulunduğu birçok platformda çalıştırılabilir.

Bir JavaApplet'in Avantajları:
Makine üzerinde aynı anda farklı Java versiyonları kurulu olabileceği gibi, bir Java Applet, makinaya kurulu herhangi bir Java versiyonu ile çalıştırılabilir. Çalışırken, sadece son versiyona bakılmayacaktır. Fakat JavaApplet yeni versiyon bir JRE istiyorsa ve bu versiyon makinada kurulu değil ise öncelikle gerekli JRE kurulmalıdır.
Kullanıcının onaylaması durumunda uygulamanın çalıştırıldığı makinaya tam erişim sağlama imkanına sahiptir.

Bir JavaApplet'in Dezavantajları:
Java plug-in yüklenmeden bir Java Applet'i çalıştırmak mümkün değildir.
64 bitlik sistemlerde Sun tarafından yazılmış bir Java plug-in yoktur. Fakat, çeşitli open source projeler bu açığı kapatmaya çalışıyorlar.
 Java Virtual Machine olmadan çalışamaz, bu da ilk çalışma sırasında önce JVM hafızaya çıkacağı için bekleme süresini biraz uzatacaktır.
Applet'ler JRE'nin belli bir versiyonuna ihtiyaç duyabilir.

 

Bir Java Applet Örnekleri

Başlıksız İçerik______________________

Başlıksız İçerik______________________

Başlıksız İçerik______________________

 Apletlerin Çalışma Sistemi

Başlıksız İçerik______________________

Bir Java Appletin İnternet Explorer Üzerindeki Görüntüsü

Başlıksız İçerik______________________

Java Applet Kullanırak Yapılmış Bir Bulmaca Örneği

Başlıksız İçerik______________________

Mükremin Topal

Yorumunuzu Ekleyin

Java Applet Nedir?

Applet örnekleri,applet ve japplet farkı

49,263 Okunma 4 Yorum 05/03/2010 09:49:53

Java Applet Nedir?

Java applet nedir?apllet Örnekleri,applet ve japplet farkı

31,593 Okunma 1 Yorum 11/03/2010 08:59:42

Java Applet Layout Kullanımları

setLayout(null); setLayout(new FlowLayout()); setLayout(new BorderLayout()); new CardLayout(); Yerleşim Yöneticileri

30,009 Okunma 1 Yorum 26/01/2010 00:09:26 12/04/2017 00:12:53

Connecting to a MySQL Database

This document demonstrates how to set up a connection to a MySQL database from NetBeans IDE 6.1. Once connected, you can begin working with MySQL in the IDE's Database Explorer by creating new databases and tables, populating tables with data, and running SQL queries on database structures and content. This tutorial is designed for beginners with a basic understanding of database management, who want to apply their knowledge to working with MySQL in NetBeans IDE.

27,249 Okunma Henüz yorum yapılmamış 16/10/2008 18:48:41

Applet Nedir?

Appletlerin temel özellikleri ve kısıtlamalarının aşılması

25,888 Okunma Henüz yorum yapılmamış 03/01/2009 05:42:13

Java Aplleti imzalamak (Signed applet)

Security manager adlı sistemi sayesinde koda bazı sınırlamalar koyarak kullanıcıya zarar vermesi önlenir. Appletlerdeki bu sınırlamayı aşmanın tek yolu signed applet yaratmaktır

25,404 Okunma Henüz yorum yapılmamış 03/07/2010 17:36:51

Kullanıcının Bilgisayarında İşlem Yapmaya Yetkili Güvenilir (Signed) Applet Yazmak

Applet kodlarınız kendi makinenizde sorunsuzca çalışıyor ancak webe attığınızda çalışmıyorsa sebebi appletlerin güvenlik sınırlamalarıdır. Bunu aşmak için appleti imzalamalısınız ve kullanıcılarda appletin bilgisayarlarında yapabileceklerini kabul ettiklerinde ancak applet çalışacaktır. Buna Yerel Dosya Sistemine Erişmeye Yetkili Güvenilir Applet yazmakta denebilir.

25,000 Okunma 1 Yorum 04/07/2010 16:19:54

Java İlk Kodlar (jcreator)

Java classpath tanımlamaları, consolda ilk program yazılması, derlenmesi, çalıştırılması aynı uygulamanın netbeansta yapılışı ve class, java ve jar dosyalarının gösterilmesi

23,961 Okunma Henüz yorum yapılmamış 27/10/2008 14:22:54

Java Applet JFileChooser

Java swing arayüzlerinden - dosya sistemine erişimi sağlayan JFileChooser sınıfının detayları

22,703 Okunma Henüz yorum yapılmamış 19/07/2010 23:39:20

Dosya Gezinti Peceresi Açmak

NetBeans IDE'si ile bir dosya açma penceresi açarak dosya sisteminde gezinti yapan ve sonuçta seçilen dosyayı ekrana yazıp, kaç karakterden oluştuğunu veren bir uygulama.

20,155 Okunma Henüz yorum yapılmamış 07/11/2008 10:41:35

Yükleniyor...